Gel Vatandaş Gel: Vietnam’da Ekran Kartları Sokak Tezgahlarına Düştü

83
14
11
8
4
Bir dönem kripto madenciliği için kapanın elinde kalan GPU’lar, yaşanan düşüşlerin ve madenciliğin zorlaşmasının üzerine gözden düşen GPU’lar ikinci el pazarında yeni sahiplerini arıyor. Bu durum, bir parodinin de konusu oldu.

Bir dönem herhangi bir GPU (ekran kartı) almak için yapılan ilk şey, adeta fellik fellik gezip istediğimiz GPU’yu bulabilmekti. Özellikle kripto para madenciliği için kullanılan GPU’ları piyasada bulmak oldukça zor oluyordu. Bu durum yakın zamanda tersine döndü. 

Kripto para piyasaları düşüşe geçti ve madencilik için de yeni düzenlemeler geldi. Yeni seri GPU’ların da piyasaya çıkışı ile birlikte ıskartaya çıkmış olan çok sayıda grafik işlemci de ikinci el piyasasını doldurmuş oldu. Bu durum, Vietnam’lı bir sosyal medya fenomeninin gündemindeydi. 

Kiloyla GPU satışı yapıldı.

GPU

Kendisini “VGA’nın kralı” olarak adlandıran Vietnam’lı Lê Thanh, Facebook’ta ve diğer sosyal medya platformlarında paylaştığı fotoğraflarla GPU piyasasının durumuyla dalga geçti. Vietnam’ın meşhur sokak tezgahlarının bir benzerini kuran Thanh, üst üste dizdiği GPU’ları satmaya başladı. 

Yoldan bir kişi bu durumu görüp durduğunda da Thanh şakasına devam etti. Seçilen GPU’ları kilo ile tarttıktan sonra kırmızı bir poşete koyup müşterisinin eline tutuşturdu. Tezgahın üzerindeki GPU’ların arasında sektörün büyük firmalarına ait ürünler yer aldığı da görüldü. 

Ethereum madenciliğinin GPU ile yapıldığı dönem sona ermiş, sonrasında da fiyatlardaki düşüş daha da hızlanmıştı. Pandeminin de sona ermeye başlamasının sonucu olarak insanların grafik işlemcilere talebinin de azalması, eski madencilere hiç yardımcı olmuyor.

Bu durum üreticilerin tahminlerinde de kendisini belli ediyor. Büyük üreticilerin hiçbiri önümüzdeki dönemde parlak bir performans beklemiyor. En azından ileride GPU bulma ihtimalimiz artıyor.

Kaynak : https://www.tomshardware.com/news/gpu-oversupply-spills-onto-the-streets-in-vietnam
83
14
11
8
4
Emoji İle Tepki Ver
83
14
11
8
4