James Webb'den Tarihi Keşif: 'Bir Şeyin' Etrafında Adeta Gezegen Gibi Dönen 3 Galaksi Gözlemlendi

37
5
2
1
1
James Webb tarafından çekilen görüntüleri inceleyen bilim insanları, yüksek kütleli bir yapı etrafında dönen en az 3 galaksi keşfetti. Bu keşif, bir süper kütleli kara deliğe işaret olabilir.

2022 yazında faaliyetlerine başlayan James Webb Uzay Teleskobu, ilk gözlemleriyle temmuz ayında dünyayı sarsmıştı. Teleskop, bugüne kadar pek çok gözleme ve yeni keşfe aracı olurken, bugün bu keşifler arasına bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu tarafından görüntülenen ilk 13 hedef arasında bulunan “SDSS J165202.64+172852.3” adlı kırmızı kuasarı gözlemleme şansı buldu. Webb tarafından çekilen ve daha sonra filtrelerle işlenen görüntü, kuasar hakkında önemli detayları güz yüzüne çıkardı. 

James Webb'in yeni keşiflere olanak sağlayan görüntüsü:

james webb

Tam boyutta görmek için tıklayın. (44,80 MB)

Yukarıda gördüğünüz görüntü, “canavar” bir kara delik içinde nadir görülen bir kuasarın etrafında birleşen galaksiler kümesini gösteriyor. Söz konusu kuasar, halihazırda gök bilimciler arasında süper kütleli kara deliğe sahip olabileceği düşünülen adaylar arasında yer alıyordu.

Galaksiler kümesinde gördüğümüz renkler de aslında bize farklı şeyler anlatıyor. Yeşil renk, galaksilerin hareket halinde olmadığını (görüş açımıza göre) gösterirken kırmızı bölümler Dünya’dan saniyede 700 kilometre hızla uzaklaşan galaksileri, mavi bölümler ise Dünya’ya 350 kilometre hızla yaklaşan galaksileri temsil ediyor.

Bu bölgeden bugüne kadar gelen en net fotoğraf olan yukarıdaki görüntü, önemli bir bilgiyi daha ortaya koydu. Bilim insanları, artık bu bölgede en az üç adet galaksinin çok yüksek hızda bir şeyin etrafında döndüğünü gördü. Fakat galaksilerin etrafında dönmesini sağlayan bu şeyin ne olduğu henüz gizemini koruyor. Tabii teori doğruysa, bu bir süper kütleli kara delik olabilir.

Kaynak : https://hub.jhu.edu/2022/10/20/webb-quasar-galaxies/
37
5
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
37
5
2
1
1