Meta'nın Yapay Zekâ ile Müzik Oluşturma Aracı 'MusicGen' Kullanıma Sunuldu

5
1
0
0
0
Meta, yapay zekânın gücüyle benzersiz müzikler oluşturulmasını sağlayan açık kaynak kodlu uygulaması "MusicGen"i kullanıma sundu. Dikkat çekici özelliklere sahip olan MusicGen, beste oluşturmayı kolaylaştıracak.

Meta, yapay zekâ odaklı teknolojilere boyut atlatacak en yeni hizmetini duyurdu. "MusicGen" olarak isimlendirilen ve açık kaynak kodlu olarak hizmete sunulan yeni araç, müzisyenler için benzersiz müzikler oluşturacak. Müzisyenin, detaylı bir metin açıklaması eklemesi, yapay zekânın nasıl bir müzik oluşturacağını belirleyecek. Örneklendirmek gerekirse; MusicGen ile isterseniz 80'lerin havasında, isterseniz de rap tarzında müzikler oluşturabileceksiniz.

Meta tarafından yapılan açıklamaya göre MusicGen, 10 bin adet yüksek kaliteli ve lisanslı olan parçalara ek olarak, ShutterStock ve Pond5 gibi platformlar aracılığıyla sadece enstrümandan oluşan 390 binden fazla parça ile eğitildi. Eğitimin 20 bin saat kadar sürdüğünü açıklayan Meta, müzisyenlerin kendilerine en uygun içeriği oluşturabilmeleri için farklı farklı modeller de oluşturdu.

MusicGen, referans parçalarla da kullanılabiliyor!

MusicGen Meta

MusicGen'in dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi, referans parçalarla da kullanılabiliyor olması. Diyelim ki müzisyensiniz ve şarkı sözleriniz de hazır. Ancak iş besteye geldiğinde tıkanıyorsunuz. İşte MusicGen'e bir referans parça yüklerseniz, yapay zekâ o parçayı taklit etmeye çalışacak. Böylelikle yarım kalan besteler tamamlanabilecek. Tabi bunun bir dezavantajı var. Öyle ki bu teknoloji ile çalıntı parçalar da oluşturulabilir.

MusicGen, oldukça basit bir kullanım deneyimi sunuyor. Yapay zekâ aracına ulaştıktan sonra üzerinde çalıştığınız şarkı ile ilgili bilgi vermek ve varsa referans eklemek, müziğin oluşturulması için yeterli. MusicGen, birkaç dakikalık bekletmeden sonra oluşturulan müziği dinlemenizi, isterseniz de bilgisayarınıza indirmenize imkan tanıyor. Siz de bundan sonra yapay zekânın oluşturduğu müziği başka bir yazılıma aktarıp, parçanız için çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu arada; birkaç deneme yaptık ve MusicGen, bize genelde 12 saniyelik müzikler oluşturdu.

MusicGen ile oluşturulan müzik örnekleri:

Meta'nın yeni yapay zekâ aracına ulaşmak isterseniz buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Google'ın MusicGen rakibi yapay zekâ aracı var: İşte MusicLM ile ilgili her şey!

Google, Yazdıklarınızı ve Hatta Mırıldanmalarınızı Müziğe Dönüştüren Uygulamasını Duyurdu: MusicLM

5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0