Avrupa Birliği, Kripto Paraya Karşı ‘Dijital Euro’ Çıkarıyor: İşte Tüm Detaylar

63
32
11
7
2
Kullanıcıların gelir elde etmelerine imkan tanıyan kripto paralar giderek popülerleşirken Avrupa Birliği, bu ekosisteme karşı ciddi bir adım atmaya hazırlanıyor. Birliğin resmi para birimi olan euro dijitalleşiyor. Konu hakkında AB Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta'dan somut açıklamalar var.

Merkezi ekonomik sisteme karşı ciddi bir alternatif oluşturan, ancak manipülasyonlara açıklığı ve hukuki mevzuatları hazırlamanın güçlüğü nedeniyle sık sık tartışılan kripto paralar, AB’yi alarma geçirdi. Adını ilk kez Kasım 2020’de duyduğumuz Dijital Euro para birimi, önümüzdeki 5 yıl içerisinde AB ülkelerinin kabul ettiği ilk resmi dijital para birimi olabilir. 

Kullanıcılarına gelir elde etme imkanı sunması, aslında kripto paraların popüler hale gelmesindeki tek etmen değil. Alt yapılarında bulunan blokzincir teknolojisi sayesinde kripto paralar, aslında bir siber güvenlik devrimi olarak da adlandırılıyor. AB ise en az kripto paralar kadar güvenli ve gizlilik imkanı sunan, daha kolay kullanılabilir, ancak merkezi ve gelir imkanı sunmayan Dijital Euro üzerinde çalışıyor.

AB araştırmaları devam ediyor: Dijital Euro, önümüzdeki 5 yıl içerisinde kullanıma sunulabilir

dijital euro

Nisan 2021’de konu hakkında açıklamalarda bulunan AB Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta; çalışmaları tamamlamanın 5 yıl sürebileceğini ve bu süreçte AB’nin projeyi iptal edebileceğini dile getirmişti. Ancak Dijital Euro için yapılan araştırmalarda vatandaşların bu yeniliğe açık olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Avrupalıların %43’ü gizliliğe, %18 güvenliğe ve %11’i ise kullanım kolaylığı talep ediyor (Êuronews).

Dijital Euro internete ihtiyaç duymayacak, ödemelerde kullanıcı bilgileri paylaşılmayacak:

50 euro

Günlük hayattaki deneyimleri test etmek için çalıştıklarını belirten Fabio Panetta, ödeme işlemlerinin Bluetooth bağlantılı cihazlar arasında gerçekleştirildiğini açıkladı. Ayrıca ödeyen ve alıcı cihazlar arasında da sadece ödeme bilgisi paylaşılıyor, kullanıcı bilgileri kullanıcıların kendi cihazlarında kalıyor. 

“Biz yapmazsak başkası yapar”

fabio panetta

Projenin neden önemli olduğunu açıklayan Fabio Panetta, “Biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda ticari bir çıkarımız yok. Elbette, dijital bir ödeme aracı yayınlayan başkalarından gelebilecek potansiyel bir tehdit var. İnsanlar dijital olarak ödeme yapmak isterlerse ve biz onlara dijital bir ödeme aracı sunmazsak, bunu başka biri yapar.” dedi.

63
32
11
7
2
Emoji İle Tepki Ver
63
32
11
7
2