Counter-Strike 2 Çıktı! İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

45
27
7
5
3
Valve'ın uzun süren bekleyişin ardından duyurduğu Counter-Strike 2, bugün resmen çıkış yaptı. Counter Strike 2 ile gelen yenilikler, tahmini sistem gereksinimleri ve dahası içeriğimizde.

Mart ayında tanıtılan Counter-Strike 2, uzun süren sınırlı testin ardından bugün resmen yayınlandı. Ücretsiz olarak sunulan Counter-Strike 2'nin çıkışı, CS:GO'yu da tarihe gömmüş oldu.

Valve’ın daha gelişmiş oyun motoru olan Source 2 üzerine inşa edilen Counter-Strike 2, bugüne kadar bildiğimiz Counter Strike mekaniklerinin üzerine yenilerini ekleyecek. Peki, Counter-Strike 2’yi oynamak için nasıl bir sisteme sahip olmak gerek?  CS:GO’yla farkları neler? Nasıl indirilir? Counter-Strike 2 hakkında en merak edilen soruları cevaplıyoruz.

Counter Strike 2 nasıl yüklenir? 

Oyuncular, Counter-Stike 2'ye ücretsiz olarak indirebilecek. İndirmek için buradaki bağlantıya tıklayabilir ve oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz. Oyun, Steam'de CS:GO'nun yerine eklendi.

Counter-Strike 2 sistem gereksinimleri:

  • İşletim sistemi: Windows 10
  • İşlemci: 4 fiziksel işlemci iş parçacığı - Intel® Core™ i5 750 veya üstü
  • RAM: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Ekran kartı en az 1 GB veya daha fazla belleğe sahip olmalıdır ve Shader Model 5.0 desteklemenin yanı sıra DirectX 11 uyumlu olmalıdır
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 85 GB kullanılabilir alan

Counter Strike 2 ayrı bir oyun mu?

counter strike

Counter-Strike 2, apayrı bir oyun olarak değil, CS:GO’ya bir güncelleme olarak geldi. Güncellemeyle birlikte gelecek en büyük değişiklik, Source 2 oyun motorunun sunduğu grafik teknolojileri sonucunda görülecek. Oyuncular, direkt olarak CS:GO'yu güncelleyerek oyuna ulaşabilecek. 

Counter-Strike 2 ve CS:GO farkları:

Harita değişiklikleri:

CS:GO’da ve Counter Strike tarihi boyunca gördüğümüz efsane haritalar, yeni dokularla oyunculara ev sahipliği yapacak. Parlak olması gereken materyaller parlak olacak, çevrede gördüğümüz malzemeler ise çok daha fazla çeşitliliğe sahip olacak.

Haritalardaki değişimden bazı örnekler şu şekilde:

Fakat her harita, yukarıdaki Overpass örneğinde gördüğümüz gibi fiziksel olarak büyük değişiklikler geçirmeyecek. Bazı haritalarda yalnızca materyal ve ışıklandırma teknolojilerinin meyveleri gösterilecek. Overpass örneğinden farklı olarak bu haritalar, en baştan dizayn edilmiş değiller. Yani harita üzerinde bulunan neredeyse her sahne malzemesi, aynı şekilde durmaya devam edecek.

Oyunlar arasındaki farkları görseller üzerinden kabaca değerlendirecek olursak, Counter Strike 2’nin daha parlak bir dünya sunacağını söyleyebiliriz. Bu parlaklık, oyuncuların durum farkındalığına da katkıda bulunacaktır.

Gelelim oynanış değişikliklerine, burası biraz zengin!

Evet, Counter Strike 2 apayrı bir oyun olarak çıkmayacak. Ancak beraberinde getireceği ve CS:GO’nun üzerine ekleyeceği yeni mekanikler, rekabetçi ortamın dengelerini bozacak türden.

Yeni sis bombası:

Bu mekaniklerden ilki, artık ortama uyum sağlayan sis bombaları olacak. Sis bombaları, atıldığı alanı tamamen kaplayacak. Çok dar bir tünelde iseniz bomba, tünelin içine yayılacak. Bu, bombanın duvarların arkasından görülmesini de engelleyecek.

Sis bombalarının getireceği en büyük oynanış mekaniği ise oyuncuların ateşlerine ve bombalara tepki vermesi olacak. Sis bombasının bir ucundan diğerine ateş ettiğinizde, merminizin izlediği yol siste bir delik açacak. Dolayısıyla artık sis içine rastgele spray yapmak büyük riskler taşıyabilecek.

Sisin olduğu bölgeye bir bomba attığınızda ise sisin bir bölümü ya da tamamı ortadan kaybolabilecek. Gerek sise ateş etmek olsun, gerek de bomba atmak olsun; yeni mekanikler pek çok taktiği de beraberinde getirecek.

Tick rate’i yükselt dedik, adamlar tamamen kaldırdı:

tick rate

2012’de çıkış yapan CS:GO, yıllar geçmesiyle birlikte artık eski ağ teknolojileri üzerinde çalışmaya devam etti. Bu teknolojilerden en çok eleştirileni ise ‘tick rate’ idi. İşin tekniğine girmeye gerek yok, kabaca açıklayacak olursak tick rate, bastığınız her bir tuşun algılandığı zaman aralıklarını temsil ediyor.

CS:GO, tuşa basışlarınızı algılamak için bir saniye içinde her oyuncuya yalnızca 64 şans tanıyordu. VALORANT’ın 128 tick rate ile çıkış yapması da CS:GO topluluğunda artık tepkileri artırmıştı.

Oyuncuların sesini duyan Valve, “eeeeh bunlarla mı uğraşacağız” diyerek tick rate’e daha önce görülmemiş bir çözüm getirdi. Counter Strike 2 ile birlikte tick rate dediğimiz olayın tamamen ortadan kalkacağı açıklandı.

Yine basitçe açıklayalım: Artık tuşa ne zaman basarsanız basın, hiçbir milisaniyelik gecikme olmadan hareketiniz anında Valve sunucularına ve diğer oyunculara iletilecek. Yani oyun çok daha duyarlı olacak, rekabet ortamı kızışacak.

Grafikler, sisler, yeni teknolojiler dedik… Peki, günümüzün en rahat oynanabilen oyunlarından biri olan CS:GO, Counter Strike 2 güncellemesiyle nasıl bir donanım isteyecek?

Valve'ın Counter Strike 2 için paylaştığı video:

45
27
7
5
3
Emoji İle Tepki Ver
45
27
7
5
3