Friends Dizisi Hakkında Gerçek Hayranlarının Bile Muhtemelen Duymadığı 10 Bilgi

10
1
0
0
0
En iyi yabancı komedi dizileri denilince şüphesiz herkesin aklına gelen ilk yapımlardan bir tanesi olan Friends dizisi, final yapmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen bugün bile dünya çapında sayısız hayrana sahip. En son özel bölümü ile yeniden hepimizin gönlünü titreten Friends dizisi hakkında bilinmeyenler ise en sıkı hayranların bile gözünden kaçan detaylarda saklı.

Başrolünde o dönem gençliğinin baharında olan Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Langford Perry ve David Schwimmer isimlerinin yer aldığı Friends dizisi 1994 - 2004 yılları arasında yayınlandı. 10 sezon süren bu keyifli macera boyunca altı genç arkadaşın aralarındaki kahkaha dolu ilişki zaman zaman aşka dönüştü. Belki de bu diziyi benzersiz yapan özellik de pek çok duyguyu aynı anda sunuyor olmasıydı.

Friends hakkında bilinmeyenler en son 2021 yılında yayınlanan özel bir bölüm ile yeniden gündeme geldi. Oyuncular arasındaki aşk dedikoduları, sonradan aralarının bozulması gibi sayısız iddia olsa bile dizinin hayranlarının aklında her zaman bu genç arkadaşların birbirlerine duydukları sonsuz bağlılık kaldı. Gelin bazılarını en sıkı hayranların bile duymadığı Friends dizisi hakkında bilinmeyenlere yakından bakalım.

Friend dizisi hakkında bilinmeyenler:

  • Monica ve Joey arasında bir aşk çok önceden planlanmıştı ama seyirci izin vermedi.
  • Ross ve Rachel aşkı her zaman dizinin değişmezleri arasındaydı.
  • Yönetmen, dizinin gerçek bir efsane olacağından adı kadar emindi.
  • Lisa Kudrow ve Matt LeBlanc, Phoebe ve Joey’nin gizli aşıklar olmasını istemişti.
  • Maddi sıkıntılar olmasa The One Where No One's Ready bölümü çekilmeyecekti.
  • Yıllar geçtikçe kanal kuralları yazarları zorlamaya başladı.
  • Ross karakteri üç yıl boyunca 29 yaşında kaldı.
  • Jennifer Aniston, Rachel’ın saçından nefret ediyordu.
  • Lisa Kudrow, ‘My eyes!’ repliğini söylemek için Matthew Perry'den izin istedi.
  • Marta Kauffman, dizinin yan hikayesinin bile çekilmesine tamamen karşı.

Monica ve Joey arasında bir aşk çok önceden planlanmıştı ama seyirci izin vermedi:

friends, monica, joey

Friends dizisindeki en sevilen çiftlerden bir tanesi olan Monica ile Chandler’dan önce aslında yapımcıların farklı bir planı vardı. Bu çifti önce Monica ile Joey’inin oluşturması planlanmıştı. Ancak Monica ile Chandler’ın bir araya geldikleri ilk sahne izleyicilerden o kadar olumlu eleştiri aldı ki yapımcılar bu planı bozmak zorunda kaldılar. Dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman, verdiği bir röportajda bu olayın tek olmadığını ve pek çok hikayenin izleyici tepkileri ile oyuncular arasındaki ilişkiye göre belirlendiğini söylemiştir.

Ross ve Rachel aşkı her zaman dizinin değişmezleri arasındaydı:

friends, ross, rachel

Friends dizisindeki aşk ilişkileri biraz karmaşık ama aralarında en sevilen çift her zaman Ross ile Rachel olmuştur. Bu durum ilk günden beri yazarların aklındaydı. Her proje gibi Friends için de sayısız alternatif final hazırladıkladıklarını söyleyen yazarlar, kim kimle ne yaparsa yapsın her zaman Ross ve Rachel çiftini bir arada düşündüklerini söylüyorlar. Her zaman seyirci isteklerini göz önünde tuttuklarını söyleyen yazarlar, en azından bu noktada kendi istediklerini vermekte direttiklerini itiraf ediyorlar.

Yönetmen, dizinin gerçek bir efsane olacağından adı kadar emindi:

friends, james burrows

Elbette kimse güvenmediği bir işe başlamaz ama Friends dizisinin yönetmeni James Burrows, bu işe sadece güvenmiyor aynı zamanda ona inanıyordu. Yıllar sonra verdiği bir röportajda tüm oyuncu kadrosunu dizinin ilk bölümü yayınlanmadan önce Las Vegas’a götürdüğünü söylüyor. Bunu yapmasının nedenini ise şu sözlerle anlatıyor; sizi kimse tanımadan rahat bir şekilde gezmek için bu son şansınız, dizi yayına girdiği anda sizi tanımayan tek bir kişi bile kalmayacak. Ne kadar haklı olduğunu ise bugün hepimiz biliyoruz.

Lisa Kudrow ve Matt LeBlanc, Phoebe ve Joey’nin gizli aşıklar olmasını istemişti:

friends, phoebe, joey

Phoebe karakterini canlandıran oyuncu Lisa Kudrow ile Joey karakterini canlandıran Matt LeBlanc’in aslında dizinin finali için vurucu bir hikayeleri vardı. Bu hikayeye göre Phoebe ve Joey gizli aşıklardır ve yıllardır gizli gizli yatıyorlardır. Yıllar öncesinden görüntüler çekilecek, ikilinin yaptığı oyunlar ortaya çıkacak ve ikisi en son bir süpürge dolabında basılacaklardı. Neyse ki yazarlar böyle bir hikaye için artık çok geç olduğunu söylediler. Bu da olsa artık izleyenleri nasıl bir şok beklerdi düşünmek bile zor.

Maddi sıkıntılar olmasa The One Where No One's Ready bölümü çekilmeyecekti:

friends

Friends hayranlarının en sevdiği bölümler arasında zirveyi zorlayan The One Where No One's Ready bölümü aslında tamamen şans eseri ortaya çıktı. Bu bölümden önce yapılan Friends: Final Thoughts bölümü nedeniyle yapımcıların bütçesi epey daralmıştı. Bu nedenle yazarlar yalnızca Monica’nın evinde geçecek bir hikaye yarattılar. Yani maddi sıkıntılar olmasa The One Where No One's Ready gibi efsane bir bölüm ile hiç karşılaşmamış olacaktık.

Yıllar geçtikçe kanal kuralları yazarları zorlamaya başladı:

friends

ABD’nin NBC kanalından yayınlanan Friends dizisi aslında çok da özgür bir ortamda yaratılmadı. Çünkü kanalın belirli kuralları vardı ve yazarların buna uyması gerekiyordu. Verdikleri bir röportajda bunun büyük bir soruna dönüştüğünü söyleyen yazarlar bazı bölümler gösterebildikleri şeylerin bazı bölümlerde yasaklandığını, ilk üç sezon rahatlıkla yazdıkları diyalogların sonrasında kanal tarafından düzeltildiğini söylüyorlar. 

Ross karakteri üç yıl boyunca 29 yaşında kaldı:

friends, ross

David Schwimmer tarafından canlandırılan Ross karakteri dikkat ettiyseniz dizinin üçüncü, dördüncü ve beşinci sezonları boyunca her zaman 29 yaşında olduğunu söylüyor. İlk bakışta bunun yazarlar tarafından yapılan bir hata olduğunu düşünebilirsiniz ama bunu söylüyorsanız Ross’u tanımıyorsunuz demektir. Aslında Ross, 30 yaşına girmeyi bir türlü kabullenemediği için yıllar boyunca yaşını 29 olarak söylemiştir. 

Jennifer Aniston, Rachel’ın saçından nefret ediyordu:

friends, rachel

Friends, uzun yıllar süren bir dizi olduğu için oyuncular ister istemez karakterleri ile bağ kurdular. Jennifer Aniston hariç. Aniston, yayınlandığı dönem pek çok genç kızın özenip yaptırdığı Rachel’ın saç modelinden nefret ediyordu. 2015 yılında verdiği bir röportajda Rachel karakterinin saçının gerçek bir zulme dönüştüğünü itiraf eden Aniston, o saça bir türlü şekil veremediğini ve en ufak düzeltme için bile kuaföre gitmek zorunda kaldığını söyledi.

Lisa Kudrow, ‘My eyes!’ repliğini söylemek için Matthew Perry'den izin istedi:

friends, phoebe, my eyes

The One Where Everybody Finds Out bölümünde Monica ve Chandler’ın birbirlerini soyduklarını gördüğü zaman Phoebe’nin ‘My eyes, my eyes!’ ‘Gözlerim, gözlerim!’ diyerek gözlerini kapattığı sahne, dizinin en ikonik sahnelerinden bir tanesidir. Bu söz, aslında Matthew Perry’nin canlandırdığı Chandler’ın söylediği sözlerdir. Bundan ilham alan Lisa Kudrow, senaryoyu okurken doğaçlama olarak bu sözleri söylemiş ve sahneye yakışacağını düşünmüştür. Onun için sorun olmadığından emin olmak için Perry’den izin istemiş ve bu sözler sonrasında senaryoya eklenmiştir. 

Marta Kauffman, dizinin yan hikayesinin bile çekilmesine tamamen karşı:

friends, marta kauffman

Dizinin özel bölümüne bile bu kadar ilgi gösterilmesinden sonra pek çok hayran Friends’in yeniden çekilmesini ya da en azından bir yan hikayesinin yapılmasını istiyor. Ancak dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman, buna asla yanaşmıyor. Kauffman’a göre bu dizi, insanların hayatının bir bölümünde tıpkı aile ve arkadaşlarıyla yaşadıkları bir anı gibi kalmalı. Kauffman aynı zamanda, karakterler apartmandan ayrıldıktan sonra hikayenin artık bambaşka bir noktaya geldiğini söylüyor.

Bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala dünya çapında sayısız hayrana sahip olan komedi dizisi Friends hakkındaki bilinmeyenleri anlattık ve kamera arkasında neler olduğundan bahsettik. Friends dizisi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

10
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
1
0
0
0