Oxford, “Yılın Kelimesi” Oylamasını Başlattı: 2022’nin Favori Kelimesini Oylarınızla Seçebilirsiniz

8
3
2
1
0
Oxford Üniversitesi Yayınları, 2022 yılının kelimesini seçebileceğiniz oylamasını başlattı. Oylamada Metaverse, #IStandWith ve Goblin Mode kelimeleri yer alıyor.

Dünyanın en kapsamlı sözlüğü olan Oxford Sözlüğünü hazırlayan Oxford Üniversitesi, her yıl düzenli olarak yılın kelimesini seçiyor. 2021 yılının seçilen kelimesi ise aşı anlamına gelen "Vax" olmuştu.

Bu yıl da tıpkı daha önce olduğu gibi milyonlarca kelime içinde bazı kelimeleri seçti ancak bu kez son kararı size bıraktı. Oxford’un seçtiği bu 3 kelimeden birisini seçerek siz de 2022 yılının kelimesini belirleyebilirsiniz.

İşte finale kalan kelimeler

Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından hazırlanan internet sitesine girdiğinizde oy verebileceğiniz 3 kelime görüyorsunuz. Bu kelimeler sırasıyla Metaverse, #IStandWith ve “Goblin Mode” oldu. Peki bu kelimeler ne anlama geliyor?

Hepimizin 2022 yılı boyunca sık sık duyduğu Metaverse, kelime anlamı olarak internet ortamındaki sanal dünyaya verilen bir isim. Kelime anlamı olarak dilimize ÖteDünya olarak geçen bu kelime, bireylerin internet ortamında “yaşayabilecekleri” bir sanal dünyayı ifade ediyor.

#IStandWith ise bu yıl içerisinde sık sık Twitter’da gördüğümüz etiketlerden bir tanesi. Ukrayna’nın işgalinde, Johnny Depp’in davasında ve diğer pek çok olayda kullanılan bu hastag, sonuna getirilen kelimenin desteklendiğini ifade etmek için kullanılıyor. (Örneğin #IStandWithJohhnyDepp)

Bu yıl finale kalan kelimeler arasında belki de en ilginç olanı ise “Goblin Mode” oldu. Video oyunu oynayanların aklına hemen oyunlarda ve filmlerde gördüğümüz goblinler geliyor olabilir ama bu kelimenin anlamı aslında bambaşka. Bireylerin kendilerine “dayatılan” düzeni kabul etmediklerini ve kuralları yıkarak kendi istedikleri şekilde davranacaklarını ifade etmek için kullandıkları bu kelime, ülkemizde her ne kadar çok fazla kullanılmıyor olsa da özellikle Birleşik Krallık ve ABD’de pek çok sosyal medyada ve özellikle Reddit’te kullanılıyor.

Eğer siz de yılın kelimesini seçmek için oy kullanmak isterseniz burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ancak oylamanın 2 Aralık tarihinde son bulacağını ve kazanan kelimenin 5 Aralık tarihinde açıklanacağını da hatırlatalım.

Kaynak : https://www.theguardian.com/books/2022/nov/21/oxford-word-of-the-year-to-face-its-first-public-vote
8
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
2
1
0