Ford, Elektrikli Mustang Mach-E Twister ile Bir Klasiği Yeniden Canlandırıyor

14
5
2
1
0
Ford efsane otomobili Mustang’in sınırlı sayıda üretilen ve ilginç bir hikayesi olan modeli Mustang Mach 1 Twister’ın tamamen yenilenmiş ve elektrikli versiyonunu tanıttı. Otomobilin ne zaman üretileceği ve fiyatı hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Amerikan otomobil üreticisi Ford, geçtiğimiz yıllarda efsanevi modeli Ford Mustang’in tamamen elektrikli versiyonu Mustang Mach-E’yi tanıtmıştı. Otomobil, tasarım ve teknik detaylarıyla fazlaca ilgi görmüştü. Ancak klasik severler, performans odaklı ve tamamen elektrikli olan bu otomobili pek sevmemişti.

Mustang, otomobil dünyasının en ikonik modellerinden biri olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon adet üretilen otomobil, birbirinden farklı ve özel modelleri bulunuyor. Bu modellerden biri de 1970 yılında tanıtılan ve yalnızca 96 adet üretilen Mustang Mach 1 Twister’dır. Ford bu özel otomobilin tamamen elektrikli ve baştan aşağıya yenilenmiş bir versiyonunu Çin’de tanıttı.

Mustang Mach 1 Twister ilginç bir geçmişe sahip

Mustang Twister

60’lar ve 70’ler ABD için tamamen gösteriş ve aşırılıkla dolu yıllardı diyebiliriz. Ford o yıllarda hem gösteriş hem de performansıyla öne çıkan otomobili Mustang’i üretiyor. Bu yıllarda üretilen Mustang Mach 1 Twister’ın da oldukça ilginç bir hikayesi var.

Larry LoPatin, Ford’dan özel tasarıma sahip Mustang Mach 1 ve Convertibles sipariş eden bir emlakçıydı. Bütün anlaşmalar yapılmış ve 100’den fazla Mustang sipariş edilmişti. Ancak üretim başladıktan çok kısa süre sonra Ford yetkilileri LoPatin’in şirketinin iflasla karşı karşıya olduğunu ve tüm siparişlerin iptal edildiğini öğrendi. Ancak 96 adet Mustang çoktan üretilmişti.

Mustang

Ford, bu durumu hemen lehine çevirdi ve bütün siparişleri Kansas City Bölge Satış Ofisine gönderdi. Otomobilin adı da Twister Special olarak değiştirildi. 96 Mustang’in tamamı Grabber Orange rengine boyanmış, yanlarında, kaputunda siyah bir şerit yer alıyordu. Üretilen araçların 48 tanesi 335 HP güce diğer 48 tanesi ise 300 HP güce sahipti. Şimdi Ford, bu efsane otomobile bir saygı duruşunda bulunuyor.  

İşte karşınızda baştan aşağı yenilenmiş yeni Twister Special

Grabber Yellow boyası ve mat siyah şeritlerinin yanı sıra yeni Twister Special, atalarını temsil etmekle kalmıyor aynı zamanda onlardan çok daha iyi bir performansa sahip. Tamamen elektrikli ve SUV olan yeni araç, Çin’deki Chengdu Otomobil Fuarı'nda ortaya çıktı.

Mustang Twister

Mustang Mach-E’nin yeni bir modeli olan elektrikli aracın yan panellerinde siyah “Twister Special” yazıları yer alıyor. Ayrıca arkada siyah Mustang ve Mach-E logoları da yer alıyor. Otomobil, atasına göre daha güçlü motora sahip. 480 HP güce ve 813 Nm torka sahip Twister Special’ın şimdilik sadece Çin’de satışa sunulması bekleniyor. Fiyatı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak : https://carbuzz.com/news/ford-revives-iconic-twister-livery-with-mustang-mach-e-special-edition
14
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
5
2
1
0