• Anasayfa
  • Otomobil
  • Gelecekteki Otomobillerde Bulunacak 7 İlgi Çekici Özellik

Gelecekteki Otomobillerde Bulunacak 7 İlgi Çekici Özellik

71
13
6
2
2
Bundan yıllar önce insanlar, otomobillerin şu an geldiği noktaya belki de imkânsız gözüyle bakıyorlardı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte otomobiller de ileri seviyede gelişmeye başladı. Bugün sizler için belki de hiç ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz ilgi çekici özellikleri listeledik.

Teknoloji, günümüzde hızla gelişim ve değişim gösteriyor. Bu durum doğal olarak birçok şeyin gelişimine de yansıyor. Zamanla gelişen teknoloji, otomotiv sektöründe de etkisini yüksek oranda gösteriyor.

Henüz herkesin aklına yer etmiş uçan arabalara ulaşmak için çok erken olsa da otomobillere getirilen ve üzerinde çalışılan 7 ilgi çekici özelliği sizler için listeledik. Gelin bu özellikleri yakından inceleyelim.

1. Otonom otomobiller:

Otonom Araba

Bir otomobile kendi kendini sürme yetkisini vermek, biraz göz korkutucu olabilir zira ufak hataların bile büyük sonuçlara yol açabileceği trafikte yapay zekâya güvenmek biraz risk almak gibi gözüküyor. Tabii otomobil üreticileri de kusursuz otonom araçlar üretmek için çalışıyor. BMW, Audi, Ford ve Honda gibi büyük otomobil üreticileri, kusursuz bir otonom araç deneyimi elde edebilmek için mesai harcamaya devam ediyor.

2. Güneş enerjili otomobil:

Lightyear One

Kullandığımız otomobiller, genellikle ya dizel yakıt ya da benzin kullanıyor. Gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza elektrikli arabaların girmesiyle birlikte bazı otomobil üreticileri, daha farklı bir yakıtla çalışan otomobiller üretmeyi akıllarına koydu ve bu sefer kullanılacak yakıt Güneş enerjisiydi. Güneş enerjili ilk otomobil, Hollandalı girişimci şirket Lightyear'ın ürettiği The Lightyear One.

3. Kaza önleyici hava yastıkları:

hava yastığı

Otomobillerdeki hava yastıkları sert bir çarpışma anında aracın içinde bulunanlar mümkün olan en az hasarı alsın diye üretiliyor. Kaza önleyici hava yastıklarındaki fikir ise otomobil kaza olacağını anladığı zaman, otomobilin dışarısına yerleştirilen hava yastıklarını patlatmak ve bu şekilde otomobiller arasındaki çarpışmanın şiddetini önemli biçimde düşürmek üzerine kurulu.

4. Otomobiller arası iletişim (V2V):

Otomobiller arası iletişim

V2V olarak da bilinen otomobiller arası iletişim özelliği, aynı kablosuz bağlantı dalgaları arasında olan araçların yapılan hareketleri birbirlerine aktarması fikrine dayanıyor. Bu özelliğin frenleme ve yön verme hamlelerini iyileştirmeye yönelik olarak kullanılması planlanıyor.

5. Parmak izi tarayıcılı kapı kilitleri:

parmak izi

Günümüzde akıllı telefonlarımızdan fazlasıyla aşina olduğumuz parmak izi tarayıcılar gelecekte otomobilimizin kapı kilidini açabilmemiz için de kullanılır hâle gelecek. Günümüzde bazı uygulamaları olduğunu da hatırlatalım.

6. Park desteği:

Park desteği

Günümüzde çoğu otomobil kullanıcısının yaşadığı en büyük zorluk belki de park etmek olabilir. Otomobil üreticileri, bu işin üstesinden gelmek için sorumluluğu otomobillere vermeyi planlıyor. Bazı otomobil üreticileri, sayılı otomobil modeline bu özelliği koyuyor ancak gelecekte bu işlem, kusursuz bir şekilde çoğu otomobil modelinde kullanılabilir hâle getirilecek.

7. Kalkış kontrolü:

Kalkış kontrolü

Yazımızın bu kısmı; hız, adrenalin ve spor arabaları seven okurlarımızın daha çok ilgisini çekecektir. Kalkış kontrolü ismi verilen bu özellik, aracın mümkün olan en yüksek güç ve en yüksek tutuş ile kaldırılması anlamına geliyor. Bu özelliği gelecekteki araçlarda otomatik bir özellik olabilir ve bu şekilde tüm araçlar hızlı bir şekilde kalkış yapabilir.

Otomotiv endüstrisinde gelecekte kullanılacak özellikleri listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Siz de listemizdeki en beğendiğiniz özelliği yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Otomobiller hakkındaki paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Kaynak : https://www.gildshire.com/seven-futuristic-car-features-you-never-knew-you-needed/
71
13
6
2
2
Emoji İle Tepki Ver
71
13
6
2
2