Tesla, Sattığı Elektrikli ATV'leri Geri Toplayacak: İşte Tesla Cyberquad'ın Piyasadan Toplatılma Nedeni

9
1
1
1
0
Tesla'nın çocuklar için geliştirdiği Cyberquad isimli ATV, ABD'deki güvenlik standartlarını karşılayamadı. Bunun üzerine 5.000 civarında ATV'nin toplatılmasına karar verildi.

Milyarder iş insanı Elon Musk'ın otomotiv şirketi Tesla, bundan yaklaşık bir yıl önce ilk ATV'si Cyberquad'ı piyasaya sürmüştü. Şirkete göre bu ATV, çocuklar için bile uygundu. Ancak ABD'li yetkililer, durumun pek de böyle olmadığını düşünüyorlar. Zira Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC), bazı ATV'lerin toplatılmasına karar verdi.

Cyberquad, 16 km/sa hıza ulaşabilen çelik gövdeli bir ATV olarak karşımıza çıkmıştı. Elektrikli yapıda olan ATV ile ilgili inceleme yapan yetkililer, bazı ATV'lerin mekanik süspansiyonunun ve maksimum lastik basıncının standartlara uygun olmadığı sonucuna ulaştılar. Sonuç olarak 5.000 kadar Cyberquad, geri toplatılacak.

1.900 dolarlık satış ödemesi tamamen iade edilecek!

Tesla Cyberquad

Cyberquad, Tesla adına Radio Flyer isimli bir şirket tarafından üretiliyordu. CPSC'nin kararından sonra açıklamalarda bulunan şirket, söz konusu ATV'lerin kullanımının durdurulması gerektiğini belirtti. Şirket, toplatılacak olan ATV'ler için yapılan 1.900 dolarlık ödemenin tamamen iade edileceğini açıkladı. 

Bu arada; Cyberquad kullanımı nedeniyle zarar gören hiçbir çocuğun olmadığını belirtelim. En azından CPSC'nin tespit ettiği sorun ile ilgili... Ancak bugüne kadar bir kez yaralanma meydana geldi. Radio Flyer'a ulaşan bir rapora göre bir çocuk ile bir yetişkinin birlikte bindiği bir Cyberquad devrildi ve bu kaza, yaralanma ile sonuçlandı. Bu kazada şirket ile ilgili herhangi bir eksiklik yoktu...

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/10/27/23426752/tesla-cyberquad-toy-atv-recall-radio-flyer
9
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
1
1
1
0