• Anasayfa
  • Oyun
  • Bir Zamanların Efsanesi Flappy Bird’ün Hikayesi

Hepimizi Kendine Bağımlı Eden Bir Zamanların Efsanesi Flappy Bird’ün Hikayesi

72
8
5
5
3
Bazı kullanıcıların adını duyduğunda bile elinin ayağının titremesine neden olan bir zamanların efsane mobil oyunu Flappy Bird artık aramızda değil. Orijinal oyun yıllar önce uygulama mağazalarından kaldırılmasına rağmen hala kopyaları ile karşılaşmaya ve adından söz etmeye devam ediyoruz. Hikayesi ise en az oyun kadar ilginç.

Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmaya başlamasıyla mobil oyunlar da zirveyi gördü. Pek çok kişinin boş vakitlerini değerlendirmek için oynadığı bir favori mobil oyun mutlaka vardır. Bunlar arasında öne çıkan bir mobil oyun var, Flappy Bird. Orijinal oyun yıllar önce uygulama mağazalarından kaldırılmış olsa da hala Flappy Bird adını duyunca bile eli ayağı titreyen kullanıcılar olduğunu biliyoruz. 

Flappy Bird, piyasaya çıktığı dönem o kadar büyük bir bağımlılık yarattı ve oyunu başarıyla oynayanların sayısı o kadar azdı ki sonunda psikologlar bile oyun üzerinde konuşmaya başladılar. Flappy Bird, büyük bir başarı kazanmasına ve geliştiricisine büyük paralar kazandırmasına rağmen bir anda ortadan kayboldu. Peki, ne oldu da bu milyonları kendine bağlayan oyun bir anda ortadan kayboldu?

Flappy Bird nasıl yaratıldı?

Dong Nguyen

Flappy Bird mobil oyunun geliştiricisi, 1985 doğumlu Vietnamlı bir yazılımcı olan Dong Nguyen’dir. Dong Nguyen, 16 yaşında kodlama yapmaya başladı ve ülkesinde yazılımcı olarak eğitim aldı. Bir süre farklı yazılım şirketlerinde staj yaptıktan ve çalıştıktan sonra farklı bir oyun geliştirmeye karar verdi.

Super Mario oynayarak büyümüş olan Dong Nguyen, daha önce farklı bir oyun için yapmış olduğu kuş görselini esas alarak birkaç günde Flappy Bird oyununu geliştirdi ve DotGEARS Studios ile yayınladı. Flappy Bird ilk kez yayınlandığı zaman tarihler 2013 yılının Mayıs ayını gösteriyordu. Henüz başarı oldukça uzaktı.

Flappy Bird ansızın popüler oldu:

Flappy Bird

Flappy Bird ilk piyasaya çıktığı zaman kimsenin haberi yoktu. Aylarca ilgisiz kalan oyun, İsveçli YouTuber PewDiePie tarafından bir videoda incelendikten sonra popüler olmaya başladı. Tarihler 2014 yılının Ocak ayını gösterdiği zaman Flappy Bird mobil oyunu, o güne kadar görülmemiş bir başarı kazanmıştı. 

  • Günde 50 bin dolar, yılda 18 milyon dolar gelir.
  • Toplam 90 milyondan fazla indirme.
  • 68 binden fazla yorum.
  • 53 ülkede App Store ve Google Play Store birinciliği.

Şu an buna benzer bazı başarılar görüyor olsak bile o dönem için bu rakamlar akıl alır gibi değildi. Oyun üzerine yapılan incelemeler, basında çıkan haberler, eleştiriler derken o dönem neredeyse tüm dünyanın bu oyundan bahsettiğini söylemek mümkün. Ancak Flappy Bird hakkında çok konuşulması, herkes tarafından sevildiği anlamına gelmez.

Flappy Bird neden popüler oldu?

Flappy Bird

Öncelikle Flappy Bird tamamen ücretsizdi. Geliştiricisine kazandırdığı gelir oyun içi reklamlardan geliyordu. Oyun boyutu son derece düşüktü ve tüm cihazlarda kolayca çalışabiliyordu. Oynaması son derece basitti ve ufak bir çocuk bile birkaç saniye oyunu denedikten sonra nasıl çalıştığını çözebiliyordu.

Oyunun geliştirici Dong Nguyen, oyunun açılış süresini 7 milisaniye olarak ayarlamıştı. Yani Flappy Bird herkesin kolayca oynaması için tasarlanmıştı. Ana karakter olan kuşun son derece sevimli olması, basit grafiklerin insanlara atariyi hatırlatması ve oyundaki yeşil boruların ise Super Mario oyununu hatırlatması da cabası.

Bu kolaylıklar ve çekicilikler dışında oyunun popüler hale gelmesinin en büyük nedeni ise hırsımızı kaşıyor olmasıydı. Bu kadar kolay bir oyunda nasıl olur da 10 saniyeden fazla oynayamam diye çıldırdık hepimiz. İncelemelere göre standart bir kullanıcı yaklaşık 200 deneme yapıyor ve maksimum 15 saniye dayanabiliyordu.

Haliyle bu çekici oyun üzerinden insanlar birbiriyle rekabet etmeye başladı. O dönem hatırlarsınız, tüm sosyal medya platformlarında bu tür paylaşımlar yapılıyordu. Ancak bu rekabet eğlenceden bağımlılığa dönmeye başlamıştı ve özellikle ebeveynler bu oyunun yasaklanması gerektiğini savunuyordu.

Flappy Bird yasaklandı mı?

Flappy Bird

Flappy Bird böyle büyük bir başarı yakalamışken ve geliştiricisine günde binlerce dolar kazandırırken 2014 yılının Şubat ayında ansızın bütün mobil uygulama mağazalarından kaldırıldı. Flappy Bird mobil oyunu tam anlamıyla ortadan yok olmuştu.

Elbette bu beklenmedik gelişme sonrası dedikodular art arda geldi. Geliştiricinin öldürüldüğü, adına davalar açıldığı, oyunun mahkeme kararıyla kaldırıldığı ve daha neler neler söylendi. Ancak bunların hiçbiri doğru değildi. Yanıt basitti, o zamanlar genç bir yazılımcı olan Dong Nguyen baskılara ve vicdanının sesine dayanamamıştı.

Dong Nguyen oyuna bağımlı olan kişilerden ve ailelerden her gün küfür yiyor, sosyal medyada linç ediliyor, baskı görüyordu. Sonunda dayanamadı ve oyunu ortadan kaldırdı. Dong Nguyen, insanların bu şekilde bağımlı olacağını hayal etmediğini, asla böyle bir şey planlamadığını ve kullanıcıların yalnızca boş vakitlerinde birkaç dakika oynayacakları bir oyun geliştirmek istediğini söylemişti.

Oyun kaldırıldıktan sonra Flappy Bird yüklü olan akıllı telefonlar internet üzerinden satılmaya başladı. Binlerce dolar değer biçilen bu telefonları alanlar bile oldu. Ancak popüler alışveriş sitesi eBay, ikinci el telefonların satılmadan önce sıfırlanmasını şart koştuğu için bu kuralın ihlal edildiği gerekçesiyle Flappy Bird yüklü telefon ilanlarını kaldırdı.

Flappy Bird nasıl oynanır?

Flappy Bird

Dong Nguyen tarafından geliştirilen ve  DotGEARS Studios tarafından yayınlanan orijinal Flappy Bird oyununu şu an herhangi bir mobil uygulama mağazasında ya da APK sitesinde bulamazsınız. Ancak benzer pek çok mobil oyun ile karşılaşmanız mümkün. Aynı tadı verir mi bilemiyoruz.

Orijinal Flappy Bird oyununu oynamak istiyorsanız buradaki bağlantı üzerinden bilgisayarınızda oynayabileceğiniz bir internet sitesi bulunuyor. Elbette bilgisayar üzerinden oynamanın o eski keyfi verdiğini söyleyemeyiz ama illa eski bağımlılığıma geri döneceğim derseniz siz bilirsiniz. 

Bir dönem neredeyse tüm kullanıcıları kendine bağımlı yapan ve bugün adını duyunca bile bazılarımızın elinin ayağının titremesine neden olan Flappy Bird mobil oyununun hikayesini anlattık. Flappy Bird mobil oyunu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

72
8
5
5
3
Emoji İle Tepki Ver
72
8
5
5
3