Ehliyet Sınavlarında Sorulan 'Geçiş Önceliği' Sorusu Gündem Oldu: Peki Sizce Bu Araçlardan Hangisi Önce Geçmeli?

82
13
13
11
10
Ehliyet sınavlarında sorulan 'araç geçiş önceliği' üzerine bir soru, aslında yeni bir soru olmamasına rağmen sosyal medyada gündem oldu. Peki sizce, böyle bir durumda araçların hangi sırayla geçiş yapması gerekiyor?

Ehliyet sınavlarına her yıl yoğun bir katılım oluyor ve yıldan yıla çıkan sorular arasında da aslında gerçekte çok ciddi bir fark bulunmuyor. Öte yandan zaman zaman sınavlarda çıkan sorular internette gündem haline geliyor. 

Elbette ki trafik kurallarında ciddi bir değişim olmamış olması nedeniyle sorularda da çok bir değişim olmaması şaşırtıcı değil. Sonuçta sinyalizasyon kuralları ya da yol tabelaları değişmiyor ancak yoruma dayalı trafik soruları ilginç tartışmalar yaratabiliyor. Ehliyet sınavına girmiş herkesin bir benzerini gördüğü aşağıdaki soru ise bugün, sosyal medyada gündem oldu.

Ehliyeti olanların bile kafasını karıştıran geçiş hakkı sorusu şu şekildeydi:

geçiş üstünlüğü

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi soruda, herhangi bir trafik ışığının olmadığı kavşakta 3 farklı durumdaki aracın hangi sırayla geçiş yapması gerektiği soruluyordu. Yanıta geçmeden önce, sosyal medyadan soruya gelen yanıtlara göz atalım.

İşte soruya gelen yorumlar:

yorum

yorum

yorumlar

yorum

yorum

Peki Trafik Yönetmeliği'ne göre öncelik kimin olmalı:

soru

Trafik kurallarına göre geçiş önceliği öncelikle kavşak içerisinde bulunan araçtadır. Halk arasındaki tabiriyle göbekten dönmekte olan araç, ilk geçiş hakkına sahiptir. Sonrasında ise sağında araç olmayan aracın geçiş önceliği bulunur. Elbette ki bu durumda araçların hepsinin aynı tipte araçlar olması gerekir. Zira polis araçları, itfaiye araçları gibi araçların geçiş üstünlüğü bulunuyor. 

Görselde ise sağındaki yolda araç bulunmayan 3 numaralı araç ikinci geçiş önceliğine sahip oluyor. Sonrasında da 1 numaralı araç yoldan geçişini gerçekleştiriyor. Peki farklı durumlarda geçiş önceliğinin kimde olduğunu biliyor musunuz? Kurallara ne kadar hakim olduğunu test etmek için aşağıdaki testimize bir gözatmanızı tavsiye ederiz...

82
13
13
11
10
Emoji İle Tepki Ver
82
13
13
11
10