Mezun Olur Olmaz Teknoloji Kariyeri Yapmanızı Sağlayacak Hayat Kurtaran 5 Tavsiye

7
1
1
0
0
Yeni mezun veya tecrübeli isim olun ya da olmayın, teknoloji kariyeri yapmak için hayat kurtaracak 5 tavsiyeyle karşınızdayız.

Eğitim gördüğünüz üniversiteden artık mezun olma aşamasına geldiniz ya da yeni mezun oldunuz. Artık hayatınızı üzerine kurmaya başlayacağınız kariyerinizin ilk satırlarını yazmaya başlayacaksınız. Teknoloji sektörü odaklı veya farklı sektörlerde veri bilimci ve Java Developer vb. rollerde çalışmanın gücünün getirdiği fırsatların farkındasınız. 

İster teknoloji odaklı bir bölümden mezun olun isterse tamamen farklı bölümden sizinle aynı havuzda bulunan, şirketlerin değerlendirmeyi beklediği on binlerce kişinin önüne geçmek için yeni bir seçenek olduğunu biliyor muydunuz? Size ezberlerin ötesinde tam nokta atışı tavsiyeler hazırladık.

En kritik tavsiye: Cesaretli olun, hızlı harekete geçin:

teknoloji kariyeri

Kariyerinize başlamak için temel tavsiyelerimize geçmeden unutmamanız gereken bir gerçek var. Umutsuzluğa kapılmak, kariyerinizin önüne büyük bir bariyer koyabilir. Kendinizi diğer adayların önüne geçirmek ve güzel bir CV sunmak için harekete geçmeniz gerekiyor. Şirketlerin sizi tecrübeli çalışanların bile önünde görmesini sağlayacak tavsiyeler vereceğiz.

Tavsiye #1: Teknoloji dünyasındaki yeni rolleri keşfedin ve hedefinizi somutlaştırın

teknoloji kariyeri

“Teknoloji odaklı dijital bir kariyer için ben ne yapmak istiyorum?” sorusunun cevabını bulun. Cevap üretin. Bu cevabı üretmek için sadece kendi kendinize konuşmakla kalmayın. Kâğıdı kalemi elinize alın, önce kendi ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi not alın.

Veri bilimleri, kodlama veya siber güvenlik, bu alanları bir kenara alın ve bir sonraki aşamada 5-10 yıl sonrasını düşünmeye başlayın. Bu süreçte yeteneklerinizle uyumlu mutluluğunuzu, ulaşmak istediğiniz yaşam standartlarını ve amaçlarınızı da göz önünde bulundurun. Sonra bu yola gitmek için kendimi nasıl anlatmam lazım şeklinde bir plan yapın.

Kariyer hedefinizi somutlaştırmanız sadece başvuracağınız pozisyon ve şirketlerin seçiminde değil, mülakatlarınızda da işinize yarayacaktır. 

Tavsiye #2: Teknolojide bağımsız projeler yaratmak için hayal gücünüze izin verin!

teknoloji kariyeri

Bir yandan başvurularınızı sürdürürken diğer yandan yaratıcı gücünüzü köreltmemeye ve hatta yükseltmeye çalışın. Bunu engelleyecek en büyük faktör bilinen yöntemlerin dışına çıkmak için kendinize izin vermemeniz olacaktır. İster yazılım ister başka bir alan olsun, bir konu hakkında fikir oluşturun, bu fikri somutlaştırın. Bir sonraki aşamada bu fikirler yardımımıza koşacak. 

Hayal gücünüze izin verdiğinizde mevcut yeteneklerinizi geliştirmekle kalmayıp yeni yetenekler de edineceksiniz. Ayrıca bu projeleri olabildiğince kapsayıcı ve global alanda hayal edin.. Aklınıza gelen temel bir fikrin altyapısını oluşturan bir yapı taşını kurmanız bile CV’nize eklenecek bir proje olacaktır. Unutmayın ki bugün, teknoloji sektörü inovasyon gücünüze de mülakatlarda çok değer veriyor.

On satır kod bile büyük bir projede birçok şeyi değiştirebilir, verimliliği artırabilir, çıktıyı çok daha yüksek sayılara ulaştırabilir. Bu on satır kodu bulmaya çalışın.

Tavsiye #3: Dijital dünyada kariyerinizle bir marka olmayı öğrenin!

teknoloji kariyeri

İş dünyasında adınızı duyurmanın vakti geldi. Gerek Twitter, gerek LinkedIn olsun artık sosyal mecralarda varlığınızı göstermeye başlayın. Geliştirdiğiniz projeleri paylaşın, geliştirilen projelere yorumlar yapın, fikirlerinizi ifade edin. Devir dijital devri. Artık herkes topluluklar içerisinde kendini ifade ederek gelişiyor ve hatta iş buluyor. Slack gruplarını da unutmayın!

Sosyal medyada sektörden isimlerin karşılaştığınız paylaşımları da aynı amaç ile yapılıyor. Tavsiyeler, alanınızdaki gelişmeler, bir konu hakkında temel konseptler gibi paylaşım formatları kısa sürede sosyal medyada yayılabiliyor. İlk paylaşımlarınızda sabırlı olun, bir standart belirleyin ve bu standarda sadık kalın.

Bu paylaşımlar, bir sonraki aşamamızda kritik bir önem taşıyacak.

Tavsiye #4: Teknoloji dünyasında kanaat önderleri ile bağlantılarınızı artırmaya çalışın

teknoloji kariyeri

Teknoloji sektöründe yeni bir iş bulma macerası yapacağınız başvurularla sınırlı kalmamalı. Sosyal mecralarda teknoloji alanındaki isimleri takip edin, bu kişilerle bağlantılar kurun. Bir paylaşımına yapacağınız bir yorum bile o kişinin aklına girmenizi sağlayabilir.

Teknoloji dünyasındaki etki alanı geniş profesyonellerin eğitimlerini ve seminerlerini mutlaka takip edip sizi bireysel olarak tanımaları için fırsat yaratın!

Bu potansiyel kişilerin yayınladığı iş ilanları sizin için yeni bir kariyerin belki de ilk adımı olacaktır.

Tavsiye #5: Alanınızda uzman olmanızı sağlayacak lisans ve sertifikalar alın

sertifika

Projeler geliştiriyor, paylaşımlar yapıyor, adınızı duyurmaya çalışıyorsunuz. Özellikle yaptığınız projeler ile CV’nizi süsleyebileceksiniz. Fakat projeler dışında alanınıza yetkinliğinizi ve kendinizi bu alanda geliştirme isteğinizi de bir şekilde belli etmelisiniz.

Bunu sağlayacak en büyük faktör, lisans ve sertifika sağlayan eğitimleri ve kursları tamamlamak olacaktır. Akademik kadroya sahip programlar sunan platformlar, yalnızca bir alan hakkındaki eğitimler değil, bu alana atılmanızı ve yükselmenizi sağlayacak kurslar sunabiliyor. Size bir örnek verelim UPoD!

upod

Tecrübeli veya tecrübesiz fark etmeksizin istekli herkese teknoloji odaklı PoD adlı kurslar sunan UPoD, uzman akademik kadrosuyla yüzlerce saatlik uygulamalı alan eğitiminin ardından aynı PoD içinde Çeviklik ve Kariyer Gelişim Okulu Dersleri, Trend ve Sektör Oturumları ve Mentorluk programlarına yer veriyor.

Çeviklik ve Kariyer Gelişim Okulu Dersleri iş hayatına, profesyonel ilişkilere, benliklerine, yeteneklerine dair farkındalık kazandırmayı hedefliyor. İçinizde olanı ne kadar iyi tanıdığınızı, gelişim alanlarınızı ve sizi yöneten etmenleri fark etmenizi sağlıyor. Program kapsamındaki 11 modül, stratejik düşünme, liderlik, mülakata hazırlanma ve mülakat simülasyonu gibi iş dünyasının temel yeteneklerini ele alıyor.

Program süreleri, programın alanına göre değişiklik gösterebiliyor. Önümüzdeki mayıs ayında başlayacak Java Backend Developer Program ve Data Scientist programları, sırasıyla 59 hafta ve 37 haftalık eğitim süreci sunuyor. Her bir programın, kişiyi işe hazır hale getirmesi hedefleniyor. UPoD’a göz atmak ve programlar hakkında detaylı bilgi edinmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Alanınıza ve kariyer hedefinize yönelik alacağınız eğitimler ve belgeler, CV’nizi daha alıcı yapmakla kalmayacak, bir önceki aşamaların tamamlayıcı bir faktörü olacaktır. İş görüşmesinde şirket temsilcisi ile yapacağınız görüşmelerde alanınıza hakimiyetinizi gösterebilecek, binlerce adayın önüne geçebileceksiniz.

#işbirliği

7
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
1
0
0