• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX, 50'den Fazla Starlink Uydusunu Daha Uzaya Gönderdi

SpaceX, 50'den Fazla Starlink Uydusunu Daha Uzaya Gönderdi: Yörüngedeki Toplam Uydu Sayısı 3500'e Yaklaştı!

15
2
0
0
0
SpaceX, 50'den Fazla Starlink Uydusunu Daha Uzaya Gönderdi: Yörüngedeki Toplam Uydu Sayısı 3500'e Yaklaştı!
Dünyanın her yerinde yüksek hızlı kablosuz internet erişimi sağlamayı hedefleyen Starlink, 52 uydusunu daha başarıyla yörüngeye fırlattı. Bu fırlatmadan sonra yörüngedeki Starlink uydu sayısı 3500’e yaklaştı.

Elon Musk, dünyanın ilk uzay internet hizmeti konusunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. Musk’ın kurduğu SpaceX şirketi, dünyanın çevresinde bir modem ağı kurmayı hedefliyor. Savaşlar, doğal afetler gibi durumlarda insanların kesintisiz şekilde iletişim kurmasını ve internete girmesini isteyen Musk, neredeyse her ay yörüngeye uydu fırlatıyor.

Geçtiğimiz ay yapılan son fırlatmayla birlikte 53 uydu daha yörüngeye fırlatılmıştı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylardan sonra Starlink’in İran'da aktif internet hizmeti vermesini sağlayan SpaceX, dün yörüngeye 52 uydu daha fırlattı.

Binlerce uydu daha yörüngeye fırlatılacak

Starlink, uydularla donatılmış bir Falcon-9 roketini, cumartesi akşamı Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlattı. Şirketin fırlatma detaylarına göre, fırlatmadan dokuz dakika sonra Falcon-9’un ilk aşama güçlendiricisi roketten ayrıldı ve Dünya’ya geri döndü. Roketten ayrılan güçlendirici Atlantik Okyanusu’nda bulunan bir uydu gemisine iniş yaptı.

Fırlatmadan 15 dakika sonra ise SpaceX Twitter hesabı üzerinden uyduların konuşlandırıldığını açıkladı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlara internet hizmeti sağlayan SpaceX'in Starlink mega takımyıldızının inşası devam ediyor. Şirket şu anda yaklaşık 3500 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattı ve binlercesini daha fırlatmayı planlıyor.

2023 yılında Türkiye’de de kullanıma açılması hedeflenen Starlink hakkındaki daha fazla bilgiye, aşağıdaki videomuzdan ulaşabilirsiniz:

Kaynak : https://www.space.com/spacex-starlink-satellite-launch-group-4-35
15
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
0
0
0