Apple Nasıl Oldu da Güçlü Rakiplerini Geride Bırakarak Dünyanın Geleceğini Değiştirdi?

15
5
1
0
0
Teknoloji devi Apple, yaptığı inovasyonlarla gündelik hayatımızda birçok şeyin değişmesini sağladı. Peki bunu nasıl yapabildi?

1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple, aradan geçen 40 yıldan fazla bir süre sonra dünyanın en değerli şirketleri arasına girdi.

Zamanının ötesinde fikirler, cesur devrim getiren hareketleri ve kullanıcı odaklı tasarımlarla rakiplerinin bir adım önünde olan şirket, artık teknoloji dünyasındaki trendleri belirliyor.

İlk iş olarak şirketin kritik hatasına bakalım, Steve Jobs neden şirketten uzaklaştırıldı?

Steve Jobs

Şirketin kurucuları, daha fazla paraya ihtiyaç duydukları için yönetim kuruluna yatırımcıları dahil etti. Bu yönetim kurulu, Steve Jobs’ı çok genç bulduğu için onun yerine başka birisini getirmeyi düşünüyorlardı.

1985’te Steve Jobs, kendi kurduğu şirketten kovuldu ve yerine Pepsi’nin yöneticisi John Sculley getirildi. Sculley, 1983 yılında Jobs tarafından işe alınmasına rağmen Jobs'ın şirketten gönderilmesi için yönetim kurulunu ikna etti.

Jobs, Apple’sız da çok zeki ve başarılı olduğunu ispatladı.

NeXT

Şirketinden kovulduktan sonra NeXT isimli bir şirket kuran Jobs, burada ekibiyle birlikte yazdığı yazılımlarla yeniden dikkatleri üstüne çekmeye başladı.

NeXT şirketindeki başarısıyla Steve Jobs, Apple’ın kötü gidişatını durdurmak isteyen Apple yöneticileri tarafından 1997 yılında kendi kurduğu Apple'a geri döndürüldü. Bu olayda NeXT, 400 milyon dolara Apple tarafından satın alındı.

Şimdi Steve Jobs ile dünyanın değişimine şahit olma zamanı.

iMac

Bir ekosistem yaratmaya kararlı olan Jobs, bu hayalini adım adım gerçekleştirmeye başladı. Şirkete dönüşünden 1 sene sonra iMac’i tanıtan Jobs, o zamana kadar en ucuz maliyetli bilgisayarı yapmayı başarmıştı.

2001 yılında iPod’u piyasaya sürerek müzik dünyasında devrim yapan Apple, iPod'daki yazılım sayesinde de müzik satışlarından da pay almaya başladı. Bu belki de şirketin adını dünyaya güçlü seslerle duyurduğu en önemli olaylardan birisi olabilir.

Teknoloji dünyası artık hiçbir zaman eskisi gibi olamayacak; harika adam, tuşu olmayan telefonla sahneye çıkıyor.

ilk iPhone

Takvim yaprakları 2007 yılını gösterdiğinde teknoloji dünyası için çok önemli bir gelişme yaşandı. O döneme kadar tuşlu telefonlar piyasada dominasyon kurmuşken; iPhone, yeni bir devrim olarak Steve Jobs tarafından tanıtıldı.

İlk iPhone’un duyurulmasıyla birlikte Apple’ın yükselişi ivmelendi. O dönem için teknoloji harikası olan bu cihaz, tamı tamına 500 milyon tane satılarak mükemmel bir başarı elde etti.

Peki bu cihazlar neden bu kadar başarılı oldu?

Apple cihazları

1997 ile 2007 yılında çıkan 3 farklı cihaz, 3 farklı alanda devrim yapmayı başardı. Bunların arkasında ise tabii ki inovasyon ve cesur adımlar var.

Örneğin iPod’un piyasaya sürülmesiyle 5 dev plak şirketiyle anlaşma yapıldı. Bu sayede şirketlerin müzikleri Apple’ın sanal mağazasında satılmaya başlandı. Yanında CD taşımak yerine bir cihazın içinden müzik dinlemek büyük bir kolaylık oldu.

iPhone’un dokunmatik olması ve birçok yeni özelliği de insanların ilgisini çekti. Yani kısacası Apple, ‘’Farklı Düşün’’ akımına katılarak rakiplerinin her zaman 1 adım önünde oldu.

Teknoloji dünyasının lideri olmak için ekosisteminizde her türlü cihaz bulunmalı.

Macbook

Yıllar boyunca birçok yeni cihazını tanıtan Apple, 2022 yılıyla birlikte mükemmel bir ekosisteme sahip. Saat, kulaklık, telefon, tablet, bilgisayar ve daha birçok alanda artık bir Apple hakimiyetinden bahsedebiliriz.

İnsanlar Apple cihazlarından birisini aldıkları zaman artık o ekosistemin bir parçası olmak istiyor. Bu yüzden sadece 1 tane Apple cihazı kullanan birisini bulmak artık çok zor.

İlgi çekici reklamlarla her zaman rakiplerinin bir adım önünde oldu.

1984 yılında Macintosh için hazırlanan reklam çalışması, tarihin en ilgi çekici reklamlarından birisi olmayı başardı.

Kullanıcı deneyimi için özelleştirilmiş mağazalar, satışların yükselmesine sebep oldu.

Apple Mağaza

Reklam demişken aslında mağazalardaki ufak değişiklikler de Apple’ın yükselişine katkı yaptı. Klasik bir teknoloji mağazasının tam tersine oldukça sade bir mağaza tasarımına sahip olan şirket, mağazalardaki ışıkları ürünlerini öne çıkaracak şekilde konumlandırdı.

Büyük bir camın içinde bir mücevher gibi gözüken Apple logosuyla mağazalar, yeryüzünün her yerinde ilgi çekici bulundu.

Genel olarak Apple, cesur adımlarla rakiplerini her zaman geride bırakmayı başardı.

Apple Logo

Telefonlardan kulaklık girişini kaldırmak veya çerçevesiz ekrana geçiş gibi birçok teknoloji devrimi yapan Apple, kullanıcıların tercihlerini değiştirmeyi başardı.

Uzun yıllardır zirveyi kimseye bırakmayan şirket, bundan sonra bakalım teknoloji dünyasında neler yapacak? Sonuçta başka hiçbir şirketin yeni ürünlerini tanıttığı sunumu milyonlar merakla takip etmiyor.

Kaynaklar: Vox , CNBC

15
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
5
1
0
0