Honda, 2025'e Kadar Formula 1'de Kalmaya Devam Edeceğini Açıkladı

4
2
1
0
0
Honda'dan Formula 1 ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Şirket, müşterileri için teknik destek hizmetini 2025'e kadar sürdüreceğini açıkladı. Böylece Honda, 2025'e kadar Formula 1'in içinde kalacak.

Dünyanın en çok takip edilen motor sporlarından Formula 1 için motor tedarik eden sayılı şirketlerden bir tanesi olan Honda, geçtiğimiz yıllarda yaptığı bir açıklama ile sektörden çekileceğini duyurmuştu. O yıllarda yapılan açıklamalara göre şirket, sıfır emisyon hedefine ulaşmak için böyle bir karar vermişti. 

Honda cephesinden gelen son açıklamalar ise şirketin Formula 1'in içinde kalmaya devam edeceğini gözler önüne serdi. Öyle ki Honda, yeni bir motor satışı yapmayacak. Ancak motorlarını sattığı Red Bull takımı başta olmak üzere tüm müşteriler, Honda'dan teknik destek almaya devam edecekler. Honda'ya göre teknik destek, 2025 yılına kadar devam edecek.

Honda bu kararla, 2 yıl daha Formula 1'de kalmış olacak

Honda Formula 1

Daha önceki dönemlerde yapılan açıklamalarda, Honda'nın 2023'e kadar teknik destek sağlayacağı belirtilmişti. Son açıklamalar, bu sürenin ertelendiğini ortaya koydu. Aslına bakacak olursak kararın özellikle de Red Bull için olumlu olduğunu söylemek gerekiyor. Zira FIA, 2025 yılı itibarıyla motor standartlarını değiştirecek. Red Bull, o gün gelene kadar mevcut düzende ilerlemeye devam etmiş olacak.

2026 yılına geldiğimizde, Formula 1 araçları için motor tedarik eden 5 şirket olması bekleniyor. Bu şirketler; Audi, Porsche, Ferrari, Mercedes ve Renault. Bu arada; Porsche, bir süredir Red Bull'un yüzde 50'sini satın almak için uğraşıyor. Bu hamleyle birlikte Red Bull'un motor tedarikleri, Porsche tarafından üstlenilmiş olacak.

Kaynak : https://carbuzz.com/news/honda-confirms-f1-involvement-until-2025
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0