Kripto Türevleri Ticaretine Nasıl Başlanır?

1
0
0
0
0
Dijital para birimleri, yatırım varlıkları ve finansal işlemlerde değişim aracı olarak popülerlik kazandıkça ekonomide yeni fırsatlar ve yöntemler çıkarmaya devam ediyor. Kripto türevleri de hızlı büyüme gösteren bu yöntemlere iyi bir örnektir. Peki bu “Kripto Türevleri” nelerdir ve kripto ticaretine nasıl başlanır kısaca bir göz atalım.

Değeri bir kaynak varlığın değerindeki değişime göre değişen ürünlere Türev ürünler denir. Örneğin bir Bitcoin piyasası, yatırımcıların herhangi bir zamanda Bitcoin alıp satmasına izin verir, ancak aynı zamanda belirli sınırlamalar da getirir. Yatırımcılar yalnızca Bitcoin fiyatı yükseldiğinde para kazanabilirler veya tam tersi bir durumda Bitcoin’in fiyat düştüğünde, BTC tutan herkes zarar görecektir. 

Öte yandan, bir Bitcoin türevi, aslında herhangi bir Bitcoin'e sahip olmak zorunda kalmadan, insanların Bitcoin fiyatını takip eden sözleşmelerle ticaret yapmasına izin verebilir. Yani, tıpkı geleneksel finans piyasalarında da olduğu gibi türev ürünler, değerlerini hisse senetleri, tahviller, faiz oranları, emtialar, para birimleri ve kripto para birimleri gibi varlıklardan alırlar.

Türev ürünler genellikle riske karşı önlem almak için kullanılsa da bu ürünlere yapılan yatırımlar, yatırımcılara değer varlığının fiyatı hakkında spekülasyon yapma imkânı da verir.

Kripto Türevleri Nelerdir?

FTX

Kripto türevlerinin üç ana çeşidi vardır: Bunlar kripto vadeli işlemler, kripto opsiyonları ve kalıcı vadeli işlemlerdir. 

Kripto vadeli işlemler, alıcı ve satıcı arasında gelecekte bir varlığın satılması için yapılan bir anlaşmayı içerir ve işlem tarihi ve miktarı önceden belirlenir. Vadeli kripto işlemler kurumsal yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir kripto türev türüdür.

Kripto opsiyonlar, yine vadeli işlemlerdeki gibi yatırımcının ileri bir tarihte bir varlığı belirli bir fiyattan satın alma veya satmasına olanak tanıyan bir kripto türevidir. Fakat adından da anlaşılacağı üzere yatırımcıya anlaşılan varlığı satın almama veya satmama opsiyonu tanır. Bu özelliği ile kripto vadeli işlemlerinden ayrılır.

Kalıcı vadeli işlem sözleşmesi veya kalıcı takas olarak da bilinen kripto türevinin diğerlerinden farkı sözleşmelerin son kullanma tarihinin olmamasıdır. Yatırımcılar fonlama oranı olarak adlandırılan tutma ücretlerini ödedikleri sürece sözleşmeleri istediği kadar tutabilirler.

Kripto Türevleri ile Nasıl Ticaret Yapılır?

kripto türevleri

Kripto türevleri ticareti yapmayı planlayan yatırımcılar için ilk adım, kripto türevleri ticaretini kolaylaştıran FTX gibi bir kripto borsasına veya geleneksel borsaya kaydolmaktır. FTX, Coin Market Cap verilerine göre en iyi 10 kripto türev borsası arasında gösterilmektedir ve Bitcoin, Ethereum, Avax coin fiyatı gibi değerleri güvenle takip edebileceğiniz bir kripto para borsasıdır. İşte bir kripto para tüccarlarının izlemesi gereken adımlar:

  1. Marj, ödeme süresi, yapımcı/alıcı ücretleri ve geçerli para çekme limitleri dahil olmak üzere farklı kripto borsaları tarafından sunulan özellikleri karşılaştırın. Aldığı ücretler için en iyi değeri sağlayan bir kripto borsası seçin. Örneğin FTX %0.02 yapımcı ücreti ve %0.04 alıcı ücreti sunmaktadır.
  2. Kripto borsasında bir hesap açın ve hesabınıza kripto transferleriyle para yatırın.
  3. Yatırımcıların ticaret yapmakla ilgilendiği kripto türevlerine odaklanın. Marjın nasıl çalıştığını anlayın ve bir marj oranı seçin. Yeni yatırımcılar başlangıçta minimum marj kullanmalıdır.
  4. Marjinal bir mevduat yoluyla vadeli işlem sözleşmeleri satın alın.
  5. Vadeli işlem sözleşmelerini vade tarihine kadar tutun. Vade sonundan önce pozisyonu kapatın ve kar veya zarar kaydedin.

Son olarak İdeal olarak, yatırımcılar kripto türev ticareti yapmadan önce bir plan geliştirmelidir. Bazı borsalar yerel belirteçleri için daha düşük ücretler sunar, bu nedenle bunları maliyet verimliliği için kullanmak akıllıca olabilir.

Kripto türevleri ticareti, doğru yatırımcıya çeşitli büyüme beklentileri sunar. İşin püf noktası, kripto türevlerine başlamadan önce bir strateji tasarlamaktır. Bir tüccar, ilk ticareti yapmadan önce türev ticaretiyle ilişkili riskleri analiz etmeli ve anlamalıdır

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0