MacBook Air Almak İçin 'M3' İşlemciyi Bekleyenlere Kötü Haber: Apple Planları Değiştirdi

4
2
1
1
0
Apple hakkında hayal kırıklığına yol açabilecek bazı haberler geldi. Şirketin yeni MacBook Air'da M3 işlemciye yer vermeye iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Veri Şirketi tarafından yayımlanan veriler, Apple’ın bilgisayar satışlarında en çok düşüş yaşayan üretici olduğunu ortaya koymuştu. Görünen o ki bu durum, Apple'ın bazı planlarını değiştirmeye itmiş durumda.

Bloomberg’den Mark Gurman ve 9to5mac’e göre Apple, yeni 15 inçlik MacBook Air modellerinde en yeni yonga setine yer vermeyecek. Yeni modeller, yalnızca geçtiğimiz yılın yonga seti olan M2 ile satışa çıkacak.

Peki Apple neden böyle bir karar alıyor?

macbook air

Apple’ın MacBook Air modelleri hakkında verdiği yeni karar, sektörün yakından takip ettiği “yeux1122” kullanıcı adlı kaynağa göre şirketin piyasa değerlendirmesinin bir sonucu oldu. Kaynak, Apple’ın kararını şu şekilde paylaştı:

“Bu sadece TSMC'nin seri üretimi meselesi değil, aynı zamanda piyasa koşulları ve envanter ayarlaması gibi faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle Apple'ın acelesi yoktu.”

Apple, günümüzde MacBook Air modellerinde iki farklı baz model sunuyor. Bu modellerden birisi 2021’in yonga seti M1, diğeri ise 2022’nin yonga seti M2’ye yer veriyor. Apple, bu yonga setleriyle elde ettiği başarıyla aslında kendi geleceği için de bir çukur kazmış olabilir.

Apple’ın yonga setlerinin sunduğu performans, pek çok kullanıcı için yüksek işlem gücü gerektiren işlemlerin bile çok kısa sürede halledilmesini sağlıyor. Dolayısıyla pek çok kişi artık bilgisayarını yenileme ihtiyacı duymuyor.

Özetle; M3 işlemciye sahip bir MacBook Air, kullanıcılar için gereğinden fazla güçlü olmasının yanı sıra muhtemelen daha yüksek fiyat etiketine sahip olduğundan zaten yüksek satış adetlerine ulaşamayacaktı. Bu da Apple'ın odağını M2 işlemcili modellerle yola devam etmeye itmiş durumda.

Kaynak : https://9to5mac.com/2023/04/20/15-inch-macbook-air-chip/
4
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
1
0