Samsung, Katlanabilir Telefon Sevkiyatında Rakiplerinin Toplamını Bile Geçti!

24
3
2
0
0
Giderek daha da popülerleşen katlanabilir akıllı telefonlar, her geçen yılda daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Fakat pazar liderinin ne zaman değişeceği belirsiz.

Gittikçe daha da popülerleşen katlanabilir akıllı telefonların kırılma noktası, Samsung’un ilk Galaxy Fold ve Flip modellerini tanıtmasıyla meydana gelmişti. Bundan sonra katlanabilir telefon pazarına sürekli yeni fikirler ve cihazlar dahil olunca geniş bir hacim kazanması da kaçınılmaz oldu.

Hacmi yıllar içinde gittikçe daha da genişleyen bu pazar, özellikle de geçtiğimiz yılı Financial Times’da yayınlanan rapora göre oldukça verimli geçirmiş gibi görünüyor. Söz konusu rapora bakarak katlanabilir akıllı telefon üreticilerinin geçtiğimiz yılı ne kadar aktif geçirdiğine dair fikir edinebiliyoruz.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, zirvede olmakla kalmayıp rakiplerinin toplamını bile geçiyor.

Financial Times

Katlanabilir akıllı telefonların 2022’deki küresel sevkiyat miktarını, ikişer ikişer artarak ilerleyen milyon birimiyle gösterildiği bu grafiğe baktığımızda, Güney Koreli teknoloji devinin neredeyse 12 milyon adet katlanabilir telefon sevkiyatı yaptığını görebiliyoruz. Kendisinden hemen sonra gelen Çin merkezli Huawei ise 2022 yılında 2 milyon adedin biraz altında sevkiyat gerçekleştirerek ikinci sıraya yerleşmiş.

OPPO, Vivo, Xiaomi, Honor ve Motorola’nın sevkiyat adedi ise 1 milyonun altında. Yine de burada, eski üst markası Huawei’den ayrılıp kendi yolunu izleyen Honor’un iyi adımlar atarak bu listede kendine yer bulmuş olmasını tebrik etmek gerek.

Küresel çapta ise toplamda 14,2 milyon adet katlanabilir akıllı telefon sevkiyatı yapılmış.

Android Authority

Bu sayının 2023 yılında, şirketlerin tanıtacağı yeni modeller sayesinde 30 milyonu geçmesi bekleniyor.

Elbette bu grafikteki sevkiyat sayılarını alıp satış sayısıyla eş değer tutmak pek de tutarlı olmayacaktır. Fakat yine de katlanabilir akıllı telefon pazarında şimdilik en büyük yeri kaplayan Samsung’un, en yüksek satış sayısına sahip olduğunu tahmin etmek de zor değil. Sizce katlanan akıllı telefonlar, 2023’te nasıl bir yıl geçirecek?

Kaynak : https://www.ft.com/content/d5df0afb-6e18-4d69-8fbb-fbe581184f4e
24
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
3
2
0
0