Birbirinden Kaliteli ve Ücretsiz Stok Fotoğraflar Bulabileceğiniz 14 İnternet Sitesi

17
2
1
0
0
Dijital girişimci ve pazarlama blogger'ı Jeff Bullas’a göre, internet ortamında yayınlanan ve görsel barındıran makalelerin yüzde 94’ü daha fazla görüntülenme alıyor. Bunun doğruluğunu kanıtlamak için kendi tecrübelerimizden de yola çıkabiliriz. Bir yazı görsellerle zenginleştirildiğinde daha verimli şekilde okuduğumuzu fark etmişsinizdir. Dolayısıyla oluşturduğumuz içeriklere fotoğraf eklemek oldukça önemli. Bu anlamda hayat kurtarıcı 14 ücretsiz stok fotoğraf sitesini listeledik.

İnsan beyninin bir görseli bir yazıya göre 60 bin kez daha hızlı işleyebildiğini biliyor muydunuz? Hal böyle olunca, vermek istediğiniz mesajı ulaştırmak ve dikkat çekmek açısından iyi fotoğraflar bulabilmek hayati önem taşıyor. Peki elimizde yeterli görsel materyal yoksa ne yapacağız? Devir eskisi gibi değil. Artık stok fotoğraflar için kucak dolusu para dökmeye gerek yok. İhtiyaç anında imdada yetişen çok sayıda ücretsiz stok fotoğraf sitesi var. Gelin tamamen ücretsiz ya da ücretsiz içeriğinin yanı sıra kısmen ücretli hizmet sunan stok fotoğrafı sitelerine göz atalım.

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri:

Unsplash

unsplash

Unsplash, bünyesinde 300 binden fazla yüksek çözünürlüklü görsel barındıran, 50 binden fazla üyenin katkıda bulunduğu bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Tabii ki ücretli stok fotoğraf siteleri kadar geniş yelpazede görseller sunamıyor ancak Unsplash’teki fotoğraflar yüksek kaliteli ve siteye her gün binlerce fotoğraf ekleniyor.

Gratisography

gratis

Gratisography de tıpkı Unsplash gibi ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Sunduğu materyal açısından Unsplash kadar çeşitli olmasa da Gratisography’nin başka türlü bir derdi ve tarzı var. Kendini “internet aleminin en ilginç ücretsiz stok fotoğraf sitesi” olarak tanımlayan Gratisography’de, eşi benzeri pek bulunmayan, bakınca pek stok fotoğraf havası vermeyen fotoğraflar barındırıyor. Niceliğe çok takılmayan bu ücretsiz stok fotoğraf sitesi, koleksiyonu için seçtiği fotoğraflar söz konusu olduğunda epey ince eleyip sık dokuyor.

Morguefile

morguefile

Morguefile oldukça eski bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Site, 1996 yılında profesyoneller ve öğretmenlerin işlerinde kullanmaları için ücretsiz fotoğraf alışverişi imkanı sunmak amacıyla kuruldu. Sitede fotoğrafçılığı hobi edinen amatörlerden profesyonellere kadar pek çok kişinin katkısı bulunuyor. Morguefile’daki fotoğraflar Unsplash ya da Gratisography’deki kadar profesyonel şekilde üretilmiş değil ancak daha basit fotoğraflar arıyorsanız bu site işinize yarayacaktır.

Pixabay

pixabay

Bünyesinde 2,3 milyondan fazla yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf, video ve müzik barındıran Pixabay, çok geniş bir veritabanına sahip. İçerik pazarlamacılarının ve blogger’ların epey işine yarayan stok fotoğraflar sunan Pixabay’in diğer bir avantajı, ücretsiz vektörler ve çizimler sunması.

Stockvault

stockvault

Stockvault, sunduğu materyal miktarı açısından Unsplash’in yarısı kadar ancak bu sitede de ücretsiz stok fotoğraflar, duvar kağıtları ve hatta desenler var. Stockvault’a da her gün yeni içerikler ekleniyor. Ayrıca Stockvault iyi bir arama motoruna sahip ve kategorilere göre tarama yapma açısından güzel organize edilmiş bir site.

Pexels

pexels

Ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden bahsederken Pexels’den bahsetmeden olmaz. Pexels, geniş çaplı, iyi organize edilmiş ücretsiz stok fotoğraf koleksiyonunun yanı sıra ücretsiz stok videolar da sunuyor. Pexels, birçok blogger’ın kurtarıcı görsel kaynaklarından biri.

Picjumbo

picjumbo

Picjumbo’nun ilginç bir hikayesi var. Pickjumbo, büyük ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin fotoğraflarını sürekli reddetmesinden yorulan 24 yaşındaki bir fotoğrafçı tarafından kuruldu. Picjumbo ücretsiz bir stok fotoğraf sitesi ancak aynı zamanda premium üyelik imkanı da sunuyor. Picjumbo, ofis fotoğraflarından doğa fotoğraflarına; kış temalı fotoğraflardan çeşitli desenlere kadar geniş yelpazede ücretsiz stok fotoğrafı derli toplu şekilde kategoriler halinde sunuyor.

Pikwizard

pikwizard

Pikwizard, içeriğinde bir milyondan fazla fotoğraf barındırıyor. Geniş bir ücretsiz stok fotoğraf koleksiyonu sunmasının yanı sıra fotoğrafları indirmeden önce fotoğrafa metin eklemek vb. gibi basit düzenlemeler yapmanızı sağlayan tasarım aracı sunuyor. Bu bahsi geçen basit tasarım aracı ücretsiz ancak sitede bir de farklı özellikler daha gelişmiş bir düzenleme aracı var.

Rawpixel

raw

Ücretsiz stok fotoğraf sunan siteler arasında en çeşitli koleksiyona sahip olan sitelerden biri olan Rawpixel, aynı zamanda ücretsiz vektörler ve PSD örnekleri de sunuyor. Ayrıca Rawpixel’ın ücretli seçeneğinden elde edilen para, Hope For Children adlı hayır kurumuna gidiyor.

Reshot

reshot

Basit bir fotoğraf koleksiyonu sunmaktan da öte Reshot amacı olan bir topluluk. Site, fotoğrafçılığa yeni yeni adım atan fotoğrafçıların eserlerini fotoğrafa ihtiyacı olan kişilerle paylaşmasını sağlıyor. Reshot, tamamen ücretsiz bir stok fotoğraf sitesi.

FoodiesFeed

foodies

FoodiesFeed, diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden biraz daha farklı. İsminden de anlaşılacağı üzere FoodiesFeed, yiyecek fotoğrafı arayanlara yönelik bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Bu site özellikle yiyecek blogu olan kullanıcılar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Kaboom Pics

kaboompics

Kaboom Pics, soyut; şehir/mimarlık, moda, yiyecek, manzara ve daha birçok farklı kategoride yüksek çözünürlüklü ücretsiz fotoğraflar sunuyor. Kaboom Pics’te yer alan fotoğraflar sadece ticari amaçla kullanılabiliyor, satılmaları ya da dağıtılmaları yasak.

New Old Stock

newoldstock

New Old Stock, telif hakkı kısıtlaması olmayan arşivlerden alınan vintage fotoğraflar sunuyor.

Styled Stock

styled

Styled Stock, kadın girişimciler için feminen stok fotoğraflar sunduğunu belirten bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi. Mesela sitede sağlıklı detox yiyecekleri fotoğrafları, çerçeve ve çiçekler, yeniyıl temaları fotoğraflar vb. çeşitli kategoriler mevcut.

Kaynak: Snappa, Foleon

17
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
17
2
1
0
0