Siri'nin En Özel Anlarınızda Bile Dinleme Yaptığı Ortaya Çıktı

89
51
13
10
6
The Guardian'a konuşan bir kontrolör, Apple'ın sesli asistanı Siri'nin bireyleri son derece gizli anlarında dahi dinlediğini hatta kaydettiğini belirtti. Yanlışlıkla olduğu söylenen bu kayıtlar içerisinde kişilerin hasta doktor ilişkilerinden cinsel ilişkilerine kadar ses kayıtlarının yer aldığı ve bu kayıtların Apple çalışanları tarafından dinlendiği de eklendi.

Ortaya çıkan son raporlara göre Apple'ın sesli asistanı Siri'nin insanları farklı zamanlarda kaydettiği ortaya çıktı. İnsanların rızası olmadan kayıt aldığı ortaya çıkan Siri'nin insanları cinsel ilişki sırasında kayıt altına aldığı söylendi.

iPhone'ların Apple Watch'ların ve HomePod'ların içerisinde bulunan Siri, normal şartlar altında 'Hey Siri' komutunu aldığı zaman çalışmasıyla biliniyor. Son çıkan bilgiler ışığında yapay zekanın genellikle kendi kendine çalıştığı belirtildi.

apple siri

The Guardian'a konuşan kalite kontrolörü, Siri'nin fermuar sesini bir başlangıç komutu olarak aldığını belirtti.

Guardian'ın haberine göre Apple, genellikle dünyanın farklı bölgelerinden insanları, Siri'yi test etmeleri için çağırıyor ve Siri'nin isteklerine nasıl yanıt verdiğini ölçüyor. Guardian'a açıklamalarda bulunan kontrolör, kayıtlar hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Doktor ve hasta konuşmalarının yanı sıra iş görüşmeleri, yasa dışı ticaretler ve cinsel ilişkiler gibi durumlarda sayısız kayıt vakası gerçekleşti. Bu kayıtlar içerisinde kişinin konumu, kişi detayları ve uygulama verileri de yer alıyor."

siri

Kontrolör, hatalı kayıtların genellikle Apple Watch ve HomePod'lar tarafından yapıldığını belirtti ve "Apple'ın akıllı saatlerindeki hatalı kayıtların oranı inanılmaz derecede yüksek" şeklinde devam etti.

Siri'nin kayıtlarında duyulanları biraz daha açan kontrolör "Kayıtları dinlediğiniz zaman kesinlikle bir doktorun hastasıyla hastanın medikal geçmişi hakkında konuştuğunu ya da arkada bir araba sesi varken yasa dışı bir işlem gerçekleştiren kişileri duyabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra insanlar ilişki içerisindeyken onları çok rahatlıkla duyabiliyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Apple, hiçbir bireyin dinlenmediğini ve alınan kayıtların %1'inden çok daha az bir kısmının kaliteyi artırmak için dinlendiğini belirtti. Teknoloji devi aynı zamanda kayıtların yalnızca birkaç saniye olduğunu belirterek kullanıcılarının gizliliğinin onlar için son derece önemli olduğunu belirtti.

Kaynak : https://nypost.com/2019/07/29/apples-siri-routinely-records-you-having-sex/
89
51
13
10
6
Emoji İle Tepki Ver
89
51
13
10
6