Yapay Zekâ, Sanatçılardan Sonra Şimdi de Yazarların İşini Zorlaştıracak: Karşınızda Wordcraft

8
5
2
0
0
Yapay Zekâ, Sanatçılardan Sonra Şimdi de Yazarların İşini Zorlaştıracak: Karşınızda Wordcraft
Google, kitap yazarlarını işsiz bırakacak yapay zekâ yazılımı Wordcraft2ı tanıttı. Bu yapay zekâ sayesinde J.R.R Tolkien'in 12 yılda yazdığı Yüzüklerin Efendisi serisini birkaç günde yazabileceksiniz.

OpenAI’ın yapay zekâsı DALL-E, internetteki tüm görselleri tarayarak sizin için yazdığınız kelimeleri birer sanat eserine dönüştürmesiyle biliniyordu. Hatta Microsoft’un DALL-E’yi yeni tasarım uygulaması Designer’da kullanması, sanatçıları oldukça sinirlendirmiş ve “Yapay zekâların hazırladığı fotoğraflar ne kadar etik?” sorularını akıllara getirmişti.

Tüm bu tartışmalar sürerken Google ise geçtiğimiz yıl tanıttığı LaMDA yapay zekâ modelini sessiz sedasız geliştirmeye devam ediyor. Hatırlarsanız LaMDA, bir Google mühendisiyle yaptığı korkutucu konuşmanın ardından pek çok insanı korkutmuştu. Bugün ise LaMDA yardımıyla çalışan ve zahmetsizce hikayeler hatta kitaplar oluşturmanızı sağlayan Wordcraft isimli yazılımını tanıttı.

Birkaç cümleyle Yüzüklerin Efendisi’ni ya da Game of Thrones’u baştan yazabileceksiniz

Google’ın yapay zekâsı LaMDA’dan güç alan Wordcraft, aslında DALL-E’ye oldukça benzer bir kullanım şekline sahip.  Bir ya da birkaç cümle ile nasıl bir hikâye yaratmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve yapay zekâ sizin için o hikâyeyi anında üretiyor. Ayrıca bu yapay zekâyı hikâyede “tıkandığınız” yerlerde de kullanabilirsiniz. Yapılan testte yazılımın arayüz kısmından “şimdi ne olacak?” ibaresini girildikten sonra yapay zekâ otomatik olarak yarım kalan hikâyeyi tamamlıyor.

Tabii bu noktada tıpkı DALL-E’nin sebep olduğu gibi “Bu yapay zekâ ne kadar etik?” sorusu akıllara geliyor. Yapay zekâ tıpkı DALL-E gibi internetteki yazılı kaynakları tarayarak kendini geliştirdiği için J.R.R Tolkien’in 12 yılda yazdığı Yüzüklerin Efendisi serisini birkaç haftada hatta belki sadece birkaç günde yazabileceksiniz. Bu durum ne yazık ki bu işlere yıllarını veren usta yazarların emeklerinin çöpe gitmesi demek oluyor.

Google’ın 13 uzman yazar ile birlikte incelediği Wordcraft’ın şu anda oldukça “sıradan” eserler üretebildiği belirtilirken mühendisler, en kısa sürede Wordcraft’ı “dünyanın en iyi yazarı” yapmak istediklerini belirtti.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/11/2/23435258/google-ai-writing-wordcraft-lamda
8
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
5
2
0
0