Michael Schumacher'in Ailesi, Sahte Yapay Zeka Röportajı Nedeniyle Dava Açıyor

4
3
3
1
0
Yedi kez Formula 1 şampiyonu olan Michael Schumacher'in ailesi, Almanya’da bir derginin yapay zeka ile ürettiği sahte bir röportaj yayınlaması üzerine yasal yollara başvuruyor.

Michael Schumacher, 2013 yılında geçirdiği kayak kazası sonrasında beyin hasarı yaşadığından beri kamuoyu önüne çıkmadı. Ancak Alman haftalık dergisi Die Aktuelle, 15 Nisan 2023 tarihinde Schumacher'in gülümseyen bir fotoğrafını kapağına taşıyarak "Michael Schumacher, ilk röportaj" başlığıyla yapay zekâ ile üretilmiş sahte bir röportaj yayınladı.

Röportajda Schumacher'in kazadan sonra aile hayatı ve sağlık durumu hakkında uydurma alıntılar yer alıyordu. Makalenin sonuna doğru ise röportajın yapay zeka ile üretildiği belirtiliyordu. CNN'e konuşan Schumacher ailesinin avukatı, ailenin bu sahte yapay zeka röportajı nedeniyle Die Aktuelle'ye karşı yasal işlem başlatacağını doğruladı.

Aile gizliliğe önem veriyor

Kazadan sonra Schumacher ailesi, motorsporları efsanesinin sağlığı hakkında güncellemeleri minimumda tuttu ve gizliliklerini korudu. 2021 Eylül'ünde Corinna Schumacher, Netflix'te yayınlanan Formula 1 kariyeri hakkındaki belgeselde eşinin durumu hakkında konuşmuştu. "Her gün bana ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor" demişti.

"Evde birlikte yaşıyoruz. Terapi yapıyoruz. Michael'ın daha iyi olması ve rahat etmesi için yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Ve ona ailemizi, bağımızı hissettirmeye çalışıyoruz. 'Özel olan özeldir', aynı dediği gibi. Onun özel hayatının tadını çıkarmaya devam etmesi benim için çok önemli. Michael hep bizi korudu, şimdi de biz Michael'ı koruyoruz."

Derginin sekizinci sayfasında "Hayatım tamamen değişti" başlığıyla yer alan sahte röportajda, Schumacher'e atfedilen, kazadan bu yana aile hayatı ve tıbbi durumundan bahseden hayali alıntılar yer alıyor. Ancak sadece makalenin sonuna doğru, röportajın yapay zeka tarafından üretildiği okuyucuya aktarılıyor.

Kaynak : https://edition.cnn.com/2023/04/20/motorsport/michael-schumacher-fake-ai-interview-spt-intl/index.html
4
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
3
1
0