Spor Arabalara Agresif Bir Görünüm Kazandıran Yan Boşluklar Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

3
0
0
0
0
Spor arabaların yan taraflarında ince veya kalın bazı boşlukların olduğunu gördünüz mü? Peki bu boşluklar sizce tam olarak ne işe yarıyor?

Hepimiz sokaklarda, parlak renkleriyle dikkat çeken spor arabalara hayranlıkla bakarız. Onların sadece hızlı ve çekici olduklarını düşünüyorsanız, bir de onların ince detaylarına dikkat edin. Peki, spor arabaların yanlarında gördüğünüz o çekici boşluklar sadece estetik mi, yoksa onların da bir işlevi mi var?

Elbette bazı arabalar için sadece estetiği güzel olsun diye var olsalar da pek çok spor arabada bu boşluklar son derece önemli işlere yarıyorlar. Bu boşluklar spor arabaların yol tutuşuna, soğutmasına ve elbette performansına doğrudan etki edebiliyor. Şimdi sizlerle spor arabaların yanlarındaki boşlukların ne işe yaradığını keşfedeceğiz.

Araba yanlarındaki bu boşluklar, aracın aerodinamiğini yükselten hava kanalları olarak çalışabilir.

Spor araba yan boşluklar

Arabalar hız kazandığında, rüzgarın etkisiyle başa çıkmak zorlaşır. İşte bu yüzden, spor arabaların yanlarında yer alan hava kanalları aerodinamik yapıyı destekler. Bu kanallar sayesinde, araç rüzgara karşı daha az direnç gösterir. Arabaların hızlanmasının karşısındaki en büyük güçlerden olan rüzgarın bu boşluklardan nedeniyle aracı yavaşlatmadan kayıp gittiğini hayal edebilirsiniz.

Aracın yanındaki boşluklar, fren, motor gibi aşırı ısınabilen parçaların soğutulmasında hayati öneme sahipler.

Spor araba yan boşluklar

Bir spor arabayı hızlandırdığınızda, motor ve frenler oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Yan tarafta bulunan boşluklar, bu aşırı ısınmayı engellemek için stratejik bir soğutma yöntemi sunar. Bu boşluklar, sıcak havanın dışarı atılmasına ve soğuk havanın motor ve frenlere yönlendirilmesine olanak tanır. 

Özellikle motoru önde olmayıp de orta veya arka kısımda olan spor arabalarda motora gönderilecek temiz havanın önemi bir hayli artıyor. Bu yan boşluklardan geçip sürtünmeyi azaltan havalar, aynı zamanda arabanın ısınan parçalarından da geçirilerek soğutmada etkin bir şekilde kullanılıyor. Yüksek hızlara çıktıktan sonra durmaya çalışan ve bu sebeple yüzlerce santigrat dereceye ulaşan fren bloklarının da soğutulması için bu boşluklardan yararlanılıyor.

Bu boşluklar, basıncı da dengeleyerek güvenli sürüşe izin veriyor.

Spor araba yan boşluklar

Hızla hareket eden bir spor arabasında, özellikle tekerlek bölgelerinde hava basıncı birikir. Bu, sürüş deneyimini olumsuz etkileyebilir. Yanlardaki boşluklar, bu basıncı dengeler ve aracın daha stabil bir sürüş sunmasına yardımcı olur. Basitçe söylemek gerekirse, bu boşluklar sayesinde daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşarsınız.

Estetik görüntülerini de yok saymamak lazım.

Spor araba yan boşluklar

Spor araba denildiğinde ince veya büyük boşluklara alıştığımızı söylemek gerekiyor. Bu yan boşluklar da arabanın daha şık görünmesini sağlıyor. Bu boşluklar araca daha modern ve agresif görünüm kazandırırken markaların karakteristik özelliği için de son derece önemli.

Elbette bazı modellerde bu boşlukların sadece estetik için var olduğunu da görüyoruz. Bu boşluklar sadece estetiklik kazandırsın diye eklendiğinde aracın aerodinamik yapısına bile zarar verebiliyor. Bu sebeple işlevsel bir amaca hizmet ederken güzel görünmesi pek çok kişi için daha değerli bir konu.

Toparlamak gerekirse spor arabaların yanlarındaki boşluklar sadece estetik değil son derece önemli pek çok amaca hizmet eder. Aşırı ısınmadan dolayı frenlerin çalışmadığını görmediğiniz için bu boşluklara teşekkür etmelisiniz. Elbette bu soğutma işlemleri için illa bu yan boşluklara gerek yok. Bazı üreticiler daha farklı yöntemlerle bu bölgeleri soğutmayı tercih ediyor olabilir.

Kaynaklar: Quora, Race Car Aerodynamics: Designing for Speed (Joseph Katz), NUVO

3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0