Bu da Rekabet Etmeme Cezası: Audi, BMW, Porsche ve Volkswagen'e 1 Milyar Dolar Ceza Kesildi

43
27
14
1
0
Avrupa Komisyon'u, Alman otomobil devleri olan Audi, BMW, Porsche ve Volkswagen'e 1 milyar dolarlık para cezası kesti. Bu cezanın nedeni ise söz konusu şirketlerin emisyon oranları konusunda iş birliği yaparak, birbirleriyle rekabet etmekten kaçınmaları.

Avrupa Birliği, Türkiye'de de fazlasıyla sevilen dört otomobil devine 1 milyar dolar para cezası kesti. Tamamı Almanya merkezli olan bu otomobil üreticileri; Audi, BMW, Porsche ve Volkswagen. Avrupa Birliği denetleyici kurumlarının bu dört deve ceza kesmesinin nedeni ise birkaç yıl önce Volkswagen'in başına bela olan emisyon konusu.

Avrupa Komisyonu, şirketlere genellikle haksız rekabet nedeniyle ceza keser. Ancak bu kez, tam tersi bir durum söz konusu. Öyle ki bahsi geçen Audi, BMW, Porsche ve Volkswagen, ellerinde uygun teknoloji olsa da iş birliği yaparak tasarladıkları araçların emisyon değerini düşürmüyorlardı. Bu durumun hem dizel hem de benzinli araçlarda geçerli olduğunu söyleyen yetkililer, şirketlerin rekabet etmek istemediklerini belirtiyorlar.

Otomobil devlerine ceza

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Margrethe Vestager'e göre otomobil dünyasının devleri, yaptıkları bu iş birliği ile tüketicilerin haklarını da ihlal etmiş durumdalar. Zira tüketiciler, bahsi geçen otomobil markalarına ait olan doğa dostu otomobiller satın alabilecekken şirketlerin rekabetten kaçınması nedeniyle alamıyorlar. Dolayısı ile tüketici hakları ihlal edilmiş oluyor.

Kaynak : https://www.haberturk.com/emisyon-anlasmazligi-ab-alman-4-otomobil-ureticisine-ceza-verdi-3127103
43
27
14
1
0
Emoji İle Tepki Ver
43
27
14
1
0