Twitter'ın "Paralı Mavi Tik" Uygulaması Herkes İçin Kullanıma Sunuldu: Mavi Tik Alıp Başkalarını Taklit Edenlerin Cezası da Belli Oldu

12
6
4
0
0
Elon Musk'ın hakimiyetine giren Twitter'ın "paralı mavi tik" dönemi, ABD'deki ara seçimler nedeniyle ertelenmişti. Ertelenen 'mavi tik' bugün itibariyle herkes için kullanılabilir hale geldi. Ayrıca parayla doğrulanmış hesap sahibi olup, başkalarını taklit edecek kullanıcılara neler olacağı da belli oldu.

Kısa bir süre önce dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter'ı satın alan milyarder iş insanı Elon Musk'ın aldığı radikal kararlardan bir tanesi, doğrulanmış hesap sistemini değiştirmek oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Musk, bir kullanıcının doğrulanmış hesaba sahip olabilmesi için aylık 8 dolar ödemeyi gözden çıkarması gerekiyordu.

Yapılan ilk açıklamalarda yeni dönemin kısa süre içerisinde başlayacağı ifade edilmişti. Hatta geçtiğimiz günler itibarıyla da bazı ülkelerde başladığı ortaya çıktı. Ardından ABD'de yaşanan ara seçimler nedeniyle bu kararın ertelendiği ifade edildi. Bunun yanında resmi hesapları ayırt etmek için ortaya 'gri tik' fikri atıldı. Musk, resmi hesaplara verdiği 'gri tik' özelliğini bugün kullanıma sunmasından sadece birkaç saat sonra bundan vazgeçtiğini açıkladı. 

Twitter'ın seçimlere alet edilmemesi için böyle bir karar alındı

Twitter

The New York Times'ın iddiasına göre mavi tik ücret kararının ertelenmesinin nedeni, Twitter'ın seçimlere alet edilmek istememesi. Elon Musk ve ekibinin, doğrulanmış hesapların kalkması nedeniyle oluşabilecek siyasi iddiaların karmaşa ortamı oluşturmaması için böyle bir karar aldığı ifade edildi. Böylelikle "paralı mavi tik" dönemi, bugün itibarıyla başlamış oldu. 

Peki mavi tik alıp başkasını taklit eden hesaplara ne olacak?

Twitter'daki yeni dönem, parası olan herkesin doğrulanmış hesap sahibi olabileceği anlamına geliyor. Bu durumda ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Art niyetli kullanıcılar, para verip başka bir kişinin taklidini yapmaya çalışabilir. İşte bu büyük sorun ile ilgili de önemli bir gelişme yaşandı. Politika değişikliğine giden Twitter ekibi, art niyetli kullanıcılara ne olacağını da açıklamış oldu.

Twitter

Twitter'ın yeni politikasına göre kullanıcılar, profillerinden sorumlu olacaklar. Twitter mühendisleri, profillerde kafa karıştırıcı bir durum tespit ettiklerinde, profilde düzenleme yapılmasını isteyecekler. Aksiyon almayan kullanıcının hesabı askıya alınacak. Kullanıcılar, kimlik veya pasaport gibi resmi belgelerle kimlik doğrulaması yapıp, hesaplarını yeniden aktifleştirebilecekler. Eğer Twitter'ın moderasyon ekibi verilen belgelerin doğruluğundan şüphe ederse hesabı kalıcı olarak banlayacak.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/11/06/technology/twitter-verification-check-marks.html
12
6
4
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
6
4
0
0