Sony ve Honda'nın Birlikte Geliştirdiği İlk Otomobil Tanıtıldı: Karşınızda Afeela!

10
7
2
2
0
Honda ile Sony'nin birlikte geliştirdiği elektrikli otomobil Afeela, CES 2023'te tanıtıldı. Aerodinamiği maksimum seviyeye çıkaran otomobil, sade ve minimalist yapısı ile dikkat çekiyor.

Japonya'nın dev şirketleri Sony ve Honda, bundan bir süre önce bir ortaklık kurmuş ve ortak geliştirecekleri tam elektrikli otomobil için kolları sıvamıştı. Sony Honda Mobility olarak isimlendirilen bu ortaklık kapsamında yapılan çalışmalar, bugün itibarıyla başlayan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında kendini gösterdi. Sony Honda Mobility, ilk elektrikli otomobil prototipi "Afeela"yı resmen tanıttı.

Bir sedan olarak karşımıza çıkan Afeela, sade ve minimalist yapısıyla dikkat çekiyor. Aracın ön ve arka aydınlatmasını ince şerit LED'ler ile oluşturan mühendisler, yan ayna yerine kamera kullanıyor. Kapalı ızgara tasarımının benimsendiği otomobil, LED ile aydınlatılan bir Afeela logosuna sahip. Sony Honda Mobility, bu otomobilde aerodinamiği ön plana çıkartmayı tercih etmiş durumda.

Karşınızda Afeela!

Sony Honda Mobility afeela

Sony ile Honda'nın ortak çalışması olan elektrikli otomobil, iç tasarımıyla kendine hayran bırakıyor. Ön konsolu tamamen ekranla donatan mühendisler, bu ekranları farklı işlevsellikler için bölmüşler. Örneğin sol ve sağ kenarlarda yan aynalar, sürücünün önünde gösterge ekranı ve geriye kalan tüm kısımlarda multimedya sistemini görüyoruz. Yapılan açıklamaya göre bu multimedya ekranı için Epic Games ile iş birliği yapıldı. Detaylar ise belli değil.

Ön konsol, boydan boya ekran kaplı

elektrikli araba prototip

Sadelik sadece dış tasarımda değil, iç tasarımda da kendini gösteriyor. U şeklinde bir direksiyon simidine sahip olan Afeela, buradaki tuşlarla aracın tüm kontrollerine erişim imkanı tanıyor. Orta kısımda ise döner buton dikkatlerden kaçmıyor. Aracın cam tavanı ise tek parça. Açılamıyor olsa da geniş bir panaromik görsellik sunuyor.

Sony araba

Yapılan açıklamalara göre Afeela'da 45 kamera ve sensör bulunuyor. Bunlar Sony tarafından üretilen bileşenler. Araçtaki çipler için Qualcomm ile ortaklık kuran Sony Honda Mobility, araçta üçüncü seviye otonom sürüş sistemi olacağını ifade ediyor. Ancak bu sistem, şehir içinde ikinci seviye olarak kullanılacak. Yani sürücünün pür dikkat yolu izlemesi gerekecek. 

Fiyatı için tahmin bile yok

afeela

Afeela'nın motor ve bataryasına ilişkin hiçbir açıklama yapılmadı. Ayrıca aracın fiyatına ilişkin de tahmin dahi yok. 2025'in ikinci yarısı itibarıyla seri üretimine başlanacak otomobil, 2026 yılında önce Kuzey Amerika'daki tüketicilere ulaşacak. Aracın Avrupa ve Asya pazarlarındaki akıbetinin ne olacağı tam olarak bilinmiyor.

sony-honda araba

Kaynak : https://www.autoblog.com/2023/01/04/sony-honda-mobility-afeela-concept-electric-car-brand/
10
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
10
7
2
2
0