• Anasayfa
  • Sektörel
  • Sony, Mobil Departmanından İki Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

Sony, Mobil Departmanından İki Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

28
7
4
2
1
Nikkei Gazetesi’nden aktarılana göre Sony, akıllı telefon sektöründeki çalışan sayısında küçülmeye gidiyor. 2020 Yılının Mart ayına kadar sürecek bu küçülme, departmandaki dört bin çalışandan iki bine yakınının işine mal olabilir.

Japon teknoloji devi Sony’nin son zamanlarda zor bir dönemden geçtiğinden dünkü haberimizde bahsetmiştik.

Sony, Xperia model ismiyle çıkardığı akıllı telefonlarla ne yazık ki kullanıcıları istediği gibi cezbedemedi. Bu yüzden de sabit giderlerini azaltmaya yönelik adımlar atan Sony, tedarik zincirini de bir reform sürecinden geçirebilir.

Kaynaklardan gelen haberlere göre şirket, çalışanlarını mağdur etmemek için işten çıkarma sürecini olabildiğince uzun tutuyor, hatta bazı çalışanlarını işten çıkartmak yerine farklı departmanlara atıyor, Avrupa ve Çin bölgelerindeyse emekliliği yaklaşanlara erken emekli olma imkânı sunan teklifler hazırlıyor.

Sony’nin küçülmeye gitmesinin en büyük nedenlerinden biri şirketin Samsung, Apple ve Huawei gibi sektörün öncü markalarıyla rekabette başarısız olması. Ayrıca gelen haberlere göre Sony, gelecekte sektörün tamamına hükmedecek 5G cihazlar geliştirmede de rakiplerine nazaran yetersiz kalıyor ve deyim yerindeyse cebelleşiyor.

Bu işten çıkarmalar, geçtiğimiz sene beklediği satış sayısının neredeyse yarısına bile ulaşamayan Sony’nin ilk seferi değil. 2014 senesine dönüp baktığımızda şirket bine yakın çalışanını işten çıkartmış ancak sektördeki ısrarını sürdürmüştü. Şimdiyse ilgili departmandaki işçilerinin yarısını işten çıkarmayı planlayan Sony’nin akıllı telefon dünyasındaki geleceği pek kestirilebilir değil.

Kaynak : https://www.gadgetsnow.com/mobiles/sony-set-to-sack-2000-people-from-its-mobile-division/articleshow/68642463.cms
28
7
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
28
7
4
2
1