'Keşke Bazılarını Gerçek Hayatta da Kullanabilsek' Dedirten, Harry Potter Filmlerindeki 10 İkonik Büyü

10
5
1
0
0
'Keşke Bazılarını Gerçek Hayatta da Kullanabilsek' Dedirten, Harry Potter Filmlerindeki 10 İkonik Büyü
Harry Potter büyüleri, izleyen herkesi kendine hayran bırakmayı başaran Harry Potter filmlerinin unutulmazları arasında yer almaktadır. Harry Potter filmlerindeki ikonik büyüler, farklı işlevlere sahiptirler ve farklı karakterler tarafından kullanılır. Expelliarmus’tan Expecto Patronum’a kadar en ikonik 10 büyüyü ele aldığımız listemize geçelim.

İlk olarak 2001 yılında serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı ile karşımıza çıkan Harry Potter, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter kitaplarının sinemaya uyarlanmış halidir. Dünya genelinde büyük bir ilgiyle karşılaşan serinin ilk filmi tam 974,8 milyon dolar hasılat elde etti. 

Devam filmleri ile sinema tarihine adını altın harferle yazdıran Harry Potter, oyunculuklarından senaryolarına kadar muhteşem detaylara sahiptir. Özellikle Harry Potter büyüleri, şüphesiz her izleyicinin sevdiği ve unutamadığı detaylar arasında yer alıyor. Hepsinin kendine özgü işlevleri olan bu büyüler, kimi zaman çok tehlikeli sonuçlar doğurabilirken kimi zaman da eğlenceli sonuçlar doğurur. Bu listemizde Harry Potter filmlerindeki ikonik büyüleri ele aldık. İşte keşke gerçek hayatta da kullanmak isteyebileceğiniz en ikonik Harry Potter büyüleri

Harry Potter büyüleri: 

 • Expelliarmus
 • Avada Kedavra
 • Expecto Patronum
 • Wingardium Leviosa
 • Petrificus Totalus
 • Obliviate
 • Reparo
 • Accio
 • Incendio
 • Lumos

Silahsızlandırma büyüsü: Expelliarmus

Silahsızlandırma büyüsü olan Exppelliarmus, belki de Harry Potter serisinin en ikonik büyülerinden biridir. Büyü, yapılan kişinin elinde tuttuğu silahın fırlamasını sağlar. Seri boyunca birçok karakter bu büyüyü çeşitli durumlarda kullanmak zorunda kaldı. Yine de, onu çeşitli düellolarda kullanan Harry ile daha fazla bütünleşmiştir, bu yüzden hayranların ilk aklına gelen büyülerden biri olmuştur.

Sonuçları en ağır olan büyü: Avada Kedavra

Harry Potter serisinin en güçlü büyüsü olarak kabul edilen Avada Kedavra, büyü yapılan kişiyi doğrudan öldürür ve karşı olarak bir büyü yapılamaz. Yapılması kesinlikle yasak olan 3 lanetten biridir ve bu lanetten sağ olarak kurtulan tek karakter Harry Potter olmuştur. Lord Voldemort tarafından kendisine karşı çıkanlara karşı kullanmıştır. Hiçbir kalkan büyüsünün durduramadığı bu büyü, Mürver Asa ile yapıldığında çok daha tehlikeli bir hale gelir.

Ruh emicilerin korkulu rüyası: Expecto Patronum

Expelliarmus ve Avada Kedavra gibi oldukça ikonik büyülerden bir başkası da Expecto Patronum’dur. Serinin en güçlü savunması büyüsü olarak kabul edilen Expecto Patronum, ruh emicilere karşı oldukça güçlü bir kalkan yaratır. Yoğun bir konsantrasyon ve büyücünün mutlu bir anısını kullanmayı gerektirdiğinden, yapması oldukça zor ve karmaşıktır. Expecto Patronum, Harry Potter tarafından Sirius Black’i kurtarmak için Ruh Emicilere karşı kullanılmıştır.

Eşyaları uçurma büyüsü: Wingardium Leviosa

İnsanlar üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmayan Wingardium Leviosa büyüsü, sihirbazların nesneleri asalarının etkisiyle havaya kaldırmasını sağlar. Birinci sınıf öğrencilerine öğretilen temel büyülerden biridir. Ayrıca bu büyünün Hover Charm, Rocket Charm ve Floating Charm gibi farklı varyasyonları da vardır. İlk olarak on altıncı yüzyılda büyücü Jarleth Hobart tarafından icat edildiği kabul ediliyor.

Hareketsiz bırakma büyüsü: Petrificus Totalus

Yapılan kişiyi hareketsiz bırakan bu büyü, genellikle büyücüler veya cadılar tarafından savaşlarda rakiplerine karşı kullanılmıştır. Diğer ikonik büyülerin yanında pek önemli gibi görünmese de genel olarak oldukça etkili bir büyüdür. Büyünün etkisi altında kalan kişinin kolları ve bacakları geçici olarak hareket ettirilemez hale gelir.

Hepimizin isteyebileceği hafıza silme büyüsü: Obliviate

Obliviate yani hafıza silme büyüsü, kişinin anılarını silmek için kullanılır. Daha önce hiç var olmayan yapay anıları ekleyen sahte hafıza büyüsünden çok daha farklıdır. Obliviate, bir kişinin zihninde yer alan çok özel anıları silmek için kullanılır. Eğer büyü sorumsuzca kullanılırsa, kişinin hafızasının büyük bir kısmını kaldırabilir ve kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Obliviate, Hermione tarafından arkadaşları ile birlikte kaçabilmek için annesi ve babası için kullanılmıştır.

Nesneleri tamir eden büyü: Reparo

Tamir büyüsü olarak bilinen Reparo, cadılar ve büyücüler tarafından her türlü kırık nesneyi onarmak için kullanılır.. Ahşap, metal, cam, kumaş, seramik ve daha birçoğu dahil olmak üzere, Reparo’nun etkili olamayacağı malzeme türü yoktur. Canlılar için tasarlanmadığı için canlı cildi üzerinde kullanıdığında aşırı reaksiyonlara neden olur.

İstenen her şeyi yanına getirme büyüsü: Accio

Muhtemelen Harry Potter filmlerinin en kullanışlı büyülerinden olan Accio, karakterin istediği her şeyi söylediği an yanına getirir. Oldukça yararlı olmasından dolayı, Harry Potter hayranlarının en sevdiği büyüler arasında yer alır. Hogwarts öğrencilerinden en ünlü büyücülere kadar birçok karakter, bu oldukça faydalı büyüden yararlanmıştır.

Ateş yakma büyüsü: Incendio

Incendio, izleyicilerin ilk gördüğü büyülerden biridir. Diğer öne çıkan büyülere kıyasla daha az kullanılmasına rağmen, oldukça ikonik ve havalı görüntüler ortaya çıkartır. Asanın hedefindeki şeyi alevler içinde bırakan bu büyü, kesinlikle ikonik büyüler arasında yer almaktadır.

Aydınlatma büyüsü: Lumos

Lumos, büyücünün asasının ucunu aydınlatarak karanlıkta bir tür meşale olarak kullanmasını sağlar. Pek bir işlevi olmasa da birkaç varyasyonu olan son derece basit ve sevilen bir büyüdür. Varyasonları, Lumos Solem, Lumos Duo ve Lumos Maxima’dır ve farklı işlevlere sahiptirler. Lumos’un karşı büyüsü olan Nox ile ortaya çıkan bu ışık söndürülebilir.

Harry Potter film serisi hakkında birbirinden ilgiç bilgilerin yer aldığı listemizi buradan okuyabilirsiniz: 

'Ben zaten bu bilgileri ezberledim' diyen sıkı bir Harry Potter fanatiğiyseniz, kendinizi sınamanız için hazırladığımız bu testi de çözebilirsiniz: 

10
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
5
1
0
0