Son Günlerin Popüler Tesla Model S Kaza Testi Videosu Sahte Çıktı (Yapan Firma Özür Diledi)

21
1
0
0
0
Bir Tesla Model S'in kaza yapıp ters döndüğü, ardından da alev almaya başladığı çarpışma testi videosundaki ateşin gerçek olmadığı açıklandı. Zaten videoda kullanılan araç da gerçek otomobille pek alakalı değilmiş.

Otomobiller çeşitli çarpışma testlerine sokulur ve bu testlerin sonuçları, otomobil alacakların daha sağlıklı karar verebilmesi adına paylaşılır. Bu testlerden  birini de ünlü sigorta şirketi AXA'nın İsviçre şubesi, bir Tesla Model S üzerinde yaptı. 

Videoda bir Tesla Model S, döner kavşaklarda ada adı verilen göbeğe çarpıp havalanıyor. Sonrasında takla atan araç, ardından da komik bir şekilde alev alıyor. Sosyal medyada çok tartışılan video hakkında açıklama yapan AXA İsviçre, aracın gerçekten alev almadığını açıkladı.

Amaç olası tehlikelere dikkat çekmek

AXA aslında oldukça başarılı çarpışma testleri yapıyor ancak Tesla Model S testi oldukça alakasız ve hatalı bir test olarak göze çarpıyor. Elbette ki bir Tesla Model S de bir adaya çarpıp kaza yapabilir ya da takla atabilir. Videodaki sorun ise bu durumun bilerek abartılmış olması.

Öncelikle bu videodaki aracın içinde bir batarya bulunmuyor. Tesla Model S'in en ağır kısımlarından biri bataryası. Her ne kadar elektrikli araçlar da takla atabilecek olsa da, bu araçların takla atması klasik içten yanmalı motorlara sahip araçlardan daha zor. Zira bu araçların ortada ve aşağıda bulunan bataryası, ağırlık merkezini çok daha aşağı çekerek takla atmayı zorlaştırıyor. 

axa tesla test

Bir diğer sorun ise aracın bir anda alev alması. AXA İsviçre'nin özür açıklamasına göre bu alevler sonradan kontrollü şekilde başlatılmış, aracın videodaki kazada alev alması için yeterince kıvılcım çıkmayacağı da belirtilmiş. 

Aslında AXA İsviçre de kendi araştırmalarında elektrikli otomobillerin içten yanmalı motor kullanan araçlar kadar güvenli olduğunu belirtiyor ancak olası tehlikelere dikkat çekme amacıyla böyle bir çalışmaya imza atılmış. Öte yandan standardı olmayan ve zorlama böyle bir test videosu ters tepmiş gözüküyor.

Elbette ki elektrikli araçlar da bazı riskler barındırıyor. Bataryada bir sızıntı olması durumunda ortaya çıkacak yangını söndürmek de pek mümkün olmayabiliyor. Yine de herhangi bir araç türü diğerinden daha riskli sürüş sunmuyor. 

Kaynak : https://carbuzz.com/news/well-known-insurer-busted-for-fake-fiery-tesla-crash
21
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
1
0
0
0