FIFA 2000'de Türkiye Ligi Olmasına Rağmen Son Şampiyon Galatasaray'ın Olmamasının Çok Enteresan Hikâyesi

24
11
4
2
1
FIFA 2000 hem oyuna giriş müziğiyle hem de oyun dünyasına kattığı yeniliklerle günümüzde bile futbolseverlerin en sevdiği oyunlardan biri. Oyunun Türk futbolseverler için en ilgi çekici ve beğenilen yanı Türkiye Ligi’nin ilk kez bir FIFA serisinde yer almasıydı. Ancak bu oyunun Galatasaraylıları kızdıran bir yönü vardı.

1999 yılında EA Sports tarafından geliştirilen FIFA 2000; PC, PlayStation, Game Boy Color ve Nintendo 64 platformlarında aynı anda piyasaya sürüldü. Oyun, o dönemdeki ileri grafik özellikleriyle dikkat çekiyordu.

FIFA 2000, ABD'deki Major League Soccer ve Japonya'daki Europe League Soccer'ın (J. League) dahil olduğu ilk FIFA oyunuydu. Dünyanın dört bir tarafından futbol liglerine yer veren EA Sports, Türkiye’deki futbolseverlere de hitap etmek için oyuna Türkiye Ligi’ni de ekledi.

Ekledi ancak oyunda bir gariplik vardı. Bütün Türkiye Ligi takımlarının yer aldığı oyunda Galatasaray yoktu.

Galatasaray, 2000 yılında Türkiye Ligi’nin en başarılı kulübüydü. Sarı kırmızılılar 96-97 sezonundan itibaren tam 4 sezon üst üste lig şampiyonluğu yaşamıştı. Bu kadar başarılı olmasına rağmen Galatasaray’a oyunda yer verilmemişti.

Cimbomun yerine oyunda o sezon 2. ligde mücadele eden Sakaryaspor yer alıyordu. Peki, neden?

fifa 2000

Hemen herkesin bildiği gibi EA Sports, FIFA serisinde yer verdiği kulüplerin lisans haklarını satın alıyor. Bu haklar sayesinde firma, oyuna eklemek istediği kulüplerin isimleri, logoları, formaları, oyuncuları gibi birçok detayı ekleyebiliyor.

Ancak her kulüp, lisansını satmak istemiyor ya da daha çok para veren oyun geliştiricisine lisans hakkını satabiliyor. İş böyle olunca son yılların en başarılı Türk takımlarından biri olan Galatasaray, EA Sports’tan daha fazla para talep etti.

Ancak EA Sports, Galatasaray’ın bu isteğini geri çevirdi.

fifa 2000 türkiye

Oyun yapımcısı ve kulüp arasında ne konuşuldu, detaylar neler bilinmiyor ancak durum öyle bir hal aldı ki en sonunda EA Sports, Galatasaray’ı oyuna hiç eklemedi.

Normalde EA Sports ya da başka oyun geliştiricileri, lisansını alamadığı takımın veya oyuncunun yerine o takımın, oyuncuların sahte versiyonuna yer verir. Örneğin FIFA 2000’de Ronaldo Nazario’nun lisansını alamayan FIFA, oyuncuyu no.9 şeklinde oyuna ekledi.

EA ile Galatasaray arasında öyle şeyler yaşanmış olmalı ki yapımcı, FIFA 2000’de Galatasaray’ın sahte versiyonuna bile yer vermedi.

Futbol oyunlarında ya da herhangi bir oyunda maddi sorunlardan dolayı böyle şeyler yaşanması oldukça normal. Olaylar, bir sene sonra oyuncularla buluşan FIFA 2001’de daha da ilginç bir hal alıyor. Galatasaray 1999-2000 sezonunda hem Türkiye Süper Ligi hem de UEFA Kupası’nı kazandı.

fifa 01

Oldukça başarılı sezondan sonra EA Sports, FIFA 2001’de Galatasaray’a yer verdi ancak bu sefer de Türkiye Ligi oyunda yer almadı. Hatta fotoğrafta da gördüğünüz gibi oyun Türkiye’de satışa sunulduğunda kapağında sarı kırmızılıların efsanesi Gheorghe Hagi yer alıyordu.

24
11
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
24
11
4
2
1