Yeni PlayStation 5 Oyun Kolu 'DualSense Edge' Tanıtıldı: Tasarımına Hayran Kalacaksınız!

32
3
2
2
0
Sony, PlayStation 5 kullanıcılarına yeni imkânlar tanıyacak kontrolcüsü DualSense Edge'i tanıttı. Kontrolcü, kullanıcılara pek çok özelleştirme seçeneği sunacak.

12 Kasım 2020’de piyasaya sürülen ve koronavirüs nedeniyle yaşanan tedarik zinciri sorunlarının ardından yurt dışında satışlarını ancak toparlayan PlayStation 5, bugün yeni bir oyun koluna kavuştu. Sony, oyun dünyasının dev etkinliklerinden Gamescom’da yeni DualSense Edge kablosuz kontolcüsünü tanıttı.

Yeni kontrolcünün en ön plana çıkan özelliği, kontrolcüde yaşanan deneyimi donanım ve yazılım ile özelleştirebilme imkânı oldu. Kullanıcılar, artık kontrolcüde hangi tuşun hangi işlevde bulunacağı ayarlayabilecek, analoglardaki ölü bölgelerin sınırını belirleyebilecek. Gelin, yeni kontrolcünün sunduklarına yakından bakalım.

DualSense Edge tanıtım videosu:

DualSense Edge'te yazılım ile yapılabilecek özelleştirmeler:

sony dualsense edge

DualSense Edge kontrolcüsü, yazılım aracılığıyla tuşların görevlerinin yeniden tanımlanmasını sağlayacak. Kullanıcılar, bununla birlikte tetik tuşlarında ve analoglardaki ayarlamalarını gerçekleştirebilecek. Tetik tuşları ve analoglarda ölü bölge ayarı yapılabilecek, tetik tuşlarının ne kadar hareket edebileceğini belirleyecek.

Bunların yanı sıra kullanıcılar, farklı oyunlarda farklı ayarları tercih edebileceklerinden yapılan tüm ayarlar bir profil olarak kaydedilebilecek. Kontrolcü üzerinde bulunan ‘Fn’ tuşu, kontrolcü profillerine erişmek, oyun sesini ayarlamak ve sohbet sayfasına ulaşmak gibi görevlerde kullanılabilecek.

Peki donanımda neler sunulacak?

sony dualsense edge

DualSense Edge kontrolcüsüne sahip olan kullanıcılar, kontrolcü üzerindeki analog tuşların başlıklarını değiştirme imkânına sahip olacaklar. Sony, kullanıcılara üç adet farklı başlık sunacak. Bununla birlikte kontrolcünün arka tuşları da aynı şekilde değiştirilebilecek. Elbette tüm bu modifikasyon parçaları, Sony tarafından kontrolcüden ayrı olarak satışa sunulacak.

Bu yeni özelliklerin yanı sıra yeni kontrolcü, standart DualSense kontrolcüsünün tüm özelliklerini taşımaya devam edecek. Sony, yeni DualSense Edge’i ne zaman piyasaya süreceğini ve kontrolcünün nasıl bir fiyata sahip olacağını henüz açıklamadı.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/sony-dualsense-edge-wireless-controller-playstation-5/
32
3
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
32
3
2
2
0