• Anasayfa
  • Bilim
  • Sophia'nın Şirketinin 11 Yıl Önce Ürettiği Robot: İbn Sina

Sophia'yı Geliştiren Şirketin 11 Yıl Önce Ürettiği İbn Sina Robotu

35
17
6
3
1
Sophia'yı Geliştiren Şirketin 11 Yıl Önce Ürettiği İbn Sina Robotu
İnsansı robot Sophia'nın tavırları, bizlere "dünyayı istila eden robotlar" senaryosunu bir kez daha hatırlatıyor. Ne var ki Sophia'nın aynı şirket tarafından üretilen ilk insansı robot olmadığı ortaya çıktı. Sophia'nın sahibi Hanson Robotics, 2008 yılında İbn Sina isimli bir robot daha üretmiş.

Hong Kong merkezli teknoloji firması Hanson Robotics tarafından üretilen ve ilk olarak 14 Şubat 2016 tarihinde aktif hâle getiren insansı derece sosyal robot Sophia, 50'den fazla yüz ifadesini gerçekleştirebilmesiyle uzun süre gündemde kalmıştı.

Aynı şirketin Sophia'dan 8 yıl önce yani 2008 yılında geliştirdiği robot İbn Sina ise ne var ki pek duyulmadı. Arapça konuşan ilk robot olma unvanına sahip olan İbn Sina, türünün tek örneği.

Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi'nde üretilen ve "Esselâmu Aleyküm (salam wa aleikum)" komutuyla aktifleştirilen robot İbn Sina'nın, kalabalık alışveriş merkezleri gibi mekanlarda insanlara yardım amaçlı kullanılabileceği düşünülüyordu.

11. yüzyıl filozofu İbn-i Sina'dan adını alan robotun yüz tanıma, klasik Arapça ile diyalog kurma, internete bağlanma ve internetten bilgi çekme gibi özellikleri bulunuyordu.

()

Selamlaşma esnasında kafa tokuşturmaya karşılık dahi verebilen İbn Sina'nın yazılımı, bilgisayar bilimi yardımcısı Profesör Nikolaos Mavridis liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirilmişti.

Robotun mekanik aksamını ise Sophia'nın üreticisi Hanson Robotics sağladı. Profesör Mavridis, yaptığı bir konuşmada bazı şirketlerin İbn Sina'yı resepsiyon memuru olarak kullanmak için teklif yaptıklarını söyledi.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/meet-ibn-sina-the-arabic-speaking-robot/
35
17
6
3
1
Emoji İle Tepki Ver
35
17
6
3
1