Dünya Sağlık Örgütü: Türkiye’deki COVID-19 Verilerini Bilmiyorduk [Güncelleme]

226
131
57
18
14
DSÖ Türkiye yetkilisi Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye'nin daha önce açıklamadığı vaka sayısından haberdar olmadıklarını belirtti. Shaikh, durum böyle gittiği takdirde sağlık sisteminde çöküş yaşanabileceğini de ifade etti.

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs, ülkemizde ilk olarak 11 Mart günü tespit edilmişti. O günden bugüne Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre toplam hasta sayısı 533.198'e ulaştı. Test sonucu pozitif çıkan toplam vaka sayısıysa Google'da yer alan bilgiye göre 797.000'i aştı.

Sağlık Bakanlığı, bundan birkaç gün öncesine kadar vaka sayısı yerine semptom gösteren vaka sayısını (hasta sayısı) açıklıyordu. Bu konuysa bugün açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçici Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh'in sözlerine göre DSÖ'nün bildiği bir şey değildi.

"Verilerin farkında değildik":

dsö

Deutsche Welle Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Irshad Ali Shaikh, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz." dediğini hatırlattı. Shaikh, "Biz bu verilerin farkında değildik." ifadesini kullandı ve tüm dünyada semptom göstermeyenlerin sessizce virüsün yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti.

Irshad Ali Shaikh, DSÖ'nün her ülkeden semptom göstersin veya göstermesin pozitif çıkan herkesin rapor edilmesini vurguladı. Shaikh, Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılmasının rahatlatıcı olduğunu, bu sayıların salgının yayılımını engellemekte önemli olduğunu belirtti.

Sayılar endişe verici derecede yüksek:

türkiye koronavirüs

DSÖ yetkilisi, açıklamasında Türkiye'deki durumun da diğer ülkelerdeki gibi olduğunu belirtti ve sayıların endişe verici derecede yüksek olduğunu ifade etti. Bunun ardından Shaikh, Türkiye'nin diğer ülkeler gibi sokağa çıkma yasağıyla harekete geçtiğini söyledi ve AVM'lere HES kodu olmaksızın girilemediğine dikkat çekerek "Bu açıdan bakıldığında tedbirler güçlü bir biçimde uygulanıyor." dedi.

[Güncelleme] DSÖ: Açıklamalarımız yanlış yorumlandı

dsö tweet

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), konuyla ilgili olarak yapmış olduğu yeni açıklamada söz konusu röportajın bazı basın yayın organlarınca yanlış yorumlandığını ifade etti. "DSÖ Türkiye, 4 Aralık Cuma günü DW Türkçe ile dünyadaki ve Türkiye’deki son Covid-19 durumu hakkında bir röportaj yaptı ve yazı bugün DW Türkçe tarafından yayınlandı. Medyaya profesyonellikleri ve medyanın toplum farkındalığını artırmadaki savunuculuk rolü için teşekkür ederiz." ifadelerini kullanan DSÖ, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"Ancak maalesef bazı medya kuruluşlarının DW Türkçe röportajında yaptığımız bazı açıklamaları yanlış yorumladıklarını fark ettik. Açık ve tutarlı iletişim, toplumun yararına yönelik olması ve tüm paydaşlar tarafından kanıta dayalı politika geliştirme ve karar alma için son derece önemlidir. DW Türkçe ile yaptığımız röportajın bir kısmını tekrar açıklık getirmek adına paylaşıyoruz:

1. COVID-19’a ilişkin güncel durumu değerlendirebilir misiniz?

* Dünya genelinde durum, oldukça endişelendirici. Çünkü vakalar artıyor ve kışın gelmesi, insanların daha çok kapalı alanlarda vakit geçirmesiyle daha da artacak. Maske kullanımı ve diğer fiziksel mesafe tedbirleri sayesinde Türkiye’de durum, Avrupa ülkelerindeki ya da ABD’deki kadar kötü değil. Mesela dün bir alışveriş merkezine girerken kontrol yaptılar ve HES kodu olmadan kimseyi içeri almadılar.

* Aşıların gelişi yakın görünse de maske kullanmaya, sosyal mesafeyi korumaya, kişisel hijyene ve hastayken evde kalmaya devam etmemiz gerekecek. Dediğin gibi, Türkiye’de durum, Avrupa veya dünyanın geri kalanındaki gibi kötü olmasa da yayılmanın azaltılması için HEPİMİZİN sorumluluk alması gerekiyor; hem halkın hem de yetkililerin. Aksi takdirde, ABD’de olduğu gibi sağlık sistemini zora sokma ihtimalimiz var. Pandeminin kontrol altına alınması için HERKESİN üstüne düşen rolü oynaması gerekiyor.

2. Bildiğiniz gibi Türkiye’de geçen haftaya kadar COVID-19 pozitifleri, vaka ve hasta olarak ikiye ayrılıyordu. Bugün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 6000 yeni hasta olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanlığı günde yaklaşık 30 bin COVID-19 pozitif vakası olduğunu bildiriyor. Bu doğru bir yaklaşım mıydı sizce? Hangisi yaklaşım daha doğru?

Sayın Bakan Koca, halkla paylaşılmayan hiçbir şeyin dışarıyla da paylaşılmadığını belirtmişti. Yani, o dönemdeki sayılar bilinmiyordu. Ama, şu anki uygulama doğru olan uygulamadır. DSÖ, tüm üye devletlerden semptomatik veya asemptomatik, tüm pozitif vakaları bildirmesini istiyor.

* ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, 8 pozitif vakadan yalnızca birinin belirti gösterdiğini, diğer vakaların gözden kaçtığını ve bu yüzden enfeksiyonun sessiz sedasız yayıldığını bildirdi. Türkiye’de en azından asemptomatik vakalar da biliniyor ve izolasyona ve karantinaya alınıyor. Yani, asemptomatik vakaların da bir kısmı tespit edilerek yayılma azaltılıyor. Başka ülkelerin bunu yapmaması halinde yayılma, diğer ülkelerde devam edecek.

3. Uzmanlar, Türkiye’nin vaka sayıları konusunda şeffaf olmadığını belirtiyor. Türkiye’nin COVID-19 yönetimi konusunda sizin fikriniz nedir? DSÖ ve Türkiye arasındaki iletişim nasıl ve DSÖ, Türkiye’deki gerçek tablodan haberdar mıydı?

Türkiye, pandemiyi ilk günden beri gayet iyi bir şekilde yönetiyor. Şimdi, diğer ülkelere kıyasla iyi durumdayız. Ama azaltım tedbirlerine bağlılığımızı sürdürmeliyiz. Sağlık çalışanları, bizim kahramanlarımız. Yatak ve hastane kapasiteleri artırıldı ama insan kaynağı kapasitesinin önemli ölçüde artırılması, aylar yıllar alıyor.

* Kahraman sağlık çalışanlarımız için herkesin sorumlulukla hareket etmesi gerekiyor. Türkiye ve Sağlık Bakanlığı ile çok güçlü bir ilişkimiz var. Bölge Direktörümüzün son 6 ay içerisinde Türkiye’yi iki kere ziyaret etmiş olması, iki kurum arasındaki ikili ilişkilerin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

4. Fahrettin Koca, Türkiye’nin Çin aşısından sipariş verdiğini söyledi ama sağlık uzmanları, bu aşının güvenilirliği konusunda endişeli. DSÖ, bu güvenilirliği teyit edebiliyor mu?

DSÖ’nün bir aşıyı, tedaviyi veya tanıyı teyit etme gibi bir görevi bulunmuyor. Bizim görevimiz, kanıtları paylaşmak ve rehberlik sunmak. Her ülkenin bağımsız bir düzenleyici kuruluşu var. Aşıların onaylanması veya onaylanmaması, özellikle de acil durumlarda, bu kuruluşların takdirine kalmış.

* COVID-19 pandemisi nedeniyle birçok ülkedeki düzenleyici kuruluş, aşı, tedavi ve testlere acil kullanım izni verdi. DSÖ COVAX kapsamındaki aşı üreticileri, verileri hem DSÖ hem de başkalarıyla paylaşıyor. Çin aşısı için ikinci faz verilerini aldık ama üçüncü faz verilerini henüz almadık. Bununla birlikte, Çin aşısında uzun yıllardır kullanımda olan ve güvenilir bir yöntem olan PH inaktif virüs yönteminden yararlanılıyor.

5. Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mıydı?

Aşıların kullanımı yakın olsa da herkesin aşıya erişmesi, aylar sürebilir. Ayrıca, aşı tek başına hayat kurtarmaz, aşılama hayat kurtarır. Türkiye de aşı dağıtım ve tahsis planını hazırlamış ve DSÖ rehberi doğrultusunda öncelik verilecek nüfus gruplarını belirlemiştir. Ama yine de herkesin aşılanması, aylar sürecek. Maske kullanımı, sosyal mesafenin korunması, el hijyeninin sağlanması ve hastayken evde kalınması konusunda birlikte çalışmalı ve aşının nüfus genelinde kabul görmesi için gereken mesajı yaymalıyız."

Kaynak : https://www.dw.com/tr/ds%C3%B6-t%C3%BCrkiyedeki-verilerden-haberdar-de%C4%9Fildik/a-55831883
226
131
57
18
14
Emoji İle Tepki Ver
226
131
57
18
14