Alan Adı Uzantılı E-posta Adresi Nasıl Alınır?

5
2
1
0
0
Kendi işiniz veya işyeriniz için profesyonelliğinizin en büyük simgesi olan alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır? Satın alma sürecini ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Günümüz dünyasında iş veya kişisel amaçlı fark etmeksizin en temel iletişim araçlarından birisi de e-postalar. Tabii iş dünyasında e-posta iletişimimizi kişisel e-posta adreslerinden değil, kuruluşumuz için oluşturduğumuz e-posta adreslerinden gerçekleştiriyoruz.

Bu iletişim sürecinde karşı tarafı ikna etmek ve etkilemek de sadece mesajımıza değil, e-posta adresimizin görünüşüne ve bıraktığı izlenime de bağlı. İyi bir izlenim oluşturan e-posta adreslerinin en temel parçası da alan adında yatıyor. Peki, alan adı uzantılı e-posta adresi nedir, nasıl alınır?

Alan adı nedir?

alan adı

Alan adı uzantılı e-posta adreslerine geçmeden önce ‘alan adı’nın ne demek olduğunu anlamakta fayda var. Alan adı, internet ortamında fiziksel bir IP adresiyle ilişilendiren ve web adreslerinde “www.”, e-postalarda ise “@” işaretinden sonra gözüken addır.

Her internet kullanıcısının alan adı satın alma hakkı vardır. Fakat bir alan adı, yalnızca bir birey/tüzel kişi tarafından satın alınabilir. Örneğin, bugün başka hiç kimse “webtekno.com” alan adını, bu alan adı halihazırda kayıtlı olduğundan dolayı satın alamaz.

Alan adı uzantılı e-posta adresi nedir?

alan adı

Alan adı uzantılı e-posta adresi ise aslında tüm e-posta adreslerini kapsıyor. Her bir e-posta adresinde “@” işaretinden sonra gelen bir alan adı bulunuyor. Ücretsiz ve özellikle kişisel kullanımda en çok aşağıdaki alan adlarına rastlanıyor:

 • gmail.com
 • outlook.com
 • yandex.com
 • icloud.com
 • yahoo.com
 • zoho.com
 • uzmanposta.com

Bu e-posta alan adları, ücret verilmeksizin söz konusu hizmetlerde (Google, Apple vs.) hesap açan her kullanıcıya sunuluyor, alan adından önceki kısım ise kullanıcı tarafından belirleniyor ([email protected] gibi).

Fakat şirketler, kendi şirketi bünyesinde hizmet sunan bireyler ve kuruluşlar, özel e-posta alan adları da belirleyebiliyor. Özel e-posta alan adlarının belirlenmesi içinse alan adı sağlayıcılarına ücret ödenmesi gerekiyor.

Özel alan adının belirlenmesiyle bir şirket bünyesindeki tüm çalışanlara özel iş e-postaları da sunulabiliyor. Örneğin, Webtekno çatısı altındaki çalışanlar “[email protected]” alan adlı e-postalar ile iletişim kurabiliyor.

Alan adı uzantılı e-posta adresi neden önemlidir?

alan adı

Alan adı uzantısı, internette, kişisel ve iş iletişiminde güvenilirlik ve itibar açısından büyük önem taşıyor. Kısaca bahsedecek olursak e-postanızdaki alan adları, şu faydaları sağlayabiliyor:

 • İş yerinizin/işinizin profesyonelliğini ortaya koymak.
 • Karşı tarafa güven vermek.
 • Alınan ve gönderilen e-postalarda yüksek güvenliğe sahip olmak.
 • Bir şirket çatısı altındaki tüm çalışanların standart e-posta adresine sahip olmasını sağlamak.
 • Şirket içi iletişimi kolaylaştırmak.
 • Ek bir reklam ve markanızın ismi farkındalığını yaratmak.

Alan adı uzantılı e-posta adresi nasıl alınır?

alan adı

Eğer kendinize veya şirketinize özel alan adı uzantılı bir e-posta almak isterseniz, bunun için başvurabileceğiniz pek çok popüler hizmet bulunuyor. Bu hizmetler arasındaki başlıca farklar ise fiyatlandırma, sunulan hizmetin kalitesi, kapsamı ve e-posta adresi başına düşen depolama alanında yatıyor.

alan adı uzantılı e-posta

Günümüzde tercih edebileceğiniz alan adı uzantılı e-posta sağlayıcıları ise şu şekilde:

Hizmet alacağınız platformu belirlemek için, platformlar arasında fiyat, depolama alanı, paketlerin sunduğu özellikler ve silinmiş e-posta kurtarıcı ve MAPI desteği gibi ekstra özellikler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.

alan adı e-posta

Platformu seçtikten sonra ise kayda almanız gereken önemli bir faktör var. Daha önce satın aldığınız bir alan adı üzerine uzantılı bir e-posta hizmeti alabileceğiniz gibi eğer alan adı sahibi değilseniz, hem bir alan adı hem de alan adı uzantılı e-posta adresi alabilirsiniz.

Kendinize özel nasıl alan adı uzantılı e-posta alabileceğinizi örnek olarak Uzman Posta üzerinden anlatalım.

Daha önce bir alan adı satın aldıysanız:

alan adı e-posta

Eğer daha önce kendiniz veya şirketiniz için bir alan adı satın aldıysanız, bu alan adını e-postalarınızda da kullanabilirsiniz. Bunun için, hizmeti satın alacağınız platformda gerekli bilgi kutucuğuna alan adınızı listeleyebilirsiniz.

Hizmetinizi satın aldıktan sonra satın aldığınız alan adı üzerinde farklı e-posta adresleri oluşturabilir, ayarları hizmet sağlayıcısı üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Hiç alan adı satın almadıysanız:

alan adı e-posta

 • Webtekno.com kayıtlı olduğundan dolayı bu alan adı satın alınamıyor.

Eğer aklınızdaki marka ismi üzerine daha önce alan adı satın almadıysanız, hem alan adını hem de e-postalar için alan adını aynı anda satın alabilirsiniz. Bu hizmetleri aynı anda sunan platformları ziyaret ettikten sonra yapmanız gereken ilk şey, aklınızdaki alan adının daha önce bir başkası tarafından kayıt edilip edilmediğini sorgulamak olacak.

Eğer alan adı boşta ise önce alan adını satın almanız gerekiyor. Alan adı kayıtlarının, alan adı uzantılı e-posta hizmeti satın almaktan genellikle daha pahalı olduğunu belirtelim. Tabii bu, alan adıyla birlikte istediğiniz uzantıya da bağlı olacaktır.

Alan adı kaydınızı yapmanızla birlikte bir sonraki aşama, hizmet aldığınız platformun sunduğu e-posta hizmetleri sayfasına ulaşmak olacak. Bu sayfada, satın aldığınız alan adı üzerine alan adı uzantılı e-posta adresleri kayıt edebilirsiniz.

Satın alacağınız alan adı uzantısı ve e-posta hizmetinin kapsamına bağlı olarak platformlar, sizlerden bazı özel bilgiler ve belgeler de isteyebilir. Bu bilgi ve belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde sunmanız zorunludur.

Bir diğer hatırlatılması gereken husus ise, alan adı ve e-posta hizmeti satın alacağınız platformların birbirinden bağımsız olabileceğidir. Fiyat ve hizmet karşılaştırmalarının ardından sizin için en uygun platformu seçerek hizmetlerinizi daha iyi optimize edebilirsiniz.

5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0