Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)

193
104
55
31
11
Teknolojinin bir cinsiyetinin olmaması gerektiğini düşünen araştırmacılar, yoğun çalışmalar neticesinde herhangi bir cinsiyeti temsil etmeyen bir yapay zeka sesi oluşturdular.

Apple, Google, Amazon gibi pek çok şirket kullanıcılara yapay zeka destekli bir sanal asistan hizmeti sunmaktadır. Teknolojiyi kullanmayı kolaylaştıran bu asistanların en büyük ortak özelliği, neredeyse tamamının bir kadın tarafından seslendiriliyor olması. Bir başka deyişle tüm sanal asistanlar, cinsiyetsiz olan bir teknolojiye cinsiyet biçiyorlar.

EqualAI ve Virtue’ya bağlı araştırmacılar, dünyanın ilk cinsiyetsiz sanal asistan sesini oluşturmayı başardılar. Büyük bir çalışma neticesinde ortaya çıkan Q adlı ses, insanların herhangi bir cinsiyet ayırt edemeyeceği bir frekansta oluşturulmuş durumda. Bu sayede sesin kullanıldığı sanal asistan bir erkek ya da kadın olarak algılanmıyor.

Araştırmacılar ‘nötr’ yani cinsiyetsiz bir ses oluşturmak için ilk olarak sesleri nötre en yakın katılımcıların seslerini kaydettiler. Daha sonra Avrupa genelinde 4.600 kişi ile bir araştırma gerçekleştirildi ve katılımcıların, dinledikleri sese 1 ila 5 arasında bir puan vermesi istendi. 1, erkek sesini temsil ederken, 5 kadın sesini temsil ediyordu.

Ses perdesi, filtreler ve ses tonları üzerinde gerekli çalışmaları yürüten araştırmacılar, 145 ve 175 hertz aralığındaki seslerin nötr olarak algılandığını ortaya çıkardılar. Daha yüksek frekanstaki sesler kadın sesi olarak algılanırken, daha düşük frekanstaki sesler erkek sesi olarak algılanıyordu.

Q adlı sesin ortaya çıkarılmasındaki en büyük neden, teknolojinin bir cinsiyete büründürülmesinin engellenmesi. Çoğu sanal asistan kadın sesine sahip ve bu durum, kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici ve destekleyici rolü olduklarına dair algının yıkılmasının önüne geçiyor.

Google ve Apple gibi şirketler, sanal asistanları için erkek sesi seçeneği de ekliyorlar. Ancak araştırmacılar, sanal asistanların cinsiyetlerden arındırılmış nötr bir ses seçeneğine sahip olması gerektiğini savunuyorlar. Q sesi, sanal asistanların cinsiyetsiz olması konusunda şu ana kadar gerçekleştirilmiş en önemli çalışma.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6796065/Gender-neutral-voice-assistant-developed-combat-gender-bias-artificial-intelligence.html
193
104
55
31
11
Emoji İle Tepki Ver
193
104
55
31
11