Akıllı Ev Robotları Üreten Yapay Zekalı Anki Kapanıyor

38
2
2
0
0
San Francisco merkezli yapay zekalı robot üreticisi Anki kapanıyor.

San Francisco'da bulunan, Vector ve Cozmo gibi robotlarıyla bilinen Anki kapanıyor. 200 kadar çalışanı bulunan Anki, yarından itibaren kepenkleri kapatıyor.

Bugüne kadar yenilikçi tasarımlarıyla karşımıza çıkan Anki, 9 yıldır teknoloji üretmeye çalışıyordu. Sağlanan 200 milyon dolarlık sermayeye rağmen şirketin bundan sonraki çalışmaları için finansal kaynaklarının tükendiği belirtildi. Şirket CEO'su Boris Sofman yaptığı açıklamalarda, her türlü finansal seçeneği denediklerini ancak büyük bir yatırımcıyla olan anlaşmalarının 30 Nisan'dan itibaren sona ereceğini belirterek, çalışanlarını düşündüklerini ve yeni seçenekleri araştırmaya devam ettiklerini ifade etti.

Apple'ın her yıl düzenlemiş olduğu Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda ilk kez tanıştığımız yapay zeka destekli robotlara sahip olan Anki, yenilikçi fikirleriyle müşteriler tarafından beğeniliyordu. Anki, sonraki süreçte Vector modeliyle karşımıza çıkmıştı. Vector, 1.000'den fazla animasyonu gerçekleştirebiliyordu, sesli komutlar alabiliyordu ve HD çözünürlüklü bir kameraya sahipti. HD kamerası yardımıyla önündeki engelleri görebiliyor ve eve gelen yabancıları tanıyabiliyordu. 250 dolar (vergiler olmadan yaklaşık 1.500 TL) karşılığında satın alabileceğiniz Vector'un Amazon Alexa desteği de bulunuyordu.

Anlaşılan o ki yenilikçi fikirler ve çalışmalar Anki'nin ticari yaşamını sürdürmesi için yetersiz kaldı. Bu ev robotlarından bir tanesine sahip olan müşteriler ise teknik desteğin nasıl sağlanacağı konusunda merak içindeler. Şirket yönetimi henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/cool-tech/anki-the-startup-that-made-little-ai-robots-is-closing-down/
38
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
38
2
2
0
0