Barbie, 1 Milyar Dolar Hasılatı Aştı: Oppenheimer'ı İkiye Katladı! (Türkiye'de Tablo Başka)

18
8
2
1
1
Son zamanların en çok beklenen iki filmi Barbie ve Oppenheimer vizyona girdi. Dolayısıyla filmlerin hasılat yarışı da büyük heyecanla takip edilmeye başladı. İşte hasılattaki son tablo...

Sinema hayranlarının uzun süredir beklediği gün geldi çattı. Yılın en çok beklenen filmlerinden Oppenheimer ve Barbie, geçtiğimiz haftalarda vizyona girdi. Tahmin edebileceğiniz gibi Christopher Nolan ve Greta Gerwig imzalı iki yapım çıkar çıkmaz büyük ilgi gördü.

Sinemaseverler tarafından “Barbenheimer” olarak da adlandırılan dönemin ardından ilk büyük rakamlar gelmeye başladı. Savaşın üçüncü haftasında Barbie, 1 milyar dolar hasılatı geçti. Filmin yönetmeni de yeni bir rekortmen oldu.

Oppenheimer, 1 milyara yaklaşamadı bile

oppenheimer

Box Office verilerine göre Barbie, savaşın 17. gününde 1 milyar 31 milyon 481 bin dolar hasılata ulaştı. Oppenheimer ise henüz 552 milyon 943 bin dolar hasılat elde etti.

Ancak bu yeni rekor, Barbie'yi tüm zamanların en çok hasılat elde eden filmleri listesinde yüksek sıralara çıkaramadı - henüz. Film, 17. günündeki sayılarla listenin 45. sırasına yerleşti. 2023 filmleri arasındaysa The Super Mario Bros. Movie'nin ardından ikinci sırada kendini buldu.

Barbie yönetmeni Greta Gerwig, sinemalarda 1 milyar dolar hasılatı geçen ilk kadın yönetmen oldu.

Türkiye'de durum ne?

 Türkiye verilerine baktığımızdaysa durum tam tersi. Oppenheimer, bugüne kadar 111 milyon 814 bin 953 TL hasılat elde ederken Barbie, 101 milyon 603 bin 814 TL hasılat elde etti. Her iki film de Türkiye'de henüz en çok hasılat elde eden ilk 100 film arasına giremedi.

Açılış haftası performansı: Barbie 22,3 milyon dolar, Oppenheimer 10,5 milyon dolar!

Warner Bros. filmi Oppenheimer, sadece ABD’yi kapsayan verilere göre ön gösterimlerinde 10,5 milyon dolar kazandı. Öte yandan Universal’ın filmi Barbie ise 22,3 milyon dolar kazanarak rakibinin iki katından fazla hasılat elde etti. Ön gösterimin Perşembe günü yapılan gösterimleri kapsadığını ekleyelim.

Bu sayıların şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz. Barbie için inanılmaz bir pazarlama kampanyası yürütülüyordu. Filme özel konsollar, ücretsiz kalınabilen Barbie evi gibi hamleler bunlardan yalnızca birkaçı. Öte yandan Barbie’nin ABD’de Oppenheimer’dan 600 daha fazla sinemada gösterilmesi de bu rakamları etkiliyor.

Filmler öncesindeki tahminlerde de benzer bir durum vardı. Barbie’nin ilk hafta sonunda 100 milyon doları aşabileceğini öngörülüyordu. Hatta reklam kampanyası sayesinde açılışın 140 milyon doları aşabileceği bile söyleniyordu.

Bu sayı, Oppenheimer tarafında ise 50 milyon dolardı. Tabii ki bu hasılatlar, Oppenheimer’ın kötü açılış yaptığı anlamına gelmiyor. Film, daha şimdiden ön gösterimlerinde John Wick 4, Fast X, Indiana Jones gibi bu yılın büyük filmlerini geçmeyi başardı. Yani hem Barbie’nin hem de Oppenheimer’ın çok başarılı olabileceğini ve insanları tekrar sinemalara getireceğini söylememiz mümkün. Türkiye’de de aynı şekilde iki filme de büyük bir ilgi var.

Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu yıldızlarla dolu Oppenheimer, atom bombasının babası Robert Oppenheimer’ı (Cillian Murphy) merkezine alıyor. Greta Gerwig imzalı, Margot Robbie ve Ryan Gosling’in başrolde yer aldığı Barbie ise, ikonik oyuncak bebek Barbie’yi beyaz perdeye taşıyarak onun varoluşsal bir krize girmesini konu ediniyor.

Barbie fragmanı

Oppenheimer fragmanı

Barbie ve Oppenheimer'a gelen tepkiler için:

18
8
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
18
8
2
1
1