Mark Zuckerberg, Bu ‘Dandik’ Selfie’ İçin 10 Milyar Dolar Harcadı

91
7
0
0
0
Mark Zuckerberg, Meta'nın metaverse ekosistemi Horizon Worlds'ten yeni bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşım, ziyadesiyle kaliteden yoksundu. Dahası Zuckerberg, bu sistem için 10 milyar dolar harcadı...

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, son yıllarda iyiden iyiye metaverse teknolojisine odaklanmış durumda. Ünlü iş insanı, bu işe o kadar takık ki şirketinin ismini bile Facebook'tan Meta olarak değiştirdi. Sanal bir dünya kurmak istediğini sık sık dile getiren Zuckerberg, bu teknolojinin gelişimi içinse 10 milyar doların üzerinde para harcadı. Peki harcadı da ne oldu?

Meta, 2022'nin başında yaptığı bir açıklama ile Horizon Worlds ismini verdiği metaverse ekosistemini kullanıma sundu. Zuckerberg'in iddiasına göre kullanıcılar, bu sanal dünyada kendi avatarlarını oluşturup, diledikleri her şeyi yapabilecekti. Şimdiyse Mark Zuckerberg'den dikkat çeken bir hamle geldi. Horizon Worlds'ten bir ekran görüntüsü paylaşan Zuckerberg, "İnsanların sürükleyici dünyaları keşfetmesini ve inşa etmesini dört gözle bekliyorum." dedi. Ancak yapılan paylaşım, açıkçası pek de tatmin edici değildi. Zira Horizon Worlds'ten gelen görüntü, oldukça basit ve anlamsızdı.

İşte Mark Zuckerberg'in paylaştığı o fotoğraf

Mark Zuckerberg

Zuckerberg'in paylaştığı görüntüde, Eyfel Kulesi'nin bir tasvirini ve bir de katedral görüyoruz. Zuckerberg'in oluşturduğu avatar ise bu objelerin önünde ve selfie çekiyor. Ortaya çıkan görüntü ise kalite ve detaydan yoksun olması nedeniyle internetin yeni dalga konusu oldu. Öyle ki pek çok kişi, Meta'nın metaverse için yaptığı 10 milyar dolarlık yatırımın anlamını sorgulamaya başladı.

Tabii bu sadece bir başlangıç noktası da olabilir:

Meta'nın metaverse ekosistemi Horizon Worlds'ün tamamlandığında neler sunacağı henüz net değil. Zuckerberg'e göre kullanıcılar, Horizon Worlds aracılığı ile isterlerse iş toplantıları gerçekleştirecek isterlerse de parti yapacaklar. Ancak mevcut pozisyon, Zuckerberg'in milyarlarca dolarlık platformunun bu imkanlar için pek de istenen düzeyde olmadığını gözler önüne seriyor.

Tabii burada 'mevcut pozisyonun' altını çizmek gerekiyor. Zira Zuckerberg ve Meta tarafından daha önce paylaşılan bilgiler, metaverseün aslında yukarıdaki fotoğraf ve günümüz platformları gibi sadece sanal ortamda olmamasını hedefliyor. Meta'nın Horizon Worlds'ü, şu anda sadece sanal ortamda işlev görüyor. Tabii bu fotoğrafın oluşturulmasından önce milyarlarca doların harcanmış olması ve ortaya 2003'te yayınlanan Second Life'tan bile daha kötü bir tablo çıkmış olması, internetin tepkisini de bir nebze haklı yapıyor. 

Peki Zuckerberg metaverse hakkında neler vadetmişti? Yukarıdaki görselden çok daha ötesini!

Kaynak : https://www.pcgamer.com/mark-zuckerberg-spent-dollar10b-on-the-metaverse-and-all-he-got-was-this-stupid-selfie/
91
7
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
91
7
0
0
0