Yeni Sinema Kanunu Yürürlükte: İşte Yeni Reklam Süresi de Dahil Tüm Yenilikler

203
153
69
18
16
Dijital platformların yaygınlaşması, izleyicilerin sinema salonları hakkında yaptığı şikayetler, sinemalardaki reklam süreleri, yaş sınıflandırmaları ve yaş sınırları, bilet kampanyaları, vizyondaki filmlerin aynı zamanda Netflix’te yayınlanması… Tüm bunlar, resmiyet kazanan Yeni Sinema Kanunu ile düzenleme altına alındı. Gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye ve tüm dünyada sinema izleyicilerinin sayısı giderek azalıyor. Netflix, Hulu, Apple TV+, Disney+ gibi platformlarla sinemaya gitme ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bu dönüşüm sürecinde ise sinemalar için yerel ve ulusal çapta köklü düzenlemeler yapılıyor. 

Şu anda vizyonda olan Karakomik Filmlerin 1 yıl ertelenmesine, Organize İşler: Sazan Sarmalı filminin daha vizyondayken Netflix’te yayınlanmasına neden olan krizleri hatırlarsınız. Türkiye’deki sinema salonu işleten şirketler, pek çok konuda eleştirilmiş, şikayetler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da dinlenmişti. Sinema adına yaşanan tüm sıkıntıları çözecek gibi görünen Yeni Sinema Kanunu bugün yürürlüğe girdi. 

İşte Yeni Sinema Kanunu kapsamında düzenlenen tüm hususlar:

Reklam süreleri 10 dakikaya düşürüldü:

sinema salonu

Artık film öncesinde yarım saati bulan reklamlar izlenmeyecek. Sinema salonu işletmecileri, reklam anlaşmalarını buna göre düzenleyecekler.

Film başlamadan önce minimum 3 dakika boyunca yeni film fragmanları gösterilecek:

avengers

Düzenlemede, film öncesi yayınlanan gelecek filmlerin tanıtımları açısından önemli fragmanların süreleri de değiştirildi. Artık minimum 3 dakika boyunca yeni filmlerden fragmanlar göstermek zorunlu olacak. Bakanlığa göre fragmanlar ve tanıtımlar, izleyicilerin sinemaya gitme isteğini artırıyor.

Mısır Savaşları’na neden olan kampanyalı bilet satışı sonlandı. Artık bilet ve mısır ayrı ayrı satılacak

mısır

Geçtiğimiz yıl tartışmaların çıkış noktası bazı salon işletmecilerinin sinema bileti ile mısırın aynı pakette bulunduğu kampanyalar düzenlemesiydi. Biletler bu kampanyalar ile ucuza geldiği için film yapımcılar zarar etmişlerdi. Bazı bölgelerde ise izleyicilere mısır almayı zorunlu koşan kampanyalar da vardı. Artık hepsi tarih oldu.

Salon işletmecileri biletlerde ayrı, yan ürünlerde ayrı ayrı kampanyalar düzenleyebilecekler. Ancak yan ürünler ile bileti tek bir paket halinde satamayacaklar. 

İndirimli bilet grupları düzenlendi. Salon işletmecileri aşağıdaki şekilde indirimli bilet satışı yapabilecekler:

  • Belirli yaş ve üzeri biletleri
  • Engelli bireyler için biletler,
  • Şehit ve gazi yakınlarına özel biletler
  • Halk günü biletleri, 
  • İnternet biletleri,
  • Kamu meslek grubu biletleri,
  • Öğrenci biletleri,
  • Sabah seansı biletleri.

Yeni yaş sınıfları ve yaş sınırlamalarına ilişkin yeni logolar şöyle:

sinema yaş sınırları

Özellikle çocuk filmleri öncesinde gösterilen yetişkin içerikli film reklamları için de çok sayıda şikayet yapılmıştı. Artık reklamlar ve film öncesindeki fragmanlar da bu yaş sınırlamasına göre düzenlenecek.

Vizyona giren bir filmin Netflix gibi platformlarda hemen yayınlanmasının önüne geçildi:

netflix

Geçtiğimiz yıl vizyona giren Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi, henüz vizyondayken Netflix tarafından yayınlanmıştı. Filmi sinemada izleyen Netflix aboneleri duruma haklı olarak tepki verdiler ve bunun, sadece kâr amacı güden bir hareket olması ciddi yankılar uyandırdı. Yeni kanun ile birlikte bir filmin ücretli platformlarda yayınlanması için 5 ay, ücretsiz platformlarda yayınlanması için minimum 6 aya ihtiyacı var.

Bir başka deyişle vizyona giren filmi Netflix minimum 5 ay sonra yayınlayabilecek, PuhuTv gibi ücretsiz platformlar ise minimum 6 ay sonra yayınlayabilecek. 

Yeni Sinema Kanunu ile gelen düzenlemeler bu kadardı. Peki siz hem düzenlemeler hem de sinemaların mevcut durumları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım, herkese iyi seyirler!

203
153
69
18
16
Emoji İle Tepki Ver
203
153
69
18
16