The Last Of Us’ın Birinci Sezonunda En Sıkı Hayranların Bile Gözünden Kaçan 10 Detay

16
5
2
1
0
Son dönemin en başarılı oyun uyarlaması dizilerinden birisi olan The Last of Us'ın 9 bölümden oluşan ilk sezonunda bulunan detaylar ve sürpriz yumurtalar...

2014 yılında Naughty Dog tarafından piyasaya sürülen The Last of Us, beklenenin çok üstünde bir ilgi görmüştü. Kısa sürede dönemin en popüler oyunu olan TLOU’nun devam oyunu da 2020 yılında çıkmıştı. Bu yıl dünyada HBO Max, ülkemizdeyse BluTV üzerinden yayınlanan aynı isimli diziyse oyuna bağlı kalan hikayesi ve nefes kesen sahneleriyle oyunu oynamış ve henüz oynama imkânı bulamamış hemen herkesin aklını başından almıştı.

İlk sezonu 9 bölüm süren dizi, geçtiğimiz hafta yayınlanan sezon finaliyle bir nevi ilk oyunun hikayesini tamamlamış oldu. Özellikle oyunla neredeyse aynı ilerleyen hikayesine rağmen The Last of Us’ta en sıkı hayranların bile gözünden kaçabilecek pek çok detay ve sürpriz yumurta (easter egg) bulunuyor. Biz de sizler için gözden kaçırmış olabileceğiniz bu detayları bir araya getirdik.

Not: Spoiler içerir!

Final bölümünde Ellie’nin annesini canlandıran oyuncu, aslında oyunlardaki Ellie.

Ellie'nin seslendirmeni ve dizide annesini canlandıran Ashley Johnson

Oyunlarda hiçbir zaman göremediğimiz ve hakkında çok az şey bildiğimiz Ellie'nin annesi Anna’yı dizinin final bölümünde görme şansı elde ettik. Anna’yı canlandıran başarılı oyuncu Ashley Johnson ise birinci ve ikinci oyunda Ellie karakterine sesiyle hayat veren isim. Konuk oyuncu olarak katıldığı final bölümünde başarılı bir performans sergileyen Johnson’ın dizide rol almasıysa pek çok hayranın gözünden kaçan detaylar arasında yer alıyor.

Ellie’nin bağışıklığının sebebi annesi olabilir.

Ellie'nin bağışıklığı ve annesinin ısırılması

İlk oyunun ve dizinin ilk sezonunun hikayesinde merkezi bir rol oynayan Ellie’nin bağışıklığı, ne yazık ki oyunlarda ve dizide hiçbir zaman tam olarak açıklanmamıştı. Ancak dizinin final bölümünde enfekte olanlardan kaçtığını gördüğümüz Anna, Ellie doğmadan hemen önce ısırılıyordu. Bazı oyuncuların uzun zamandır üzerine düşündüğü bu teorinin dizide bulunması da “Acaba Anna doğum yapmadan önce ısırıldığı için mi Ellie’nin bağışıklığı var?” sorusunun daha sık sorulmasına neden oldu.

Katıldığı bir podcast’te konuyla ilgili iddiaları değerlendiren yapımcı Craig Mazin ise bu teorinin mümkün olabileceğini ve ikinci sezonda konuyla ilgili daha fazla bilginin gün yüzüne çıkabileceğinin sinyallerini vermişti.

Ellie’nin en sevdiği ikinci hayvan olan Shimmer’ı beklenenden çok daha erken görüyoruz

Ellie'nin atı Shimmer

TLOU 2’de Ellie’nin ve Dina’yla birlikte bindiği Shimmer isimli at, hikâyede karşımıza yetişkin ve güçlü bir at olarak karşımıza çıkıyordu. İlk sezonun 6. bölümündeyse Ellie’nin Shimmer’la henüz bir tayken tanıştığına şahit oluyoruz, Özellikle Shimmer’a karşı duygusal bağları olan ve onu bir binek hayvanından fazlası olarak gören Ellie’nin Shimmer’la olan ilişkinin nasıl başladığına da bu şekilde şahit olmuş olduk.

Bilmeyenleriniz için Witcher 3’teki Geralt ve Roach’unki gibi bir dostluğun Ellie ve Shimmer için de olduğunu belirtmemiz gerek.

Oyunda sık sık kullandığımız bir mekaniği diziye adapte etmek mi?

7. bölümde Ellie ve Riley’nin terk edilmiş AVM’de ilerlemeye çalıştığını görüyoruz. Bu noktada Ellie’nin el fenerinin bir anda bozulduğunu ve Ellie’nin el fenerini sallayarak düzeltmeye çalıştığını görüyoruz. Tabii ki ilk oyunu oynamamış izleyiciler için gayet sıradan olan bu sahne, aslında oyunda sıkça kullanılan bir mekaniğin diziye aktarılması sonucu ortaya çıktı.

İlk oyunda (özellikle PlayStation’da oynuyorsanız) el fenerinizin pili bittiğinde kontrolcünüzü hafifçe yukarı aşağı sallarsanız el fenerini şarj edebiliyordunuz. Özellikle enfekte olanlarla savaşmaya çalışırken durduk yere bozulan el fenerleriyse pek çok oyuncuya ter döktüren saniyeler yaşatmıştı.

Dinozor mu?

7. bölümde Riley, Ellie’ye onun için bir hediyesi olduğunu söylediğinde karakterimiz, Riley’i kelimenin tam anlamıyla soru yağmuruna tutar. Hediyenin ne olduğunu öğrenmeye çalışan Ellie’nin son sorusuysa Dinozor mu? olmuştu.

Benzer bir sahneyi TLOU 2’de görüyoruz. Oyundan 3 yıl öncesini anlatan bir flashback’te Joel, Ellie’ye onun için bir doğum günü hediyesi olduğunu söylüyor. Bu noktada Ellie, Joel’i soru yağmuruna tutuyor ve yine son sorusu “Dinozor mu?” oluyor. Üstelik bu sefer hediyesi gerçekten de bir dinozor.

Ayrıca Ellie’nin dinozorlara olan ilgisinin çok daha eskiden beri var olduğunu dizinin 3. bölümünde görebilirsiniz. Ellie’nin FEDRA’daki günlerini gösteren bir flashback’te Ellie’nin odasında birkaç dinozor çizimi olduğunu fark edebilirsiniz.

Ellie dizide de yüzemiyor.

İlk oyunu oynamış The Last of Us hayranlarının çok iyi bildiği üzere Ellie yüzemiyor. Hatta oyunda sırf bu nedenden ötürü Joel sürekli olarak Ellie’yi paletlerle suyun üzerinde taşımak zorunda kalıyor. İkinci oyundaysa yüzmeyi öğrenen Ellie ve Joel arasında bu konu birkaç kez esprili bir şekilde oyunculara hatırlatılıyor.

Dizideyse Joel, Ellie ve Tess’in su basmış otele girdiği sırada Ellie yüzemediğini söylüyor. Dizinin hikayesinde oyundaki kadar büyük bir etkisi olmasa da oyuna ufak bir gönderme olan bu sahne, Ellie’yi saatlerce paletlerin üzerinde taşımış oyunculara tebessüm ettiriyor.

İkinci oyundaki Abby’nin seslendirmeni final bölümünde de rol aldı

İkinci oyundaki Abby karakterinin seslendirmeni

İkinci oyunun kötü karakteri olan Abby, (spoiler vermeden anlatmamız gerekirse) bazı nedenlerden dolayı neredeyse tüm TLOU hayranları yüzünden nefret edilen bir karaktere dönüşmüştü. Hatta karakterin seslendirmeni olan Laura Bailey, bir dönem hayranlardan ölüm mesajları ve tehditler almış, sosyal medyada da linç edilmişti.

Dizinin sezon finalindeki ameliyathane sahnesindeyse Joel’in silah doğrulttuğu iki hemşireden birisini Laura Bailey canlandırıyor. Tabii ki boneler ve maskeler varken hangisinin Bailey olduğunu anlamak biraz güç gibi. Ancak dizinin yapımcısı olan Craig Mazin, yaptığı bir açıklamada iki hemşireden birisinin Laura Bailey tarafından canlandırıldığını ve bunun ufak bir cameo olduğunu belirtti.

“Gerçek Joel” kötü adam oldu.

TLOU oyunlarındaki Joel'in seslendirmeni Troy Baker

Diziyi izleyen pek çok insan, Pedro Pascal’ı Joel ile özdeşleştirmiş olsa da Naughty Dog ve oyunculara göre gerçek Joel aslında Troy Baker. Seslendirme dünyasının altın çocuğu olarak bilinen Baker’ın sesini Middle Earth oyunlarındaki Talion, Far Cry 4’teki Pagan Min, Uncharted serisindeki Samuel Drake, Mass Effect 3’teki Kai Leng ve The Last of Us’taki Joel olarak biliyor olabilirsiniz. Kendisi ayrıca DC ve Marvel’ın pek çok animasyon filminde Hawkeye, Batman, Joker, Geo-Force ve Noah van Helsing gibi karakterleri canlandırdı.

The Last of Us 1 ve 2’de Joel’e hayat veren Baker’ı dizinin 8. bölümünde kötü adamlardan birisi olarak görüyoruz. Yamyam ekibinin başındaki isim olan David’in sağ kolu James’i canlandıran Baker, ironik bir Joel’i öldürmek isterken Ellie’nin ölmesini istemeyen bir karakteri canlandırıyor.

Mantarın dünyayı nasıl ele geçirdiği açıkça anlatılmasa da tüm ipuçları tek bir noktayı işaret ediyor: Un

Filmin ve dizinin asıl odak noktası olan Cordyceps mantarı, oyunda Güney Amerika’da ortaya çıkmış olsa da dizinin ilk bölümünde mantarın Endonezya’nın başkenti Jakarta’da ortaya çıktığını öğreniyorduk. İlerleyen bölümlerdeyse mantarın ilk olarak yerel bir botanik bahçede ortaya çıktığı bilgisi izleyiciyle paylaşılıyor.

Ancak dizide mantarın yayılma sebebi çiçekler değil, un. Botanik bahçelerine ek olarak Jakarta, dünyanın en büyük un değirmenlerine ve üretim tesislerine sahip. Ayrıca ilk bölümde, enfekte olmayan Joel ve Sarah’nın unlu mamulleri yemediklerini de görebiliyoruz. Sarah, komşularının ikram ettiği kurabiyeleri yemezken Joel’se Sarah’nın ona yaptığı pastayı yemeyi unutuyor. İkili aynı zamanda kahvaltıda pankek hazırlamak yerine (malzemeleri kalmadığı için) yumurta yemek zorunda kalıyor.

Sadece dikkatli izleyicilerin fark ettiği bu detay, sezonun ortalarına doğru Craig Mazin tarafından üstü kapalı bir şekilde de doğrulanıyor. Yani anlayacağınız, Joel’in doğum günü pastasından bir ısırık alması, aslında tüm hikâyenin başlamadan bitmesine neden olabilirdi.

Ellie’nin ikinci oyundaki kız arkadaşı Dina’yı ilk sezonda görmüş olabiliriz.

İkinci oyunun önemli karakterlerinden olan ve Ellie’nin kız arkadaşı olarak bildiğimiz Dina’nın ikinci sezonda diziye katılıp katılmayacağı bir merak konusuydu. Dizinin altıncı bölümünde Joel ve Ellie’nin Jackson’da yemek yediği sahnede Ellie, yemekhanenin bir köşesinde bir kızın onu izlediğini fark ediyor ve kıza çıkışıyor. Basit bir sahne gibi dursa da ikinci oyundaki bazı diyaloglar nedeniyle bu kızın Dina olduğu düşünülüyor.

İkinci oyunda Ellie, Dina’ya Jackson’a ilk geldiğinde her an kaçmaya hazır olduğunu hatta cebine yiyecek depoladığını anlatıyor. Dina ise onu gördüğünü belirterek aslında Jackson’a ilk geldiği andan beri Ellie’yi takip ettiğini itiraf ediyor. Bu diyaloğu hatırlayan pek çok oyuncuysa yemekhane sahnesinde kızın Dina olduğuna neredeyse emin durumda. Ayrıca iki karakterin de birbirine fazlasıyla benzediklerini belirtelim.

Ayrıca Craig Mazin, bu konuyla ilgili sorulara “Teorik olarak olabilir. O kızın Dina olup olmadığını merak edenler ikinci sezonu beklemek zorunda” ifadelerini kullanarak gördüğümüz karakterin Dina olabileceği iddialarını kısmen de olsa doğrulamış oldu.

İlk sezon çekimleri tam 200 gün süren The Last of Us’ın ikinci sezonunun ne zaman yayınlanacağıysa şu anda belirsiz durumda. Ancak eğer yapım ekibi ilk sezonla benzer bir rotayı takip ederse ikinci sezonun 2024 yazından önce çıkması pek muhtemel gibi durmuyor.

16
5
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
5
2
1
0