Bu Seslerin Nereden Geldiğine Şaşıracaksınız! Birbirinden İlginç ve 'Rahatlatıcı' 10 ASMR Videosu

9
2
1
1
0
ASMR'ı duymayanınız yoktur. İnternet dünyasını adeta etkisi altına alan bu akımın videoları, özellikle Z kuşağı başta olmak üzere çok sayıda insanın rahatlamak için kullandığı bir yöntem. Biz de bugün sizler için popüler 10 ASMR videosunu derledik.

Günlük hayatın stresi, koşuşturması üzerimize gelmeye başladığında hepimiz biraz durup nefes almak isteriz. Eminiz ki birçoğunuzun bunun için farklı yöntemleri vardır. Bazılarımızı bilgisayarımıza geçip oyun oynamak dinlendirirken, bazılarımızı müzik dinlemek ya da yoldan geçen arabaları izlemek dinlendiriyor olabilir. Ancak görünen o ki interneti alt üst eden bir akım, gençlerin rahatlamak için en çok tercih ettiği aktivitelerden biri haline gelmeyi başardı.  

Türkçe açılımı ‘otonom duyusal meridyen tepkisi’ olan ASMR videolar, Z kuşağı bireyler arasında oldukça popüler. YouTube 2022 Raporları, gençlerin %83’ünün platform üzerinden ASMR videoları izleyerek rahatlamayı tercih ettiğini gösteriyor. Peki ASMR, neden bu kadar insanda rahatlama etkisi yaratıyor? Gelin, birbirinden ilginç sesleri duyacağımız videolara ve ASMR’ın ne olduğuna yakından bakalım. 

Önce ASMR’ın vücudumuza ne yaptığına bir bakalım. 

asmr videolar

Bazı insanlar enstrümantal müzikler dinlerken dinledikleri her melodiden etkilenir ve hatta tüyleri diken diken olur. Bazıları ise saçları okşandığında veya kulağına fısıldandığında benzer bir etkiyi yaşar. Duyularınıza yumuşak dokunuşlar yapan bu durumlardan etkileniyorsanız, yüksek ihtimalle ASMR videolarının rahatlattığı insanlardan biri olabilirsiniz. Çünkü araştırmalara göre ASMR da benzer bir etkiyi yaratarak duygularımızı harekete geçiriyor. 

Kimilerinin içini gıcıklayan bu videolar milyonlarca kişi tarafından izleniyor ve rahatlatıcı bulunuyor. Çeşitli platformlara ASMR yayını yapan ve bu tarz videolar çeken kişi sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. 'Beyinsel karıncalanma' diye geçen ASMR, tüm sosyal platformları adeta etkisi altına almış durumda. Akım haline gelen videolar ise çok farklı yerlere evrilmiş durumda. Yemek yiyenlerden, saç kesenlere kadar aklınıza gelebilecek her konuda bir ASMR videosu bulabiliyorsunuz. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan, bugün sizler için seçtiğimiz videolara bir göz atalım.

ASMR akımının en sevilenlerinden biri: sabunlar!

Kinetik kumlarla küçük oyunlar yapmak:

ASMR videolarıyla ünlenen Gentle Whispering, slime ile büyüleyici sesler sunuyor.

Tükenmez kalem ve kağıdın birleşiminden çıkan ses belki de en rahatlatıcı seslerden biri.

Oyun oynamak bazen sizi daha çok strese sokabilir. Bir oyuncu için en önemli şeylerden biri olan klavyeden çıkan bu sesler ise stresinizi alıp götürecek.

Kuaföre gitmek hepimiz için rahatlatıcı bir şey ama bu bambaşka...

Başka birinin yemek yeme sesinden rahatsız olanlar bu videodan pek de hoşlanmayabilir. Ancak ASMR videolarını sevenlerin vazgeçilmezlerinden biri de yemek videoları.

Peki bir kaplumbağanın yemek yiyişi?

Bazıları ise kötü anılarımızı sileceğini iddia ediyor.

Sevdiğiniz birinin kalbinin atışını bu kadar net bir şekilde duymak çok daha rahatlatıcı olabilir tabii.

Bonus: Bir zamanlar Bob Ross da ASMR yapıyordu.

Birçok insana garip gelse de milyonlarca kişi bu tarz videoları izleyerek günün stresinden uzaklaşmayı tercih ediyor. Tabii bu tarz videolardan hoşlanmayanlar için ise bu durum oldukça 'garip' bulunabiliyor. Peki siz ASMR videolarını izlediğinizde ne hissediyorsunuz? Yorumlarda bizlere belirtmeyi unutmayın.

ASMR'ın neden bu kadar ilgi gördüğünü ve ne olduğunu öğrenmek için aşağıdaki içeriğimize bakabilirsiniz:

9
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
1
0