e-Devlet'e Yapay Zeka Destekli 'Asistan' Geliyor

9
3
1
1
0
2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, e-Devlet ile ilgili önemli hususlarla açıklandı. Hazırlanan programda, e-Devlet'e yapay zeka desteği geleceği ifade ediliyor. Ayrıca platformun hizmet sayısı da artacak.

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı yayınlandı. Yayınlanan program, Türkiye'yi gelecek yıl nelerin beklediğinin özeti mahiyetinde. Program'da yer alan bir bölüm ise e-Devlet hizmetine gelecek yeniliklerden bahsediyor. Gelin hep birlikte, hükümetin e-Devlet hizmeti ile ilgili çalışmalarına yakından bakalım.

Yapılan açıklamalara göre 2022 yılında yepyeni özelliklerle karşımıza çıkan e-Devlet hizmeti, 2023 yılında tam 120 bütünleşik hizmete sahip olacak. Ayrıca e-Devlet için modernizasyon ve süreç iyileştirmeleri de yapılacak ve böylelikle yaşlılar ile engelli kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunulacak. Tüm bunların ötesinde ise e-Devlet'e yapay zeka desteği gelecek.

Yapay zeka, vatandaşlara yardımcı olacak!

e-Devlet

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre e-Devlet'e "Yapay Zeka Temelli Çevrimiçi Destek Sistemi" gelecek. Özellik ile ilgili detay verilmiyor olsa da isminden anladığımız kadarıyla, bu sistemin vatandaşlara yardımcı olmak üzere geliştirildiğini söyleyebiliriz. 

Ancak e-Devlet'in yapay zeka ile ilgili özelliği çevrimiçi destekten ibaret olmayacak. Yıllık programda yer alan bilgilere göre Dijital Devlet Stratejisi hazırlanacak. Strateji doğrultusunda da çalışmalar yapılacak. e-Devlet'in kurumsal mimarisine ilişkin tanımlamalar yapılacak. Ayrıca ileri analitik ve yapay zeka ihtiyaçlarına yönelik idari ve hukuki iyileştirme önerileri için raporlar da hazırlanacak...

9
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
1
0