Apple’dan iPhone 14 Alanlara Kıyak: Artık Daha Kolay Tamir Edilebiliyor (Tabii Paranız Varsa)

9
3
1
0
0
Apple, iPhone 14 serisi ile sessiz sedasız bir şekilde telefonların arka camının ve kamerasının daha kolay değiştirilebilmesini sağladı. Peki Apple bu değişikliği neden yaptı?

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Eylül ayının başında yeni iPhone 14 ailesini tanıtmıştı. Fiyatlarıyla teknoloji severleri ufak çaplı sinir krizlerine sokan bu telefonların parça değişim ve tamir ücretleri ise gözlerimizin dolmasına neden olmuştu.

Bugün ortaya çıkan bir bilgiye göreyse Apple hiç kimseye haber vermeden iPhone 14 ailesinin parçalarında yaptığı ufak ama önemli bir değişiklik sayesinde telefonların onarım işlemlerini neredeyse yarı yarıya kolaylaştırdı. Gelin hep birlikte bu değişiklik neymiş yakından bakalım.

Arka cam nihayet çıkarılabiliyor!

Hatırlarsanız iPhone 7’den sonraki tüm cihazlarda arka cam panel ve telefonun kasası tek parça halindeydi. Durum böyle olunca da arka camın değişimi ve arka kameranın değişimi gibi tamir işleri oldukça uzun ve zorlayıcı oluyordu. Fakat yeni iPhone 14 serisi ile artık bu işlemler çok daha kolay olacak.

iPhone 14’ün iç diziliminde dikkat çeken bir diğer noktaysa telefonun ön ve arka kısmını ikiye bölen bir koruyucu metal plaka bulunuyor. Bu metal plaka, hem kullanıcıların istemeden yanlış parçaları sökmesini engelliyor hem de telefon yere düştüğünde kasaya uygulanan basıncı telefonun tamamına dağıtarak absorbe edebiliyor.

Apple, iPhone 8 ve sonrasındaki neredeyse tüm telefonlarda, telefonun teknik servis dışında açılmaması ve parçaların değiştirilmemesi için önlemler alıyordu. Hatırlarsanız Apple yetkilileri, 2019 yılında getirdikleri bir güncelleme ile orijinal olmayan ekran değişimlerinde kullanıcılara sürekli olarak “Bu iPhone, gerçek bir Apple ekranı olduğunu doğrulayamıyor” şeklinde bildirim göndermeye başlamıştı.

Fakat Apple daha sonra büyük bir değişikliğe giderek bu yılın başında kullanıcıların iPhone’larını kendilerinin tamir etmesini sağlayacak “Kendi telefonunu kendin tamir et” sistemini kullanıma sunmuştu. Bu sistemde Apple’ın resmi internet sitesinden parçaları ve değişim ekipmanlarını alabiliyor ve cihazınızı (servis ile neredeyse aynı ücreti ödeyerek!) tamir edebiliyordunuz.

Pek çok kullanıcı, iPhone 14 ile değişim bu parça diziliminin ve arka camın çıkarılabilmesinin kullanıcıları “kendin tamir et” programına teşvik edilmesi için olduğunu savunuyor. Ancak tabii ki bu tamir işlemini yapabilmeniz için iPhone’un en az kendisi kadar pahalı olan orijinal parçalarını kullanmanız gerekiyor.

iPhone 14'ümn tamamen söküldüğü video;

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/9/19/23360902/iphone-14-midframe-back-glass-redesign-teardown-fix-apple
9
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
0
0