Dev Teknoloji Şirketlerinin Piyasaya Sürdükleri İlk Ürünleri Görünce "Nereden Nereye..." Diyeceksiniz!

22
6
2
1
0
Teknoloji dünyasının en büyük markaları bir zamanlar küçük birer girişimdi. Bu şirketler bugünlere gelirken iyi-kötü birçok yoldan geçti. İşte piyasaya girerken ürettikleri, şimdi ürettikleriyle pek de alakası olmayan ilk ürünleri...

Samsung, Sony ve IBM gibi günümüzün en büyük teknoloji şirketleri, uzun yıllardır piyasada yer alıyor. Kimisi yaptığı hatalar yüzünden piyasadan yavaş yavaş silinirken kimisiyse eskisinden de güçlü.

Ancak bu şirketlerin hemen hepsi başlangıçta mütevazı işletmelerdi. Hatta birçoğu bugün yaptıklarından tamamen farklı şeyler yapıyordu.

Samsung, 1938 yılında, kurutulmuş balık ve noodle üreten bir şirket olarak kuruldu.

samsung

1970 yılına kadar gıdadan sigortaya, menkul kıymetlerden perakendeye kadar birçok alanda çalışmalar yürüttü. 1970 yılından itibaren 12 inçlik siyah beyaz televizyon üreterek elektronik dünyasına adım attı ve teknoloji denince akla gelen ilk markalardan biri konumuna geldi.

Spor otomobil dediğimizde akla ilk gelen markalardann olan Lamborghini, ilk olarak 1948 yılında Lamborghini Carioca adlı bu traktörü üretti.

traktör

İtalya’nın topraklarında yaşayan Ferruccio Lamborghini, yaşadığı köyün sakinlerine yardımcı olmak için ürettiği traktör ile bugünlere kadar gelerek bir dünya devi marka yaratmayı başardı.

Yıllar önce telefon dünyasını kasıp kavuran Nokia, aslında bir kağıt fabrikası olarak kuruldu.

nokia

1865 yılında Finlandiya'da kurulan Nokia, kağıtın yanı sıra kauçuk bot, elektrik kablosu, otomobil lastiği gibi birçok alanda faaliyet gösterdi. 1960’lı yıllardan itibaren telefon üretmeye başladı.

Sony, elektrikle çalışan pirinç pişiricisi ile piyasaya girmek istedi ancak pek başarılı olamadı.

sony

Çünkü pirinçlerin pişmesi için ne kadar su konulacağı ayarlanamıyordu ve ürünün elektrik akımı kontrol edilemiyordu. Hal böyle olunca pirinç pişirici sadece prototip olarak kaldı. Sony bu sevdasından vazgeçti ve elektronik dünyasına girerek büyük bir başarı elde etti.

Sektöre otomobil üretimiyle başlamış olsa da o dönemde 2. Dünya Savaşı'ndan sonra tekstil alanında boşluk gören Toyota, dikiş makinesi işine de girdi.

dikiş makinesi

İşin ilginç yanıysa Toyota günümüzde de hala dikiş makinesi üretmeye devam ediyor.

1889 yılında kurulan Nintendo’nun ilk ürünü bir kağıt oyunuydu.

nintendo

El yapımı, Hanafuda adı verilen kartlar üreterek teknoloji dünyasına adım atan şirket, bu oyunla Japonya’da oldukça ünlendi. 70’li yıllara kadar kart oyunları ve oyuncak üreten Nintendo; ulaşım, TV ve gıda gibi pek çok alanda da çalışmalar yürüttü.

Elektronik ürünleriyle nam salan LG, 1947 yılında bir kozmetik firması olarak kuruldu.

lg

Kore'nin ilk kozmetik ürünü ‘Lucky Cream’ adı verilen kremi üreten LG, 1950’li yıllardan itibaren ürettiği radyo, fan ve televizyonla teknoloji dünyasına adım attı.

Japonya’nın ve dünyanın en büyük oyun üreticilerinden olan Sega’nın ilk ürünü, 1954 yılında üretilen Diamond Star adlı jetonlu makineydi.

sega

Başlangıç ​​sermayesi sadece 538 dolar olan HP’nin ilk ofisi, sıradan bir garajdı. İlk ürünü ise HP200A ismindeki hassas ses osilatörüydü.

hp

Osilatör, tekrarlayan elektronik sinyalleri üretmek için kullanılan bir elektronik devre ya da cihazdır.

IBM ilk yıllarında, mesai ölçüm sistemleri, tartı terazileri, otomatik et dilimleyiciler ve delikli kart ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesine sahipti. 

IBM

İkinci Dünya Savaşı sırasında IBM ayrıca silahın yanı sıra ilk atom bombalarının geliştirilmesinde hesaplamalar yapan delikli kart makineleri de üretti.

Motorola'nın ilk ürünü bir araba radyosuydu.

motorola

Bahsettiğimiz şirketler aynı ürünleri üretmeye devam etselerdi belki bugün isimlerini bile bilmiyor olabilirdik.

22
6
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
6
2
1
0