BioNTech'e Karşı COVID-19 Aşısı Hakkında Açılan Davanın Duruşması Ertelendi

22
12
7
2
1
BioNTech, iki hukuk firmasının müvekkillerinin koronavirüs aşısından kalıcı sağlık hasarı gördüğünü iddia ederek açtığı yüzlerce tazminat davasıyla karşı karşıya. Bugün yapılması planlanan ilk duruşma ertelendi.

BioNTech, koronavirüs aşısının neden olduğu iddia edilen sağlık sorunları nedeniyle Almanya'da iki hukuk firması tarafından açılan yüzlerce tazminat davasıyla mücadele ediyor. Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in kurduğu şirket, pazartesi günü orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına açılan bir dava ile ilk kez Alman mahkemesinde hesap verecek. Davacı, aşıdan sonra kalp ritim bozukluğu ve beyin sisi gibi belirtiler yaşadığını ve bunun için 150 bin euro tazminat talep ettiğini söylüyor.

Bu dava, iki hukuk firmasının 1 milyon euro'ya kadar tazminat isteyerek takip ettiği yüzlerce davadan sadece biri. Firmalardan en tanınmış olanı Düsseldorf merkezli Rogert & Ulbrich, sosyal medyada aşı üreticilerine karşı çıkarak ses getiren ulaştırma ve nakliye hukuku uzmanı Tobias Ulbrich tarafından yönetiliyor. Diğer firma ise Mainz merkezli Cäsar-Preller. Daha önce bu firmalar, Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in dizel emisyon skandalı nedeniyle tüketicilere tazminat ödemesini sağlamıştı.

GÜNCELLEME: Duruşma ertelendi

BioNTech'in bugünkü duruşması, davacı avukatının duruşmanın farklı jüriler eşliğinde yapılması talebi nedeniyle ertelendi. Dava için henüz yeni bir tarih belirlenmedi.

BioNTech, ürettikleri aşının zararsız olduğundan emin

BioNTech'in Pfizer ile iş birliği içinde ürettiği aşının Almanya'da uygulanan 224 milyon dozun yaklaşık üçte ikisini oluşturması nedeniyle, davaların büyük çoğunluğu BioNTech’e karşı açılıyor. BioNTech, pandemi sırasında ün kazandığından beri dünya çapında karşılaştığı en büyük tazminat davasıyla karşı karşıya

Az önce bahsettiğimiz Ulbrich biraz enteresan desek yanlış olmaz. Kendisi Bill Gates’in aşı ile Almanya nüfusunu 27 milyona indirmek istediğini iddia etmişti. Tabii ki bu durum Gates Vakfı tarafından yalanlanmıştı. Kendisinin başka olaylı iddialarının ardından Ulbrich, Financial Times'a verdiği demeçte, kendisini komplo teorisyeni olarak gösteren Alman medya raporlarının ilaç şirketlerini korkuttuğunu gösterdiğini söyledi.

BioNTech tarafı, davaların reddedileceğinden emin olduğunu belirterek, olası tazminat taleplerini karşılamak için herhangi bir bütçe ayırmadıklarını açıkladı, zaten iddiaları da yalanlıyorlar. Bütün bunların yanı sıra da BioNTech’i, Avrupa Birliği yasaları da koruyor.

Kaynak : https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/biontech-vaccine-hearing-postponed-after-complaint-over-bias-2023-06-12/
22
12
7
2
1
Emoji İle Tepki Ver
22
12
7
2
1