Audi, 2025’e Kadar 20 Adet Yeni Elektrikli Araç Piyasaya Sürecek

25
4
2
1
1
Audi, elektrikli otomobil konusunda ilerlemeye devam ediyor. Alman otomobil üreticisi, 2025’e kadar 20 adet elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor.

Audi e-tron ailesi, Audi’nin 2009 yılından beri elektrikli ve hibrit otomobiller ürettiği bir konsept otomobil serisi. Audi, ilk başlarda e-tron ile hedeflediği büyük satış rakamlarına ulaşamadı ancak zaman içerisinde e-tron ailesi, Audi’nin genel satış hacmini bir miktar yukarıya çekmeyi başardı.

Yukarı doğru ivmelenmeyi görmezden gelmeyen Audi, Q4 e-tron ve e-tron GT konsept modellerinin üretim modelleri de dâhil olmak üzere bir dizi yeni elektrikli araç piyasaya sunacak.

2025’e kadar 20 yeni elektrikli model sunulacak:

AutoExpress’in yaptığı habere göre Alman otomobil üreticisi, 2025’e kadar piyasaya tam 20 elektrikli araç sürmek istiyor. Bu iddialara göre Audi’nin piyasaya sunacağı modellerin büyük çoğunluğu, üst düzey otomobil olacak ve buna bağlı olarak da fiyatları biraz yüksek olacak fakat bu 20 araç arasında uygun fiyatlı seçenekler de bulunacağı konuşuluyor.

Uygun fiyatlı bir hatchback model geliyor:

Bu uygun modellerden bir tanesinin, yaklaşık 35 bin dolarlık fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bu otomobil, büyük olasılıkla küçük bir hatchback model olacak. Audi, bu elektrikli otomobilleri yaparken masraflardan kısmak adına otomobilin birçok parçasını ID 3 ile ortak yapacak. Bu 20 modelden ikisi de Volkswagen’in MEB mimarisine sırtını yaslayacak.

Yeni elektrikli hatchback modelinin, ID 3’e göre daha üst klasmanda yer alması bekleniyor. ID 3’te yer alan 45 kWh’lik batarya yerine bu yeni hatchback modelinde 58 ve 77 kWh’lik iki farklı batarya seçeneği sunulacak. Otomobil, bu bataryalar sayesinde tek şarjla 400 ile 515 kilometre arasında mesafe gidebilecek.

Hatchback modelinin piyasaya sürülmesi ise 2021 yılını bulabilir. Ön taraftan elektrikli motor seçeneği sunacak olan yeni hatchback modeli, bu sayede dört çeker özelliğine kavuşacak. Rapora göre bir diğer değişiklik ise Audi’nin performans modeli R8’in yerini tamamen elektrikli bir modele bırakacak olması.

Kaynak : https://tr.motor1.com/photo/3835977/audi-q4-e-tron-konsepti-detayli-fotograf-galerisi/
25
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
25
4
2
1
1