• Anasayfa
  • Otomobil
  • Tesla Cybertruck, Avrupa’nın Güvenlik Şartlarını Karşılamadı

Tesla Cybertruck, Avrupa’nın Güvenlik Şartlarını Karşılamıyor

53
18
13
10
7
Tesla’nın tanıtarak çoğu insanın ilgisini çektiği pick-up modeli Cybertruck, birçok tartışma konusuna sebep olmuştu. TUV yetkilileri, Tesla Cybertruck’ın Avrupa’da yollara çıkmak için onay alamayacağını düşünüyor.

Amerikalı otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Cybertruck isimli pick-up modeli ile oldukça dikkat çekmişti. Tanıtılmasından itibaren birçok tartışmaya konu olan Cybertruck’ın hakkında konuşulan en temel konulardan biri ise enteresan görünümlü bu pick-up modelinin yollara çıkmaya uygun olup olmadığıydı.

Fütüristik ve oldukça farklı bir görüntüye sahip olan Tesla Cybertruck, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yüz binlerce adet sipariş almış durumda. Otomobil Amerika’da bu kadar sevilmiş olmasına rağmen bazı uzmanlar otomobilin Avrupa ülkelerinde piyasaya sürülebilmek için onay alamayacağını düşünüyor.

Tesla Cybertruck güvenlik standartlarını karşılamıyor

Tesla Cybertruck

Almanya TUV uzmanı Stefan Teller, Tesla Cybertruck’ın Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yollara çıkmak için onay almasının çok zor olduğunu belirtti. Stefan, Cybertruck’ın güvenli bir araç gibi hissettirebileceğini ancak aslında o kadar da güvenli olmadığını belirtti. Teller, otomobilin Avrupa ülkelerinde yollara çıkabilmesi için temel yapı üzerinde büyük modifikasyonlar yapılması gerektiğini belirtti.

Avrupa ve ABD’nin otomobil tescil kayıtları farklı şartlar içeriyor. Teller’ın belirttiğine göre otomobiller Avrupa’da 50 ilâ 60 kadar uygulamadan başarı ile geçmeden yollara çıkamıyor. ABD’de ise otomobiller, yollara çıkmaya uygun olup olmadığına göre yargılanıyor ve bir otomobilin yollara düşmeye hazır olduğu anlaşılırsa, bir uygulamaya ihtiyaç duymadan otomobilin yola çıkmasına izin veriliyor.

Tesla Cybertruck’ın dış kasasının bu kadar sağlam olması, otomobilin Almanya’da yola çıkmasını engelleyebilecek unsurlardan bir tanesi. Hatırlatmak gerekirse; Tesla Cybertruck tanıtılırken otomobilin kapısına balyozla vurulmuştu ve hiçbir şey olmamıştı. Bu durum, içerideki kişiyi koruyacak olsa da herhangi bir çarpışma durumunda karşıdaki kişinin hayatını kaybetmesi riskini yüksek oranda artıracak. Bir çarpışma durumunda Tesla Cybertruck’ın sert kasasından darbe alan bir kişiyi kurtarmak için ne yazık ki hava yastıkları yeterli olmayacak.

Kaynak : https://www.en24.news/2019/12/tuv-sees-black-for-tesla-cybertruck-would-not-get-approval-in-europe.html
53
18
13
10
7
Emoji İle Tepki Ver
53
18
13
10
7