Hakkında Onlarca Komplo Teorisinde Bulunulan Dyatlov Geçidi'nin 60 Yıllık Gizemi Çözüldü

82
43
25
8
6
İsviçreli bilim insanları, 60 yıldır gizemini koruyan ve 9 kişinin ölümüne sebep olan Dyatlov Geçidi olayına yeni bir açıklama getirdi. Cesetlerin dehşet verici bir şekilde bulunmasının ardında yatan sebep, ince bir çığ tabakası olarak gösterildi.

1959 yılında 9 kişiden oluşan bir ekibin Ural Dağları’nda cesetlerinin açıklanamaz bir şekilde bulunması, uzun zamandır komplo teorilerine ev sahipliği yapmakla birlikte birçok filme uyarlanmış trajik bir olaydır.

Cesetleri garip ve korkutucu şekilde bulan öğrenciler, böyle bir katliamın arkasında yatan sebebi bulamamış, uzaylılar ve gizli askeri deneyler gibi iddialar ortaya atılmıştı. 60 yıldır gizemini koruyan Dyatlov Geçidi olayına, bilim insanları yeni bir açıklama getirdi. Yapılan açıklamaya göre kendi izlerini kapatmayı başarabilen bir çığ, gece yarısı 9 kişinin ölümüne sebep oldu. 

9 kişilik ekipten sağ çıkan olmadı

Dyatlov Geçidi

Sovyetler Birliği’nde Ural Politeknik Enstitüsü'nden 10 kişilik bir ekip, Ural Dağları’nın kuzeyinde, son derece zorlu hava koşulları ile bilinen bir bölgeye keşif amaçlı bir gezi düzenlemişti. Gruptan birisi, keşif başlamadan önce ayağında çıkan bir rahatsızlık sebebiyle evine geri dönmek zorunda kalmıştı ve bu duruma her ne kadar üzülse de o ekipten sağ çıkacak tek kişi olacağından henüz habersizdi. 

Ekipte yer alan herkes 20 - 25 kişiden oluşuyordu ve gençlerin aileleri de bu tür gezilere alışkın olduğu için ilk haber alamadıklarında endişelenmediler. Ancak saatler geçtikten sonra aile enstitüye yardım çağrısında bulundu ve gönüllü öğrencilerden oluşan bir ekip aramaya koyuldu. 

Bulunan cesetlerin yüzünde dehşet verici ifadeler bulunuyordu

Dyatlov Geçidi

Gönüllü öğrenciler, kampı bulduktan sonra tabiri caizse dehşete düşüyor. Bıçakla içeriden açılmış çadırlar, henüz yenmemiş yemekler ve en garibi korkunç bir şekilde ölmüş cesetlerle karşılaşıyorlar. Cesetlerin bazıları yarı çıplak bir şekilde kaçmaya çalışmış, yüzünde dehşet verici bir ifadeyle can verenler olmuştu. Birçok cesette kırıklar tespit ediliyor, ancak gençlerin bir şeye karşı savaştığı ya da mücadele verdiğine dair bir iz bulunmuyor.

Olayın belki de en garip kısmı, cesetlerin ayrı, çadırların ayrı, ayak izlerinin de apayrı bölgelerde bulunması. Ayağına bot giymeyi başarıp kaçmaya çalışanlar da olmuş ancak hepsinin bilinmeyen bir nedenden dolayı yön duygularını kaybettiği belli oluyordu.

Sonradan bulunan cesetlerde bazı organlar kayıptı

Dyatlov Geçidi

Yapılan ilk aramada sadece 4 ceset bulundu, aylar sonra diğer 4 cesedin bulunması olayın daha da gizemli bir hal almasına yol açtı. Cesetlerden birinin boynu ters döndürülmüş, diğerinin dili kopmuş ve ikisinin de gözleri oyulmuştu. 

Kamptan kaldırılarak inceleme altına alınan cesetlerin saçlarının ve yüzlerinin bazı bölgelerinde turunculaşma görülüyor. İnceleme altına alındıktan sonra gençlerin sadece güçlü bir şeye karşı değil, aynı zamanda radyasyona da maruz kaldığı ortaya çıkıyor. 60 yıldır hiç kimse, o gece o kampta neler olduğuna dair bir açıklama getiremiyor. 

Ortaya atılan iddiaların çoğunluğu, uzay saldırısı ve askeri deneyler gibi komplolardan oluşuyor. Ancak o bölgede yaşayan bir şaman topluluğunun halüsinasyon gördürücü mantarlar yedikten sonra gençlere saldırması daha olası görülüyordu. 

Bilim insanları, ince bir çığ tabakasının gençleri öldürdüğünü belirtiyor

Dyatlov Geçidi

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü'nde yer alan bilim insanları, Dyatlov Geçidi’ne yeni bir açıklama getirdi. Araştırmacılar, o bölgede yaşanan kar sürtünmesini gözlemlemeye başladı ve topografyayı detaylı bir şekilde inceleme altına aldı. 

dyatlov geçidi

Simülasyonlardan yararlanarak olayı tekrar canlandıran bilim insanları, o gece hiç kar yağışı olmamasına rağmen ince bir çığ tabakasının tetiklendiğini, genç kaşiflerinde bu çığdan kaçmaya çalışırken can verdiklerini açıkladı. 

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/dyatlov-gecidinin-60-yillik-gizemi-cozuldu,XQLdHGooFUyD_YDkGYgMsw/gL7Vc_VaBEmlpbJsqf6Cew
82
43
25
8
6
Emoji İle Tepki Ver
82
43
25
8
6