The Batman Fragmanında Gözden Kaçan 8 Sürpriz Detay

40
3
2
1
1
DC Comics, üst üste yayınladığı oyun fragmanları ve heyecanı zirveye çıkaran The Batman fragmanı ile gündemi oldukça meşgul tutuyor. Henüz filmin çok az bir kısmı çekilmesine rağmen Robert Pattinson’lı The Batman fragmanı oldukça ilginç detayları içerisinde barındırıyor. Gelin hep beraber The Batman fragmanı bir kez daha izleyelim ve fragmanda yer alan detaylara yakından bakalım.

Pandemi nedeniyle sinema dünyasına ilişkin son aylarda sık sık ertleme haberleri aldık. Normalde çoktan izlemiş olmamız gereken filmler, önümüzdeki seneye ertelendi. Durum böyle olunca yayınlanan tek tük fragmanlar, sinemaseverleri filmi izlemişçesine derecede heyecanladırıyor. Robert Pattinson’lı yeni The Batman filminin fragmanı da bizleri oldukça heyecanlandırmış durumda.

Çoğu kişinin aklında Robert Pattinson’ın oynayacağı Batman filmi hakkında tereddütleri varken yayınlanan fragman, bu tereddütleri kısmen yok etti ve oldukça fazla beğenildi. DC Comics’in oldukça aktif olduğu bu dönemde çıkan The Batman fragmanında gözden kaçan detaylara yakından bakıyoruz.

The Batman fragmanı:

Üç dakikayı bulmayan nispeten kısa The Batman fragmanı, birçok sürpriz detayı ve göndemeyi bizlere ulaştırmayı başarıyor. Diğer Batman filmlerine ve hatta Christopher Nolan’ın The Dark Knight üçlemesine kıyasla daha karanlık bir atmosfere sahip olan yeni The Batman, Batman’in ikinci yılını (Batman: Year Two) anlatacak. Ayrıca filmde Catwoman ve Penguin gibi karakterlerin orijin hikâyeleri işlenecek.

The Riddler, nam-ı diğer "Bilmececi" sen misin?

the batman riddler

The Batman fragmanı, maskeli bir adamın bir başka adamın suratını bantlama sahnesiyle açılıyor. Büyük bir kesim bu maskeli karakterin Batman’in en dişli rakiplerinden olan Riddler olduğu konusunda hemfikir. Fandome panelinde The Batman filmi hakkında açıklama yapan filmin yönetmeni Mat Reeves, aktör Paul Dano’nun daha önce kimsenin görmediği bir Riddler’ı canlandıracağını söylemişti.

Fragmanda karşımıza çıkan diğer detaylar doğrultusunda da bu gözlüklerinin altından kafasına torba geçirmiş adamın Riddler olduğu düşünülüyor.

“NO MORE LIES”

the batman no more lies

Muhtemel Riddler’ın bantlama sahnesinden sonra öldürdüğü kurbanının tam görüntüsü ekranlara geliyor. Yüzü tamamen bantla kapatılarak boğulan bu adamın suratında ise “No More Lies” yani “Başka Yalan Yok” yazıyor.

Bu cümlenin ise yine yönetmen Reeves’in panelde belirttiği açıklamalarla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Reeves panelde, Batman’in film boyunca ailesinin Gotham Şehri’ndeki yerini ve sırlarını çözmeye çalışacağını belirtmişti. Saklı kalan gerçekler temasının hakim olacağını yeni The Batman filminde, baş kötü karakterimiz Riddler da bu sırlara ve söylenen yalanlara kafayı takmış gibi duruyor.

Peki öldürülen adam kim?

the batman fragmanı

Yine Riddler’ın işlediği cinayetin suç mahallinde gazetelerin baş sayfalarından oluşturulan bir kolaj bulunuyor. Bu gazetelerin üzerinde ise yine “LIES” yani YALANLARyazıyor. Gazetelerde görünen kişi ise yeniden Gotham Belediye Başkanı olarak seçilen Don Mitchell Jr. olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yüzü bantlanarak Riddler tarafından öldürülen kişinin Don Mitchell Jr. olduğu anlaşılıyor.

Oyunlarda da bulunan Court of Owls örgütüne referans:

the batman court of owls

Yine aynı suç mahallinde bir tebrik kartı bulunuyor. Bu kartın üzerinde ise bir iskelet ve baykuş bulunuyor. 2021 yılında çıkacak olan yeni Batman oyunu Gotham Knights’da da yer alan Court of Owls suç örgütü, The Batman filminde de bulunuyor olabilir. Court of Owls örgütünün yeni filmde bulunması ise her açıdan yozlaşmış bir Gotham göreceğimize işaret ediyor.

Riddler’ın şifreli mesajı:

the batman the riddler

Fragman ilk çıktığından bu yana en çok konuşulan şeylerden biri de Riddler’ın suç mahalline bıraktığı şifreli mesaj. Baykuşlu kartın içerisinde bulunan bu mesaj, önce sayfanın sol tarafında “Bir yalancı öldüğünde ne yapar?” sorusunu soruyor ve ardından sağ tarafta cevap şifreli olarak yer alıyor. Bu şifrenin ise Batman hayranları tarafından çözülmesi uzun zaman almadı.

Sayfada yer alan şifreli kısımda “Bir yalancı öldüğünde ne yapar?” sorusunun yanıtı olarak kelime oyunlu “He lies still” cümlesi bulunuyor. “Hâlâ yalan söyler” anlamına gelen bu cümle aynı zamanda “Hareketsiz yatar” şeklinde de çevirilebiliyor. Bu bulmaca ve çift anlamlı cümleyle beraber baş kötümüzün Riddler olduğu iyice kesinleşiyor.

Bir garip Two-Face referansı:

the batman two face

Fragmanda bulunan yine aynı suç mahallinde bir olay yeri inceleme görevlisi, bir gazetenin fotoğrafını çekiyor. Bu gazetede ise “Maroni Drug Bust” cümlesi yer alıyor. Bildiğiniz üzere Batman evreninde mafya babası olan Sal Maroni, Harvey Dent’in yüzüne asit fırlatarak yüzünün yarısının yanmasına ve Dent’in Two-Face isimli kötü yanının ortaya çıkmasına neden olan kişi.

Maroni isminin Easter Egg olarak yerleştirilmesi, Revees’in daha önce Batman hakkında söylediklerini destekler nitelikte oluyor. Revees daha önceki açıklamalarında The Batman filminin, Batman’in kendi karanlık tarafıyla yüzleşeceği ve kişiliğinin her iki yönünü de keşfedeceği bir yapım olacağından bahsetmişti.

Henüz Penguin olarak çağırılmaktan hoşlanmayan Penguin:

the batman penguin

Penguin, çizgi romanlarda çok önemli bir kötü karakter olsa da Gotham dizisi haricinde artık ekranlarda pek göremediğimiz bir Batman evreni kötüsü. The Batman fragmanında ise sürpriz bir şekilde Colin Farrell’in canlandırdığı Penguin’i birkaç saniyeliğine görüyoruz. Penguin’in Penguin olma hikâyesininde arka planda hafif hafif işleneceği The Batman’de, henüz daha tam anlamıyla Penguin olamamış bir Oswald Cobblepot göreceğiz.

Bunlar Joker’ın adamları olabilir mi?

the batman joker

Fragmanın sonlarına doğru Riddler “Mademki adalet sensin, o zaman yalan söylemeyeceksin.” cümlelerini söyledikten sonra meşhur dayak sahnesinde karşımıza çıkan çete, aşırı derece Joker’ın adamlarını andırıyor. Özellikle en önde duran ve dayak yiyen adamın makyajı Joker’ın makyajının kötü bir kopyasına benziyor.

Yönetmenin henüz daha ilk filmden Joker olayına girmeyeceği düşünülse de yine de bu detay kafaları bir nebze karıştırmayı başarıyor. Belki de bu sahnenin amacı sadece kafa karıştırmaktır, henüz bilemiyoruz.

Nispeten kısa olmasına rağmen Batman hayranlarını aşırı derecede heyecanladıran ve yeni The Batman hakkındaki birçok şüpheyi akıllardan kaldıran fragman, henüz filmin çok kısıtlı bölümlerini içeriyor. Henüz %30’u çekilen filmden yapılan bu fragmanda yine de birçok detay ve gönderme bulunuyordu. Fragmanda gördükleriniz kadarıyla sizler The Batman hakkında neler düşünüyorsunuz? Fragmanda yer alan sizin gördüğünüz detaylar neler? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

40
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
40
3
2
1
1